Görögország;Sziriza.;Új Demokrácia;Alekszisz Ciprasz;

2015-08-31 07:31:00

Bajba kerül a Sziriza?

Folyamatosan zuhan a Sziriza népszerűsége. Már arra sem lehet mérget venni, hogy Alekszisz Ciprasz pártja nyeri meg a szeptember 20-ra kiírt előrehozott választást. Újabb és újabb személyek intenek búcsút a pártnak, s lépnek be a baloldali radikálisok által alapított, Panajorisz Lafazanisz volt energiaügyi miniszter által fémjelzett Népi Egységbe.

Az egyik legmegbízhatóbbnak számító közvélemény-kutató intézet, a Metron Alalysis nagyon aggasztó adatokat tett közzé Ciprasz szempontjából. Eszerint pártja 29 százalékot kaphat, amely 129 mandátumra elég. A jobboldali volt kormánypárt, az Új Demokrácia alig több mint egy százalékkal marad el mögötte, 27,8 százalék voksolhat rá, ez 75 képviselői helyet jelent. (Görögországban a választás győztese bónuszt kap.)

Az Arany Hajnalra 8,3 százalék voksolhat, ez 23 mandátum lenne a törvényhozásban. Soha ilyen jól nem állt még a neonáci párt, ami megerősíti azokat a félelmeket, melyek szerint a Cipraszéktól eltávolodók egy része az Arany Hajnal felé fordul. A további sorrend: To Potami (6,7 – 18), kommunista párt (5,9 – 16), Pánhellén Szocialista Mozgalom (5,4 – 15), Népi Egység (4,9 – 13).

Valamivel nagyobb, három százalékos fölényt mond a Szirizának a Macedóniai Egyetem felmérése, de minden közvéleménykutatás szerint csökkenő tendenciát mutat a kormánypárt népszerűsége. Érdekes az a felmérés, amely szerint a választók nagy része, pontosan kétharmada ma már úgy látja, hogy kárt okozott az országnak a júliusi referendum kiírása. Csak 16 százalék véli úgy, hogy volt értelme a népszavazásnak. Egy másik közvélemény-kutatásból pedig az derül ki, hogy a lakosság nagy része az idő előtti voksolás kiírásával sem ért egyet. Ciprasz népszerűsége is zuhan.

Már csak 29,5 százalék értékeli kedvezően munkáját, 47,5 százalék viszont negatívan. A referendum előtt még több mint 50 százalék vélekedett pozitívan róla. Az aggasztó adatok ellenére első kampányrendezvényén azt mondta, nem bánta meg, hogy belement a hitelmegállapodásba. Irodától függetlenül megállapítható, hogy a Sziriza népszerűsége négy hónap alatt tíz százalékot esett.

Amennyiben Ciprasz alapíthat kormányt, egy bizalmasára aligha számíthat. Hírek szerint az előző kormány pénzügyminisztere, Euklid Cakalotosz nem kíván szerepet vállalni egy esetleges következő Ciprasz-vezette kabinetben. Nincs hír arról, hogy a hitelezők programját találja-e túlzottan szigorúnak, vagy egyszerűen néhány hónap alatt belefáradt a valóban embert próbáló feladatba. A párt szombati tanácskozásán kiosztotta a pártvezetést. Mint mondta, sokáig populista retorikára építettek, miközben ő már korábban figyelmeztetett arra, hogy az adatok nem éppen fényesek.

Görögország óvatos derűlátással fogadhatja, hogy a legutóbbi gazdasági adatok kedvezőbbek a vártnál. A GDP 0,9 százalékkal emelkedett a második negyedévben az év első három hónapjához viszonyítva. Az év azonos időszakához viszonyítva pedig az emelkedés 1,6 százalékos. Ez magasabb az előzetes, 1,4 százalékos jóslatnál.

A hitelezők tisztában vannak azzal, hogy nem lesz könnyű végrehajtani a görög reformokat a parlamenti választás után. Különösen a nyugdíjcsökkentés okozhat nagy felháborodást az országban. A Kathimerini szerint ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy aki 800 euró öregségi járulékot kap, az szeptemberben 15 euróval kevesebbet kap kézhez, októbertől decemberig pedig 27 euró a csökkenés.

A Sziriza azért ragaszkodott annyira ahhoz, hogy az előrehozott választást már szeptember 20-án megtartsák, mert a nyugdíjasok csak ez után néhány nappal kapják meg immár alacsonyabb nyugdíjukat. 2010 óta folyamatosan csökken az öregségi járulék. Aki akkor 1000 eurót kapott havonta, annak – a mostani csökkentés előtt – 912 euró volt a nyugdíja. Feltételezhető, hogy a nyugdíjasok érdekvédelmi szervezetei komoly megmozdulásokat szervez ősszel a kormány ellen.