Csehország;Szlovákia;menekültek;szírek;

- Cseh-szlovák belügyminiszteri találkozó Magyarország miatt

Találkozik pénteken a cseh és a szlovák belügyminiszter, hogy megtárgyalják, milyen intézkedésekre lenne szükség, ha Magyarország nagy számú menekültet engedne ki Németország felé - közölte Milan Chovanec cseh belügyminiszter csütörtökön Prágában.

"Megpróbálunk közösen valamilyen módszert találni, hogy megoldhassuk azokat a problémákat, amelyek azáltal jöhetnének létre, ha Magyarország felengedné a sorompókat, és továbbengedné a migránsokat Németországba" - mondta újságíróknak a miniszter, aki szerint a találkozóra Prágában kerül sor. Chovanec kifejtette: Szlovákia már kedden sokat segített Csehországnak azzal, hogy megakadályozta további menekültekkel teli vonatok Csehországba érkezését Magyarországról.

"A nyilvánosság nem nagyon tudja, de intenzíven kommunikáltunk a szlovákokkal, nehogy további négy-öt vonat jöjjön. Azon a napon fennállt annak veszélye, hogy valóban nagy számú migráns érkezik a Cseh Köztársaságba" - mondta Chovanec.
Keddre virradóra a cseh trendőrség a dél-morvaországi Breclavban a nemzetközi vonatokon 214 menekültet vett őrizetbe, akik Szlovákián és Ausztrián keresztül érkeztek Magyarországról Csehországba.

Szlovákia "nyomást gyakorolt" Magyarországra, és ezzel megakadályozta, hogy a vonatok Csehországba érkezzenek. "Ha nem így történt volna, mintegy ezer embert kellett volna őrizetbe vennünk" - magyarázta a miniszter, és köszönetet mondott ezért szlovák kollégáinak. Chovanec szerint Magyarország lényegesen befolyásolja a migrációs helyzet alakulását Csehországban. "Ez a Cseh Köztársaság számára rövid távú probléma lehet, amelyet képesek vagyunk megoldani, de tudnunk kell róla" - fejtette ki.

A migrációs válsággal péntek délután Prágában rendkívüli csúcsértekezleten a négy visegrádi ország miniszterelnöke is foglalkozni fog. A nyilvánosságra került értesülések szerint a kormányfők közös nyilatkozatban foglalnak állást a kialakult helyzettel kapcsolatban.

Szabadon engedik a szír menekülteket a csehek

A cseh rendőrség csütörtök délutántól fokozatosan szabadon engedi azokat a szír állampolgárságú migránsokat, akik jelenleg még táborokban vannak, és korábban menedékjogot kértek Magyarországon - közölte Katerina Rendlová, a cseh idegenrendészet szóvivője.

Közlése szerint mintegy 230 emberről van szó. A szíreket a rendőrök elviszik a vasútállomásokra, és azután már rajtuk múlik, hogy visszatérnek-e Magyarországra, vagy továbbmennek Németországba. "Mindenkivel közöljük, hogy menedéket kérhet a Cseh Köztársaságban. Amennyiben nem ezt a lehetőséget választják, úgynevezett zöld kiutazási rendeletet kapnak, amely alapján hét napon belül el kell hagyniuk Csehországot" - jelentette ki a szóvivő.

A rendőrség, hogy kizárja az esetleges konfliktusok keletkezését a csehek és a menekültek között, a külföldieket a közeli vasútállomásokra szállítja. "Ezt követően csak tőlük függ, hová mennek" - szögezte le Katerina Rendlová. Azt, hogy pontosan hány szír állampolgárt és mennyi idő alatt engednek szabadon, nem tudta pontosítani.

A hatályos nemzetközi egyezmények szerint a Csehországban őrizetbe vett szíreket Magyarországra kellene visszaadni, de Prága szerint a magyar hatóságok pillanatnyilag képtelenek megbirkózni a menekültek áradatával, és nem tudják átvenni a külföldieket. A cseh törvények szerint ezeket 42 napig menekülttáborban kell tartani, majd szabadon kell engedni őket.
A cseh hatóságok szerdán jelentették be, hogy ezentúl nem veszik őrizetbe azokat a szír állampolgárokat, akik korábban menedéket kértek Magyarországon, hanem felajánlják nekik a csehországi menedéket, és ha ezt nem fogadják el, továbbengedik őket Németországba.

Katerina Rendlová szerint a cseh döntés reagálás arra, hogy Magyarország nem fogadja vissza a cseh területen őrizetbe vett menekülteket. "Németországba vezető útjuk ezzel felgyorsul" - magyarázta a szóvivő.
Az új cseh intézkedés nem vonatkozik azokra a szírekre, akik Csehország területére való megérkezésük előtt nem kértek Magyarországon menekültstátust. "Őket továbbra is táborokba fogjuk szállítani" - jegyezte meg a szóvivő.

A kormánynak különutas politika helyett a közös európai megoldás megtalálásában kellene közreműködnie menekültügyben - mondta Fodor Gábor országgyűlési képviselő, az MLP elnöke.