Hetvenegy illegális bevándorló holtteste volt az osztrák A4-es autópályán csütörtökön felfedezett teherautóban, a menekülttragédia ügyében három személyt, két bolgár és egy magyar okmányokkal rendelkező embert letartóztattak Magyarországon - jelentette be pénteki kismartoni sajtótájékoztatóján Hans Peter Doskozil burgenlandi tartományi rendőrfőnök. Közlése szerint a halottak közül 59 férfi, nyolc nő, négy pedig gyermek. A gyermekek közül feltehetőleg egy kislány egy év két év között, a másik három fiúgyermek nyolc és tíz év között van. A raktérben egy szíriai útiokmányt találtak, ezért feltételezik, hogy a menekültek Szíriából érkeztek. Az sem kizárt, hogy afgán állampolgárok is vannak köztük, az azonban biztos, hogy a menekültek nem Afrikából indultak útnak. A menekülteknél táskák és mobiltelefonok is voltak, ezeket még vizsgálják. A menekültek halálát valószínűleg fulladás okozta.
A rendőrparancsnak az MTI-nek elmondta: egyelőre a vizsgálatok még tartanak, ezért nem tudnak biztosat mondani, hogy a menekülteknél mikor állt be a halál, az autó indulásakor is voltak-e már halottak az utasok között. A rendőrfőnök megköszönte magyar kollégái munkáját, segítségét. A következő napokban a burgenlandi rendőrség munkáját a magyarokon kívül a stájerországi és a karintiai kollégák is segítik majd. Doskozil szerint ehhez hasonló súlyú eset még nem történt sem a tartományban, sem Ausztriában. A három gyanúsítottról a rendőrfőnök elmondta: a járművet valószínűleg egy libanoni származású bolgár állampolgár vezette, minden bizonnyal egy társával felváltva. Az autó nem volt lopott. Hozzátette: a nyomozók abból indulnak ki, hogy egy bolgár-magyar csempészbandáról van szó. A sajtótájékoztatón legális európai menekültútvonalat és közös uniós megoldást szorgalmazott, valamint zéró toleranciát sürgetett az embercsempészekkel szemben az osztrák belügyminiszter. Johanna Mikl-Leitner hangsúlyozta: nem a határellenőrzés szigorítására van szükség, hanem az unió külső határainak biztosítására. A miniszter egyúttal köszönetet mondott a tartományi hatóságoknak és a magyar rendőrségnek a bevándorlók tragédiájának ügyében végzett hatékony munkáért. A következő sajtótájékoztatót várhatóan a jövő hét elején tartják.
Nyomozók védőruhában az osztrák autópálya-kezelő társaság telepének garázsánál, ahol az A4-es autópályán sorsára hagyott, halottakkalteli teherautót vizsgálják Parndorf közelében FOTÓ: MTI/KRIZSÁN CSABA
A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai három bolgár és egy afgán állampolgárt fogtak el és vettek bűnügyi őrizetbe csütörtökön az ügyben. A gyanúsítottak között nincs magyar állampolgár - közölte a fentiektől eltérően az MTI érdeklődésére Csiszér-Kovács Viktória, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője pénteken. Fazekas Géza, a Legfőbb Ügyészség szóvivője pedig elmondta: az ügyészség kiemelt ügyként kezeli az eljárást, a nyomozás felett a Kecskeméti Járási Ügyészség fokozott felügyeletet gyakorol. A rendőrség javasolta a gyanúsítottak előzetes letartóztatását, erről szombaton dönt a bíróság. Az ügyben mintegy 20 további embert hallgattak ki tanúként. Azt nem lehet tudni, hogy pontosan hol fogták el a gyanúsítottakat. Az ügyben házkutatásokat és lefoglalásokat is végeztek, de ezek helyszínét sem közölték. A magyar rendőrség együttműködik az osztrák rendőrséggel a bűncselekmény teljes körű felderítése érdekében.
A kormány és a Fidesz tervei
Az államhatáron létesítendő tranzitzónák kialakítására és egy új jogi kategóriára, a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetre (amely a mai állapotokat tekintve azonnal kihirdethető) is javaslatot tesz a kormány és a Fidesz abban a 13 - köztük két sarkalatos, a honvédelmi és a rendőrségi - törvény módosítását kezdeményező javaslatcsomagban, amelyet pénteken nyújtottak be, és egy hét múlva dönthet róla a parlament - közölte Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezető-helyettese budapesti sajtótájékoztatóján. A politikus elmondta: a déli határon Szerbia felé nyitott tranzitzónákból mindaddig nem lehet majd belépni Magyarországra, amíg a menekültügyi eljárások nem zárulnak le. A tranzitzónák helyét a Belügyminisztérium jelöli ki. Az új jogi kategóriát, a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet a kormány rendelheti majd el a rendőrség és a menekültügyi hatóság vezetőjének kezdeményezésére, miniszteri javaslatra. Gulyás szerint a kabinet élni is fog a felhatalmazással. A válsághelyzet bevezetése speciális eszközöket biztosít az államnak és az eljáró hatóságoknak.
A parlament elé kerülő indítvány tartalmazza a honvédelmi törvény módosítását is, amely megteremtené a lehetőségét annak, hogy az államhatár védelmében a honvédség közreműködhessen. A rendőrök bárkinek a házába bemehetnek, ha azt feltételezik, hogy ott menekültek húzzák meg magukat. A fideszes képviselő beszámolt a Büntető törvénykönyv (Btk.) tervezett módosításáról is, amely szintén része a javaslatcsomagnak. Önálló Btk.-tényállás lesz a technikai határzár megrongálása, súlyosabban szankcionálják az embercsempészetet. A tervezett, várhatóan szeptember közepétől hatályos módosítások - amelyekhez várják az ellenzék támogatását is - alkalmasak lehetnek az illegális gazdasági bevándorlás megakadályozására. Gulyás szerint a változtatások nem sértenek nemzetközi előírásokat.
Ami a hadsereg bevetését illeti: a katonák bárkivel szemben felléphetnek, ha védeniük kell a határt és a kerítést. A törvényjavaslatból kiolvasható: a katonák "kényszerítő eszközöket" vethetnek be, fegyvert használhatnak majd, éles lőszert viszont csak nagyon indokolt esetben. (A tervezet úgy fogalmaz, hogy a katonák – éles lőszer nélkül – „bárkivel szemben testi sérülés okozó” módon léphetnek fel, igaz, ez a fellépés „nem irányulhat emberi élet kioltására”.) A kormánynak, amikor elrendeli a válsághelyzetet, ki kell jelölnie azt a területet, ahol a honvédséget be lehet vetni. A katonák a válságzónában megállíthatják majd az autókat, lezárhatják a területet.
Közben kormánypárti politikusok országgyűlési határozati javaslatban kezdeményezik, hogy a magyar parlament szólítsa fel az Európai Unió vezetőit a kontinens és polgárai védelmére. Az erről szóló előterjesztést többek között Rogán Antal, a Fidesz és Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője terjesztette pénteken az Országgyűlés elé. "Az illegális bevándorlás hullámai egész Európát robbanással fenyegetik" – olvasható a javaslatban, amely szerint a kialakult helyzetért az Európai Uniót terheli a felelősség. Mára odáig jutottunk, hogy Brüsszel felelőtlen politikája miatt emberek halnak meg. A képviselők az Országgyűléssel kimondatnák, hogy"felelőtlen minden európai politikus, aki a jobb élet reményével kecsegtetve arra bátorítja a bevándorlókat, hogy mindent hátrahagyva, életük kockáztatásával Európa felé vegyék az irányt".
A külügy konferenciát szervez
Legutóbbi számítások szerint Magyarországnak több mint 15 milliárd forint többletköltséget jelent az illegális bevándorlás ilyen mértékű növekedése - mondta Szijjártó Péter csütörtökön újságíróknak. A külügyminiszter szerint az Európai Unió intézményei nem tehetik meg, hogy elszabotálják az októberre Budapestre tervezett migrációs konferenciát, ahol kidolgoznák a térségre irányuló bevándorlási nyomással szembeni intézkedéseket. A Nyugat-Balkánon kialakult drámai helyzet ugyanilyen hatással van Magyarországra, és a témával foglalkozó konferencia elszabotálása helytelen és védhetetlen döntés lenne az unió részéről - mondta Szijjártó. Hozzátette: már dolgoznak a konferencia előkészítésén, amelyen magyar javaslat alapján külügyi és belügyi miniszterek vennének részt.