Magyarország;Ausztria;menekültek;

A vámosszabadi befogadó állomásról induló, Nyugat-Európába menekültekkel teli, Hegyeshalom irányába haladó vonat indul Károlyház

- A magyar diplomácia nekiment Ausztriának is

Magyar Levente külügyi államtitkár szerint Werner Faymann osztrák kancellár újfent a magyar kormányon, illetve miniszterelnökön tölti ki azon dühét, amelyet a migrációs válságban mutatott saját cselekvésképtelensége váltott ki. A magyar diplomácia képviselője szerint az osztrák kancellár a nyilvánosság előtt a bevándorlók védelmezőjeként tetszeleg, a színfalak mögött azonban nyomást helyez más államokra, hogy azok minden eszközzel tartsák vissza az Ausztria felé igyekvőket.

Az osztrák kancellár az Österreich cím lapnak adott, az újság vasárnapi számában megjelenő interjújában - ami Magyar Levente nemtetszését kiváltotatta - egyebek mellett arról beszélt: a döntő kérdés az volt, hogy Ausztria kinyitja a határait az üldözött emberek előtt, vagy zárva tartja. Ausztria azonban nem hagyja az üldözötteket magára. És ugyanolyan fontos volt, hogy ezt közösen Németországgal tegyük - jelentette ki az osztrák politikus, és nyilván ezt találta a magyar államtitkár a bevándorlók védelmezőjeként való tetszelgésnek. 

Faymann valóban üzent Magyarországnak és Orbán Viktornak, azt mondta ugyanis:  aki komolyan azt gondolja, hogy "a menekültkérdést drótkerítéssel megoldja", és ezzel káoszt okoz, az politikailag diszkvalifikálja magát. 

Magyar Levente nem késlekedett a rendreutasítással, az MTI hírei szerint határozottan arra kérte Werner Faymannt, hogy a jövőben nélkülözze az ilyen kijelentéseket. A külügyi államtitkár szerint  Werner Faymann önmagát és a magyar kormánynak szóló bírálatait is hiteltelenítette, amikor elismerte, hogy nem tud mit kezdeni az elmúlt évtizedek legnagyobb európai válságával. Ez a sokadik olyan osztrák nyilatkozat, amely negatív színben tünteti fel Magyarországot, és nem tesz jót a két ország viszonyának - fenyegetőzött burkoltan a magyar kormány képviselője.

Ami azt illeti, az Österreich című osztrák lap hétvégi számának nyilatkozva az osztrák kancellár is fogalmazott meg burkolt fenyegetést, amikor a  Magyarország elleni esetleges szankciókra utaló felvetésre azt mondta: valamennyi tagállamra vonatkozik, hogy aki nem segít megoldani a menekültproblémát, annak a jövőben pénzügyi következményekkel kell számolnia, hiszen a szolidaritás nem egyirányú utca.

Demonstrációba kezdett szombat este Röszkénél a menekültek egy több száz fős csoportja, de idővel sikerült meggyőzni a többségüket, hogy érdemes beköltözniük a közelben újonnan elkészült idegenrendészeti előállítóhelyre. A csoport az M5-ös autópálya közelében, egy körforgalmi csomópont közepén táborozott le, azt kiabálták, nem táborba, hanem Németországba akarnak menni. A rendőrség nagy erőkkel vonult ki a helyszínre, atrocitás nem történt, ami a rendkívül feszült idegállapotban lévő menekültek önuralmának is köszönhető, noha Pintér Sándor szombaton a szabadságáról előkerülve éppen a "migránsok" "egyre agresszívabb" magatartását tartotta fontosnak hangsúlyozni. Önkéntes segítők, köztük arabul beszélők igyekeztek megoldani a helyzetet,  végül sikerült meggyőzni a többséget, hogy később, Ausztriában vagy Németországban nem kell tartaniuk hátrányoktól, ha bemennek a menedékhelyre, és regisztráltatják magukat.