menekültek;Juncker;

Jean-Claude Juncker az Európai Parlamentben 2015.07.08-án. Fotó: Michele Tantussi/Getty Images News

- Juncker: A falépítés nem megoldás

Az Európai Unió tagállamai felelősek a közös határok ellenőrzéséért, s rajtuk áll, hogy milyen intézkedéseket léptetnek életbe, hogy gondoskodjanak az uniós határok biztonságáról. Falak építése nem oldja meg a problémákat, úgy véljük, nem a megfelelő üzenetet közvetíti, ugyanakkor minden államnak jogában áll úgy védeni saját határát, ahogy jónak látja – válaszolta lapunk kérdésére Jean-Claude Junckernek, az Európai Bizottság elnökének szóvivői irodája. Azt a kérdést tettük fel, a Bizottság elnöke hogyan látja a magyarországi menekülthelyzetet, különös tekintettel a kerítés felhúzására a déli határon.

Az Európai Bizottság tisztában van azzal, hogy Magyarországnak, akárcsak a többi tagállamnak, növekvő migrációs nyomással kell szembenéznie. Ahogyan már korábban is jeleztük, készek vagyunk segíteni – közölte a bizottsági elnök irodája. Mint emlékeztettek, nemrégiben, június 30-án Budapesten járt Dmitrisz Avramopulosz biztos, aki biztosította Magyarországot, hogy számíthat az Európai Bizottság támogatására. „Megkaptuk a magyar kormánytól a kérést, hogy sürgősséggel utaljunk át 8 millió eurót a menekültügyi és migrációs alaptól, s gyorsított eljárással kezeljük ezt az igényt” – tették hozzá.

A 2014-2020-as időszakra az Európai Bizottság 85 millió eurót kínál fel Magyarország számára a migrációs és biztonsági kérdések kezelésére. Ez az alap segítséget nyújt ahhoz, hogy több befogadó létesítményt állítsanak fel és javítsák az ügyintézést a határokon. „Jelenleg Olaszországban és Görögországban állítunk fel migrációs válságkezelő irodákat (Hotspot), s készek vagyunk ilyen hotspot csoportokat küldeni Magyarországra is, amennyiben igénylik” – közölte Junker bizottsági elnök irodája.

Utaltak arra is, hogy múlt héten a nyugat-balkáni csúcs foglalkozott a migráció kérdésével, s az Európai Tanács júniusi határozatának megfelelően hamarosan külön konferenciát rendeznek, amely a nyugat-balkáni migrációs útvonalakat és a megoldás módozatait vizsgálja majd.

Fidesz: Juncker felelőtlen
Németh Szilárd, a kormánypárt országgyűlési képviselője azt mondta, a Fidesz az "illegális népvándorlás" megállítását, a határok megerősítését tartja a legfontosabb feladatnak. Ennek érdekében több törvény módosítását is javasolták, ezek a csütörtök-pénteki rendkívüli ülésen kerülnek a Ház elé - jelezte, hozzátéve: az a politikus, aki nem fogadja el az indítványaikat, az egyértelműen bizonyítja, hogy a magyarok érdekeivel szemben az illegális bevándorlókét helyezi előtérbe.
A Keleti pályaudvarnál összegyűlt migránsok ügyében a fideszes képviselő kérdésre arról beszélt, hogy szerinte felelőtlen európai uniós és hazai baloldali nyilatkozatok miatt alakulhatott ki a helyzet, arra biztatják ugyanis ezeket az embereket, hogy "hagyjanak ott csapot-papot", jöjjenek, be fogják őket fogadni. A politikus fontosnak nevezte a rend fenntartását, valamint a közlekedés és az ott élők nyugalmának biztosítását. Azt is mondta, hogy a Keleti pályaudvaron lévő helyzetet nem politikusok fogják megoldani.
Arra a felvetésre, hogy a magyar-szerb határon megépült gyorstelepítésű drótakadály ellenére nem érkeznek kevesebben, Németh Szilárd azt mondta: nem jönnek kevesebben, mert vannak olyan felelőtlen uniós politikusok, mint például Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, aki "gyakorlatilag arra biztatja az embereket, hogy jöjjenek nyugodtan, nem lesz semmi probléma". "Mi ezzel ellentétesen a jog talaján állunk" - közölte.
Németh Szilárd hozzátette ugyanakkor azt is, hogy "mi magunk kezdeményezzük az EU minden politikai szintjével a találkozást". Megjegyezte, hogy Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön az unió vezetőivel egyeztet az európai migrációs válsághelyzetről.
A Fidesz képviselője arról is szólt, hogy szerinte "a kerítés biztosítja azt, hogy ne legyen berlini fal", mert - mint fogalmazott - ha a schengeni határ Magyarországon csődöt mondana, akkor azok az EU-s politikusok, akik ma biztatják a bevándorlókat, "rögtön mást fognak mondani". Szerinte "amikor megérkezett a 3500 menekült a bécsi pályaudvarra", az osztrákok is "rögtön mást mondtak, mint előző nap", azonnal az történt, hogy "lezárták a határt".
Arra a kérdésre, hogy a tervezett határ menti tranzitzónákból szerb beleegyezés hiányában nem lehet majd visszaküldeni senkit, a kormánypárti politikus azt felelte: "nem mi küldjük, ő fog menni".

Németországban paprikaspray-vel támadt menedékkérőkre egy férfi kedden késő este, egyelőre ismeretlen okból.