Görögország;Sziriza.;Ciprasz;

Megállítaná a mélyrepülést a miniszterelnök

Összesen hét felmérés átlaga is megerősíti, hogy a görög kormánypárt, a Sziriza népszerűsége folyamatosan csökken. A Kapa Research, az ALCO,a Macedóniai Egyetem, az MRB, a Metron Analysis, a Marc, valamint a Rass iroda kutatásának átlaga alapján a Sziriza jelenleg 24,5 százalékon áll. 

A legmagasabb eredményt a Kapa Research jósolja a pártnak a szeptember 20-án esedékes előrehozott választás előtt, a legrosszabbul a Metron Analysis szerint áll a párt, 22,2 százalékkal. Az összesítés szerint Alekszisz Ciprasz volt miniszterelnök pártjának előnye alig több mint két százalék a konzervatív Új Demokrácia (ND) előtt, amelyre 22,4 százalék voksolna. Az ND megítélése szintén a Kapa Research szerint a legjobb, 24,2 százalékos, s ugyancsak a Metron szerint a legrosszabb, 21.2 százalékos. A Marc iroda kivételével a pártrangsorban minden ügynökség a harmadik helyre sorolja a neonáci Arany Hajnalt, amely az összegzés szerint 6,1 százalékon áll.

A Kapa Research 6,8 százalékon látja a szélsőséges, agresszív, bevándorlásellenes tömörülést, a Marc szerint viszont megítélése csak 5,5 százalék. Ami még érdekesség, a Szirizából kivált baloldali radikális Népi Egység (PU) megítélése. Figyelemreméltó, hogy bár egy nem egészen két héttel ezelőtt megalakult formációról van szó, irodáktól függően 3,0-4,7 százalékon áll, vagyis minden ügynökség szerint átlépi a bejutáshoz szükséges három százalékos küszöböt.

Ciprasz a legfontosabb feladatának azt tartja, hogy megállítsa az emberek elfordulását pártjától, s felrázza a Sziriza választóit. Ez azonban nem egyszerű, mivel sokan megorroltak rá amiatt, hogy a hitelmegállapodás elfogadásával nem teljesítette ígéreteit, sőt, lényegében teljesen szembement azzal. Csakhogy lassan saját pártján belülsem megkérdőjelezhetetlen Ciprasz személye, s nemcsak a radikális képviselők miatt.

A párt egy hozzá (egyelőre) lojális frakciója, a több volt miniszter alkotta 53-as Csoport olyan dokumentumot tett közzé, amelyben bírálják a volt miniszterelnököt, amiért áldását adta a harmadik, 86 milliárd eurós hitelmegállappodásra. A szövegben azt követelték, hogy alternatívákra is szükség van, amelyek révén nincs szükség a hitelezők által előírt intézkedések végrehajtására. Mindez arra utal, hogy távolról sincs még lefutva a görög hitelmegállapodás ügye, vagyis semmi biztosíték sincs arra, hogy Athén végre is hajtja a hitelezők követeléseit. Már a januári választáson megbukott, Antonisz Szamarasz volt kormányfő-vezette kormányt is azzal vádolták, hogy az előírásoknak csak körülbelül kétharmadát hajtotta végre.

A Szirizának egyébként eddig a Központi Bizottság 50, a képviselőháznak pedig 27 tagja fordított hátat, s lépett be a Népi Egységbe, amely azt hangoztatja – elhallgatva bizonyos részleteket -, hogy a drachma visszahozása nem lenne tragédia Görögország számára.