A demonstrálók, mintegy 120-130-an, három megyéből - Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Jász-Nagykun-Szolnok - érkeztek. A tüntetés szervezője, Tóthné Gábor Ildikó azt mondta, hogy a türelmük elfogyott, most már hallatják hangjukat, ha kell, Brüsszelig is elmennek, hiszen megélhetésük került veszélybe: sem munkát, sem jövedelmet nem kapnak harmadik hónapja.
A tüntetésen felolvasták Orbán Viktor miniszterelnökhöz írt nyílt levelüket, melyben azonnali segítséget kérnek, hogy "az ESZOSZ-károsult munkavállalók a lehető legrövidebb időn belül, még az iskolakezdés előtt hozzájuthassanak az elmaradt bérükhöz, az ígért juttatásokhoz."
A kormányhivatal közleményében felidézte a történteket: e szerint az Emmi 2014. december 22-én írt alá támogatási szerződést az ESZOSZ-szal a "Komplex Térségfejlesztési Környezettudatos Munkáltatói Program a hátrányos helyzetű, alulképzett munkaerő tömeges foglalkoztatása érdekében" című projekt megvalósítására. Az ESZOSZ 949 főt vett fel, ám 2015. július 20-án a cég megszüntette 463 hajdú-bihari munkavállaló munkaviszonyát.
A kormányhivatal mindent megtesz azért, hogy a munkahelyüket elvesztők ne kerüljenek hátrányos helyzetbe a foglalkoztatás terén - áll a közleményben, amely szerint rögtön megkeresték a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatási államtitkárát, valamint az ESZOSZ igazgatóságának elnökét, s kérték, hogy a jogviszony megszüntetése közös megegyezéssel történjen.
Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára augusztus 15-én közölte, hogy vizsgálják az ESZOSZ tevékenységét. A szövetkezet arra kapott támogatást, hogy 2800 munkanélküli ember munkához juthasson. Több hónapon keresztül ki is fizették az alkalmazottakat. Hozzátette: az első híreket követően, amelyek arról szóltak, hogy gond van 900 ember foglalkoztatásával és kifizetésével, az irányító hatóság vizsgálatot rendelt el.
Bangóné Borbély Ildikó szocialista országgyűlési képviselő aznap sajtótájékoztatóján az ESZOSZ-ra utalva arról beszélt: a szövetkezet egy uniós programban hátrányos helyzetű, alulképzett munkavállalók foglalkoztatását vállalta öt évre az Észak-alföldi régióban. Az ESZOSZ 1,3 milliárd forintot kapott öt hónap alatt, de nem fizet az embereknek, még irodái sincsenek. A szövetkezet becsapott 2800 munkavállalót, és lehetetlen helyzetbe hozta a családjukat is - fűzte hozzá a szocialista képviselő.