Arra a kérdésre, hogy melyek lesznek az új honvédelmi miniszter legfontosabb feladatai, Kósa Lajos úgy válaszolt: nyilvánvaló, hogy a biztonsági határzár befejezése, valamint - ha a parlament elfogadja a törvénycsomagot -, az, hogy a honvédség segítse a rendőrség munkáját a határőrizetben. Elmondta: élőerőt kell a határra vezényelni, és ha jönnek a határsértők, bár természetesen a rendőrök intézkednek, ott állhat mellettük egy katona, aki ha kell, "tényleges fizikai segítséget" is adhat.
Hozzátette: békés eszközökkel kezelik az "áradatot", a hadsereg rendkívül korlátozott felhatalmazást kap a határon, csak a rendőrség munkáját támogathatják, önállóan nem cselekedhetnek, mert arra kizárólag háborús helyzetben vagy minősített helyzetekben kerülhetne sor. Közölte: a honvédség humanitárius feladatokat is el fog látni a határon, amennyiben erre szükség lesz.
Hamisításnak, rosszindulatú rágalomnak nevezte, hogy a magyar hatóságok nem látják el a bevándorlókat. Hangsúlyozta: mindenkit ellátnak, a gyermekeket is, napi 4300 forintot fordítanak minden emberre. Kifejtette: azokkal az emberekkel van probléma, akik nem hajlandók a befogadóállomásokra menni, nem működnek együtt a hatóságokkal, hanem gyalogszerrel nekivágnak Ausztriának. Tudják, hogy regisztrálniuk kellene, de azt is tudják, hogy nem jogosultak a menedékjogra, ezért mennek Németországba - tette hozzá.
A tömeges bevándorlás kezelését célzó kormányzati törvénycsomag, amelyet pénteken fogadott el az Országgyűlés kivételes eljárásban, többi között azt tartalmazza, hogy tranzitzónákat alakíthatnak ki a határon, létrejön egy új jogi kategória, a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet és módosul a büntető törvénykönyv. A parlament előtt fekszik egy másik, szintén a tömeges bevándorlás kezelését célzó törvényjavaslat, amelyet a Fidesz-KDNP képviselői terjesztettek be egyebek mellett azzal a céllal, hogy új feladatokat adjanak a honvédségnek a migrációs válsághelyzet idejére. Ezt az előterjesztést azonban múlt pénteken csak megtárgyalta a Ház, a zárószavazását később tartják, mert a kormánypártok házszabálytól eltérésre tett javaslata - jelesül, hogy erről az indítványról is már pénteken döntsenek - előző nap nem kapta meg a szükséges négyötödös többséget.