Orbán Viktor;menekültek;Kossuth Rádió;

2015-09-04 10:11:00

Orbán tovább hárít: ezért volt "balhé" a Keletinél

Ha nem védjük meg a határainkat, akkor újra és újra tízmilliók fognak jönni Európába - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió 180 perc című műsorában pénteken. A kormányfő szerint a Keletinél napokig uralkodó káoszt a németek elhibázott kommunikációja idézte elő.

A kormányfő az előző napi, a bevándorlásról folytatott brüsszeli tárgyalásait úgy értékelte: komoly véleménykülönbség van az EU és Magyarország között, mert az uniós vezetők nagy része úgy gondolja, mindenkit be kell engedni.

Kisebbség lehetünk a saját hazánkban

Pedig ha mindenkit beengedünk, vége Európának - mondta Orbán Viktor, aki szerint a mostani "népvándorlásnak" korlátlan az utánpótlása, és egyszer csak arra lehetünk figyelmesek, hogy "mi vagyunk kisebbségben a saját kontinensünkön". Ezért azoknak - folytatta -, akik a jobb élet reményében jönnének Európába, azt kellene üzenni, ne induljanak el, mert nem jöhetnek majd be, vagy ha mégis, akkor hazaküldik őket. Hangsúlyozta: csak úgy lehet kielégíteni az európai polgároknak a biztonság iránti jogos igényét, ha meg tudjuk védeni a határainkat.

Tovább ekézi az EU-t

Európának most erősnek kellene lennie, ezzel szemben gazdag, de gyenge, ami a legrosszabb kombináció - fogalmazott, megerősítve véleményét: a határok megvédésében erőt kell mutatni. A miniszterelnök beszámolója szerint csütörtöki brüsszeli megbeszélésein megkérdezte tárgyalópartnereit, tudnak-e jobb javaslatot a magyarországi fizikai határzárnál, amire azt felelték, hogy ők nem szeretik a kerítést, de jobb ötletük nekik sincs.

MTI Fotó: Mohai Balázs

MTI Fotó: Mohai Balázs

Nem érdemes kvótáról beszélni

A kvótarendszer tervét Orbán Viktor úgy kommentálta: kvótákról, szétosztásról akkor érdemes beszélni, ha képesek vagyunk megvédeni a határokat. "Mindent meg tudunk fontolni, ha megvédtük a határokat" - mondta, jelezve azonban: nem támogat olyan megoldásokat, amelyekről a kezdeményezői is tudják, hogy nem megoldás.

Olyan írásos javaslat nem született, amely szerint elvinnének Magyarországról bevándorlókat - közölte a kormányfő, aki - ezzel épp ellenkezőleg - csak olyan írásos javaslatot ismer, hogy a Görögországban és az Olaszországban lévő emberekből áthoznának Magyarországra néhány ezret, tennék ezt úgy - mondta -, hogy ide többen érkeznek, mint Görögországba és Olaszországba.

Görögország is hibás

Görögországgal kapcsolatban megjegyezte, teljes szívvel szolidáris a görög néppel, de az igazsághoz hozzátartozik, hogy ha Görögország mint frontállam teljesítené schengeni kötelezettségeit, akkor Magyarországon nem lennének problémák. Ha mindenki így viselkedik, összeomlik a schengeni rendszer és az egész Európai Unió - figyelmeztetett.

Szólt arról is, hogy tiszteletben kell tartani azokat az országokat, amelyek korábban úgy döntöttek, szeretnének együtt élni muszlim közösségekkel, "de nekünk is jogunk van eldönteni, hogy akarjuk-e követni az ő példájukat vagy nem". Ő azt tanácsolja, a magyarok ne kövessék.

Ezért volt balhé a Keletiben?

A miniszterelnök arról is beszélt, hogy a budapesti Keleti pályaudvarnál kialakult "balhét" szerinte a német elhibázott kommunikáció, a Németországba szóló, később visszavont meghívó "hamis ígérete" idézte elő. Ha Magyarország továbbengedi ezeket a magyar törvényeket elfogadni és együttműködni nem akaró bevándorlókat, az osztrákok lezárják a határt - mondta, azzal folytatva, hogy ha a magyarok fenn akarják tartani az Európán belüli szabad mozgásuk lehetőségét, meg kell védeniük külső határaikat, és ki kell kényszeríteniük az európai jogszabályok betartását a Keleti pályaudvarnál is. Németország adjon vízumot ezeknek az embereknek, és "akkor mi ki tudjuk őket engedni" - fogalmazott.

Német probléma, nem európai

Tegnap Orbán Viktor Brüsszelben tárgyalt az unió vezetőivel, többek között Martin Schulz EP-elnökkel is. A vele közösen tartott sajtókonferencián Orbán kijelentette: a menekültválság nem európai, hanem német probléma. A kormányfő  menekültkrízisre adott reakcióival egyetlen európai vezető sem értett egyet. Angela Merkel visszautasította Orbán vádjait, de jutott kritika a miniszterelnöknek az EU legfontosabb döntéshozóitól is.

Dicséretes a rendőri jelenlét

Hangsúlyozta ugyanakkor azt is, hogy a magyar hatóságok minden elismerést megérdemelnek, a rendőröket külön is kiemelte, mert "az, hogy képesek voltak fenntartani a rendet fizikai erőszak alkalmazása nélkül, az egy nagyszerű, európai szellemiségű rendőri teljesítmény".

Új időszámítás kezdődik

A várhatóan a hónap közepétől hatályos új magyar bevándorlási szabályokat Orbán Viktor úgy jellemezte: szeptember 15-től egy másik időszámítás kezdődik. Jelezte, már szombaton megindul egy tájékoztató kampány, hogy a bevándorlók is felkészülhessenek az új helyzetre, arra, hogy nem léphetnek be Magyarországra illegálisan. Az új szabályok betartatására mindenki, Szerbia, Macedónia, a bevándorlók és az embercsempészek is készüljenek fel! - hangoztatta.

Akik megértik Orbánt

A visegrádi négyek pénteki prágai találkozójától a miniszterelnök megértést vár, szerinte a tanácskozáson "ideológia helyett lehet beszélni a valóságról". Szlovákia, Csehország és Lengyelország értékesnek tekinti a saját jelenlegi identitását, és folytatni akarja az európai történelmét - fogalmazott a kormányfő, aki azzal számol, hogy "itt több megértésre találhatunk, mint Brüsszelben". Megjegyezte ugyanakkor, hogy Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével és Donald Tusk európai tanácsi elnökkel konstruktív megbeszélést folytatott, a szocialista Martin Schulz európai parlamenti elnökkel "meg olyat, amilyet lehet".

Századvég: van, aki Orbán mellett áll

Orbán Viktor nem egyedül képviseli véleményét Európában a bevándorlásról, jól látható ugyanis, hogy a visegrádi négyek (V4) sem kérnek abból a rendszerből, amit Nyugat-Európában kitaláltak a tömeges migráció kezelésére - mondta Lánczi Tamás, a Századvég Alapítvány vezető elemzője, aki a miniszterelnök csütörtöki brüsszeli találkozóival kapcsolatban úgy fogalmazott, ezek kemény tárgyalások voltak, és a Magyarországra nehezedő uniós nyomás, a feszültség még néhány hétig biztosan fennmarad.

Pánik a Deák téren

Végül azzal kapcsolatban, hogy az éjjel huligánok randalíroztak Budapesten a péntek esti magyar-román Eb-selejtező előtt, Orbán Viktor azt mondta: "azt hittem, hogy több megértés van bennük, és látják, hogy milyen a helyzet Magyarországon az illegális bevándorlók miatt. (...) Úgy látszik, nem csak az európai vezetők, én is illúziókat kergetek néha".

Focihuligánok balhéztak a fővárosban

Huligánok randalíroztak csütörtökről péntekre virradó éjjel Budapest belvárosában, a Deák tér és az Erzsébet tér környékén. A rendőrség azt közölte, hogy egy 100-120 fős csoport tagjai randalírozni kezdtek, hanggránátokkal zajt okoztak a Dob utcából az Erzsébet tér felé tartva. Többen a kiérkező rendőrök felé utcai szemetes edényeket, székeket, italos üvegeket dobáltak, több rendőrautóban anyagi kárt okoztak.

A randalírozásról bővebben itt olvashat!

Korábban írtuk: Orbán az EU-vezetőkkel folytatott tárgyalások során többször is nyilvánosan kritizálta Németországot, sőt, azt mondta, hogy a mostani jelenetek a budapesti pályaudvarokon azért alakulhattak ki, mert a zöldhatáron és egyéb illegális módon beözönlő menekülteket nem lehetett regisztrálni. Márpedig Magyarország területét nem hagyhatja el úgy menekült, hogy ne regisztrálják őket. Ezt Angela Merkel kancellár külön kérte Magyarországtól. Ezt a regisztrációt végzik Orbán szerint most el a magyar hatóságok, és ezért nem engedik tovább a pályaudvaron várakozó tömeget. "Van egy konkrét konfliktus Magyarország és Németország között, mert óriási káoszt okozott itthon" - mondta Orbán, aki szerint "Németországban mondtak valamit és most Magyarországon esik az eső, nekünk kell kinyitni az esernyőt".

Orbán nem tudta meggyőzni az EP-elnököt sem. Martin Schulz szerint az EU-ba érkezők elhelyezése a legfontosabb Schengent veszélyeztető probléma. Azt mondta, hogy egy 500 milliós kontinensen nem lehet gond 500 ezer ember elhelyezése, kivéve akkor, ha csak egy vagy két ország vesz részt a menekültek letelepítésében. 

Erősen kérdéses tehát, hogy mely európai politikus áll Orbán mellé, s ki támogatja Európa határainak lezárását. A magyar kormányfő mindenesetre már nemcsak a szerb-magyar határon épített dróthálót védelmezte tegnap, mondván "a mostani vasfüggöny nem ellenünk, hanem értünk van", de egyenesen újabb kerítéseket is kilátásba helyezett, méghozzá a horvát-magyar határ mentén.