Mindinkább úgy tűnik, nem volt megalapozatlan a németek szkepticizmusa. Mint a Gazeta Wroclawska megírta, a két kincskereső, a lengyel Piotr Koper, valamint a 18 éve Lengyelországban élő német, Andreas Richter manipulálták azt a földradarfelvételt, melynek alapján azt állították, hogy rábukkantak a páncélvonatra. Egy krakkói szakértő, Wieslaw Nawrocki szerint szabad szemmel is látható, hogy a „kutatók” honlapján bizonyítékként szereplő felvétel egyszerű fotómontázs.
A két kincskereső hitelessége azért is megkérdőjelezhető, mert lapértesülések szerint eredetileg felfedezésük értékének tíz százalékát követelték maguknak, vagyis egyértelműen nyerészkedni akartak. Később azonban a televízióban személyesen cáfolták meg ezt a „rágalmat” azt hangoztatván, ők csak azt akarták: a vonat a térség turista attrakciójává váljék. Elképzelhető azonban, nemhogy pénzt nem látnak állítólagos felfedezésükből, hanem börtönbe kell vonulniuk, mert amint a Gazeta Wroclawska írta, engedély nélkül kezdték meg kutakodásukat, ezzel vétettek a lengyel műemlékvédelmi előírások ellen, amiért akár 30 napos elzárással is sújthatják őket.
Az egész ügy ráadásul újabb fordulatot vett azzal, hogy a két férfit kizárták az úgynevezett Alsó-sziléziai Kutatócsoportból. Ennek elnöke, a 85 éves Tadeusz Slowikowski ugyanis azt állította, a Fakt című lapnak, hogy az ő kutatásait lopták el. Ő ugyanis már 1945 óta foglalkozik az aranyvonat sorsával, s ő jött rá arra is, hogy feltételezhetően Walbrzych közelében van a vonat. Hogy tényleg ott lapul-e a föld felszíne alatt 50 méterrel, az hamarosan kiderülhet. Katonai szakértők ugyanis javaslatot tettek Tomasz Siemoniak védelmi miniszternek arra, hogy kezdjék meg a feltárási munkálatokat. Ehhez azonban a területet meg kell szabadítani a szeméttől, az öreg fák maradványaitól és az aljnövényzettől.