A felek reményei szerint, a hatósági jóváhagyásokat követően, még az ősszel lezárul az Első Nemzeti Közműszolgáltató Zrt. (ENKSZ Zrt.) szakmai irányítása alatt álló Főgáz Zrt. a GDF International S.A.-val kötött adásvételi ügylet a GDF SUEZ Energia Magyarország Zrt. megvásárlásáról. A tájékoztatás szerint a Főgáz az egyetemes szolgáltató, ugyanakkor versenypiaci engedélyekkel is rendelkező GDF SUEZ Energia Magyarország Zrt. részvényeinek 99,93 százalékát veszi meg. Ezzel minden, a társaság birtokában lévő know-how és vagyontárgy a Főgáz tulajdonába kerül, ideértve az engedélyesi tevékenység ellátásához szükséges teljes körű humánerőforrás, infrastrukturális-, pénzügyi-, számlázási- és informatikai rendszerét.
A Főgáz a tervek szerint részben saját, részben külső forrásokból finanszírozza a vásárlást, amelynek összege a pénzügyi záráskor válik véglegessé. Tavaly mintegy 140 milliárd forintos árbevételt ért el a GDF Suez cég. Az üzlet összefügghet azzal, hogy a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal összesen 30 millió forintra büntette a központi gázszolgáltató Főgázt, amiért az nem adott le üzleti tervet az E.On és a GDF Suez lakossági szolgáltatásának átvételével kapcsolatban. Összesen 1,3 millió fogyasztót vesz át az állami gázszolgáltató a két cégtől.
Barta Judit, a GKI Energiakutató Kft. ügyvezetője szerint ebből arra lehet következtetni, hogy a Főgáz felkészületlen ilyen nagy számú ügyfél átvételére. A GDF SUEZ Energia Magyarország Zrt. megvásárlásával viszont gyakorlatilag csak át kell írni a számlákon a fejlécet. Az az előnye is megvan a megállapodásnak, hogy a Főgáznak nem kell az Észak-Dunántúlon és a Dél-Alföld régiókban lévő 750 ezer GDF Suez ügyféllel új szerződést kötni.
A kormány ambíciózus energiapiaci államosítási terveit figyelve a szakember nem zárta ki, hogy a korábbi szolgáltatók gázszállító hálózataira is szemet vetett a kormány, de a vezetékek értékének megállapítása hosszadalmas tárgyalásokat igényel. A rezsicsökkentés és a költségként nem elszámolható évente és méterenként 125 forintos közműadó mindenesetre a jelenlegi tulajdonosokat az eladás irányába tolná. Igaz, Brüsszelben egyebek mellett éppen a le nem írható költségek miatt is folyik kötelezettségszegési eljárás Magyarország ellen.