Publicisztika;kazáncsere-pályázat;kazáncsere;

- Januártól drágul a kazáncsere

A nem lakossági fogyasztók már szeptember 26. után, míg a lakosságiak a jövő év első napjától csak kondenzációs gázkazánra kaphatnak használatbavételi engedélyt - az erről szóló rendelet tervezete a kormány honlapján jelent meg és várhatóan szeptember 1-jén lép hatályba.

Az Európai Bizottság 2013-ban hozott rendelete ugyanis 86 százalékos szezonális hatásfokot ír elő, amelyet csak a kondenzációs gázkazán képes teljesíteni. Ez a fűtőkészülék a füst hőjét is hasznosítja, viszont jóval drágább az alacsonyabb hatásfokú, hagyományos készüléknél.

Májusban egy asztalhoz ültek a kormány, a gázszolgáltatók és a kazángyártók képviselői, miután a Magyar Energiahatékonysági Intézet azt közölte, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium - a szakmai szervezetekkel egyeztetve - kétéves türelmi időszak bevezetését kezdeményezi. Ezzel szemben a mostani tervezet a nem lakossági fogyasztóknál nem ad türelmi időt, míg a lakosság is csak az év végéig élvezheti azt.

A rendelettervezet részletekről és a várható költségekről is tájékoztat. A kiviteli terv elkészítésétől az üzembe helyezésig 48 nap telhet el, ám akik az év végéig a már megvásárolt hagyományos gázkazánt akarják felszereltetni, azoknak dupla idő áll rendelkezésére. A minimum költség pedig - a hagyományos, kéménybe kötött kazán 100 ezer forintos árával együtt - 245 ezer forint, míg a legolcsóbb, 250 ezer forintos kondenzációs készülék esetén legalább 395 ezer forintra rúghat. Arról egyelőre nincs hír, hogy a kormány ad-e állami támogatást az érintetteknek, vagy esetleg lesz-e valamilyen pályázható uniós finanszírozás a kazáncserékre.

Az ingatlan bérbeadók rendszeresen elfelejtenek adót fizetni, így évente néhány 100 millió forintot is elcsalhatnak. Sokan tájékozatlanságból mások viszont szándékosan cselekednek így. Akinél ilyen címen adóhiányt állapítanak meg, azok akár 200 százalékos adóbírságra is számíthatnak, ám a NAV kevéssé lát rá erre a területre.