Tisza István miniszterelnök egykori lakhelyét – azt, ahol 1918-ban meggyilkolták – kapja meg a Magyar Corvin-lánc Testület és a Magyar Corvin-lánc Iroda – olvasható a ma megjelent Magyar Közlönyben. Ehhez a Hermina út 45. alatti, az építtetőjéről és tulajdonosáról Róheim-villának nevezett, 1900-ban neobarokk stílusban épült épületet fel kell újítani. Erre a kormány egymilliárd forintot szán. A Horthy-rendszerből átemelt érdemrendet osztó testület a választások idejére már berendezkedhet a villában.
Az egyszerre maximum 15 fő által birtokolható, pénzjutalommal nem járó Magyar Corvin-láncot az első Orbán-kormány élesztette újjá, amit a szocialisták 2002 után nem szüntettek meg, de a testületet nem hívták össze, nem adományoztak új elismeréseket. 2012. május 30-án adtak át újra kitüntetéseket. 2013-óta 12 főre csökkent a díjazottak száma, ez a minimális, amikor a törvény szerint a Corvin-lánc Testület még működhet. A Magyar Corvin-lánc Iroda feladatait a Miniszterelnöki Kabinet látja el. Az iroda gondoskodik a kitüntetés adományozásával összefüggő adminisztratív munka ellátásáról, továbbá a kitüntetés előállításáról, pótlásáról, javíttatásáról – olvasható a jogszabályban.
A lap megkérdezte Granasztói Györgyöt, az iroda vezetőjét, aki szerint a Corvin-lánc Testület, az MTA, az MMA tagjai, „a magyar szellemi élet legjelentősebb alakjai számára” exkluzív vendégházként fog működni az épület. Két-három lakosztályt hoznak létre a műemléki helyreállítás során, míg a földszinti ebédlő és más terek közösségi eseményeknek adnak otthont: a Corvin-lánc testület tanácskozása mellett fogadásoknak, felolvasásoknak, kisebb koncerteknek.
A teljes cikket itt olvashatja!