Pozsonyi Piknik;

2015-09-07 07:47:00

A piknik, ami összetartja a közösséget

A délelőtti londonias időben alig néhány százan, később azonban már jelentős tömeg vette be az újlipótvárosi Újpesti Rakpartot és környező utcáit. A hetedik alkalommal megrendezett Pozsonyi Pikniken könyvsikerekkel, exkluzív színpadi (elő)bemutatókkal és megragadó koncertekkel kedveskedtek a látogatóknak. A Népszava standjánál Bolgár Györggyel találkozhattak, de fényképet készíthettek a híres kalapácsot lendítő munkással is, aki csaknem száz éve lapunk egyik szimbóluma. Az eseményen készült fotókat itt nézheti meg!

Hetedik alkalommal rendezték meg a Pozsonyi Pikniket a XIII. kerületben. Az idei évben új helyszínnel rukkoltak elő a szervezők: az Újpesti Rakpart, a Jászai Mari tértől egészen a Szent István Parkig, valamint a környező utcák várták a résztvevőket, akik igencsak kényelmes tempóban bújtak elő otthonaikból a szombat reggeli esős időben. Amikor tíz órakor a Fischer Annie Zeneiskola növendékeinek előadásával megnyílt a rendezvény, még alig néhány száz ember állt esőkabátban, esernyővel a kezében a nagyszínpad előtt. Azonban dél körül már elállt az eső, s megtelt az Újpesti Rakpart.

Azok, akik ezúttal is kilátogattak az évről évre nagyobb rendezvényre, úgy érezhették magukat, mintha egy összművészeti fesztiválon lennének. A Jászai Mari térnél lévő színpadon éppúgy gyors egymásutánban váltották egymást a műsorok, mint a Radnóti Miklós utca Pozsonyi út sarkán felállított színpadon. A zenei fellépések között is voltak igazán nagy számok: szólt Kern András, hallhattunk japándob bemutatót, láthattunk hastánciskolai ízelítőt, de koncertet adott a Budapesti Fesztiválzenekar és a Liszt Ferenc Kamarazenekar is.

Színpadra lépett a könnyűzenei irányt képviselő Urban Legend Trio és a Pankastic is. A délutáni órákban Darvas Ferenc zeneszerző, zongoraművész játszott, énekesnői segítséggel még a Meseautó klasszikus filmzenéjét is megidézte, amelyet kórusban énekeltek a színpad előtt ülő-álló nyugdíjasok. Karády Katalin dalait sajátos interpretációban adta elő Krasznai Tünde énekesnő, a Fats Jazz Band kilenctagú zenekar pedig a swing-korszak elegáns világába repítette vissza a közönséget.

Akárcsak a korábbi években, úgy idén is kiemelt szerepet szántak a színházaknak. Kőszínházak és alternatív társulatok is képviseltették magukat standjukkal az ideiglenesen Színházak utcájának keresztelt Radnóti Miklós utcában. A legtöbb teátrum kedvezményes jegyvásárlási lehetőséget hirdetett: öt, tíz, de akár huszonöt százalékos ármérséklést is adtak némelyik előadásukra, bérletükre. Hatalmas érdeklődést fogadott a Vígszínház, amikor Eszenyi Enikő, a teátrum igazgatója kezdte el árusítani a jegyeket. A Centrál Színház pavilonjánál feltűnt Puskás Tamás igazgató és felesége, Básti Juli Kossuth-díjas színművésznő, aki tavaly szerződött a Nemzeti Színházból a férje irányítása alatt működő belvárosi színházba.

Idén is sokan látogattak ki a Pozsonyi Piknikre FOTÓ: TÓTH GERGŐ

Idén is sokan látogattak ki a Pozsonyi Piknikre FOTÓ: TÓTH GERGŐ

A József Attila Színház előtt sokak meglepetésére a nyáron súlyos motoros balesetet szenvedett Rékasi Károly színművész fogadta a rajongók jókívánságait, míg a szomszédos Karinthy Színház nevében a színház vezetője, a Kossuth-díjas Karinthy Márton köszöntötte a látogatókat. A Radnóti Színház szinte a teljes társulatát elhozta: jegyet árult és válaszolt a színházbarátok kérdésére Bálint András, a Radnóti harmincegy év után leköszönő igazgatója, továbbá Pál András, Schneider Zoltán, Rétfalvi Tamás, Adorjáni Bálint, Martinovics Dorina, Kováts Adél, Martin Márta és Petrik Andrea. A programban az előző évekhez képest nagyobb figyelmet szenteltek az alternatív, független társulatoknak.

A Bethlen Téri Színház a Stanna és Panna, a Spinoza Színház a Rongyos életek, a Jurányi Ház pedig a két éve sikerrel futó A férfiak szexuális világa című előadásába is betekintést engedett. A nagyszínpadon igazi csemegével készültek a színházrajongóknak: a 120. évadját kezdő Vígszínház részleteket adott elő a közelmúltban elhunyt Fejes Endre regényéből készült Jó estét nyár, jó estét szerelem című zenés darabból. Az előadás egyik leghíresebb dalába lelkesen beletapsolt a közönség, amikor a "Mondd, mit ér egy ember, aki napi negyvenesből él?" részhez ért Wunderlich József, az előadás főszereplője.

A délutáni forgatagban nehezen lehetett megközelíteni a könyvkiadók dedikálópultjait. A Kossuth Kiadói Csoport standján Paul Lendvai közírót, Mihály Tamást, az Omega együttes gitárosát és Baranyi Ferenc Kossuth-díjas költőt várták a legtöbben, A Dolgok Lelke című kötetének harmadik kiadását dedikáló Fahidi Évát meglehetősen kevesen keresték fel. A kilencvenéves asszony, aki Auschwitz felszabadításának 70. évfordulója alkalmából rendezett hivatalos berlini ünnepségen Angela Merkel kancellár mellett a túlélők nevében mondott beszédet, a Népszava érdeklődésére elárulta, ez az első alkalom, amikor részt vesz a Pozsonyi Pikniken.

"Óriási nagynak tartom, biztosan mások is így vélekednek, különben ezen az érdekes, sokszínű és közösséget összetartó rendezvényen nem lenne ilyen nagy tömeg" - mondta. Kígyózott a sor a Láng Téka előtt, ahol Gárdos Péter filmrendező dedikálta a Hajnali láz című regényének új kiadását. Mint ismeretes, a szerző holokauszt-regényének jogait idén huszonhat külföldi könyvkiadó vásárolta meg - angol, német, francia, olasz és spanyol nyelvterületen nagy kiadók versengtek a kiadási jogért, de más országok mellett még Brazíliába és Dél-Koreában is megjelenik a mű.

"Egyáltalán nem számítottam ilyen nagy sikerre, különösen nem öt évvel a regényem megjelenését követően. Nem tudom máshoz hasonlítani az élményt, mint egy álomnyaraláshoz vagy a lottóötöshöz" - nyilatkozta dedikálás közben Gárdos. Németh Miklós volt kormányfő két helyszínen is dedikálta Oplatka András róla szóló életrajzi kötetét. A rendszerváltás előtti utolsó magyar kormány miniszterelnöke, aki egyben az 1989-ben kikiáltott Magyar Köztársaság első kormányfője nem kívánt nyilatkozni a Népszavának, de azt elmondta, hogy még soha nem járt a Pozsonyi Pikniken, ezért meg is lepte a nagy érdeklődés.

A Népszava is jelen volt az ünnepségen, akárcsak a 168 óra, a Hócipő és a Mindennapi Pszichológia és más sajtótermékek. Lapunk sátránál dedikálta a Népszava Lapkiadó gondozásában megjelent tavalyi kötetét Bolgár György, de előfizetési akciókkal, emléklap rendelési lehetőséggel és különböző Népszava-relikviákkal is kedveskedtünk olvasóinknak, akik még képet is készíthettek a lap kalapácsos munkást ábrázoló figurájával.

Azok, akik még a kulturális programok mellett tudtak időt szakítani gyomrukra is, ételkülönlegességek sokaságát kóstolhatták meg. Tradicionális zsidó ételektől kezdve palacsintáig, kürtös- és mézeskalácsig bezárólag rengeteg finomságból válogathattak, de frissen facsart gyümölcslevet, fröccsöt, és a Kecskeméti Sörmesterek kézműves sörét is megkóstolhatták. Egy hetvenéves nagymama, aki arra várt, hogy elkészüljön lányunokája csillámtetoválása, lelkesen újságolta, mennyire örül a Pozsonyi Pikniknek. Nagyon klassz rendezvénynek találja, ahol olyan emberek jöhetnek össze, akik azonos környéken laknak, azonosan gondolkodnak és éreznek, s mindezek mellett a résztvevők még valós szellemi betevőre is szert tehetnek. Mi sem bizonyítja jobban odaadását, mint hogy délelőttől egészen est hét óráig ott volt az összejövetelen.

Veszteséges vállalkozás?
Rédei Éva, a Pozsonyi úti Láng Téka könyvesbolt tulajdonosa Bächer Iván újságíró-íróval közösen szervezte meg először a Pozsonyi Pikniket 2009-ben. Rédei már két éve átadta a főszervezői pozíciót Bubics Ádámnak, aki szervezőtársként jól ismerte a rendezvényt, s aki azóta fiatal tagokból álló csapatával gondoskodik a fesztiválról. "A Pozsonyi Piknik közönsége már messze több, mint Újlipótváros lakossága, határon belülről és határon túlról is jönnek. Sokan azt gondolják, ez a rendezvény gazdaságilag valami őrületesen nagy vállalkozás, holott a valóság az, hogy deficites" - mondta érdeklődésünkre Rédei. Habár idén az új helyszín miatt a trolibusz elterelési költségét nem kellett megfizetniük, legalább 10 millió forintra lenne szükségük ahhoz, hogy valóban úgy működjenek, ahogyan szeretnének.