Két kis településen - Háromfán és Bakházán - egy éve indult az ivóvízminőség-javító program, a vízben nemcsak arzén, de vas, ammónium és mangán is több volt a megengedettnél, a régi háromfai víztisztító elavult technológiája miatt ezeket nem tudta megfelelően kiszűrni. A beruházás keretében korszerűsítették és bővítették a régi kezelőépületet, tartalék kutat fúrtak, a régi kutat felújították, vasiszap-ülepítőt is építettek. Mindemellett 14 kilométer hosszan átmosták a hálózatot, teljesen megújították a vízkezelési technológiát - így a vízkezelőből távozó víz minősége már megfelel az uniós előírásoknak. Az ivóvízgond a két településen mintegy 400 ingatlant és több mint ezer lakost érintett.
Az ivóvíz arzénszennyezettsége több mint két évtizede ismert hazánkban, a helyzet azonban az EU csatlakozás után vált igazán problémássá. A csatlakozás előtt 50 mikrogramm/liter volt a megengedett határérték, az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) tájékoztatója szerint ez 2009 decemberéig volt érvényben, az ország eddig kapott haladékot az arzénszennyezés csökkentésére. Mivel ezt nem sikerült az előírásoknak megfelelően kivitelezni, 2012-ig egy átmeneti határérték (20 mikrogramm per liter) volt érvényben, ezt követően az EU-ban érvényes 10 mikrogramm/liter határérték lépett érvénybe.
Félő, hogy az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indít hazánk ellen az arzénszennyezettség miatt, a mentesítésre szánt újabb határidő ugyanis idén júniusban lejárt. Az Országos Közegészségügyi Központ legfrissebb, 2015. június 30-ig beérkezett adataiból pedig kiderül, hogy jelenleg 137 településen haladja meg a vezetékes ivóvíz arzéntartalma az EU-s határértéket, ez több mint 300 ezer lakost érint. A legtöbb ilyen település az ország délkeleti részeiben, Csongrád, Békés, Borsod és Bács-Kiskun megyében található.
A területi népegészségügyi szervek tájékoztatása szerint valamennyi érintett településen alternatív módon biztosítják az egészséges ivóvizet. A már említett Háromfán és Bakházán például ideiglenesen telepített tisztító berendezéssel biztosítottak fogyasztásra alkalmas vizet, máshol zacskós vagy palackozott formában lehet iható vízhez jutni. Az arzénszennyezett víz leginkább a gyerekekre és a terhes anyákra veszélyes, a fejlődő agy különösen érzékeny az arzén hatása iránt. A magzati élet során vagy korai gyermekkorban elszenvedett arzén expozíció nagymértékben növeli a serdülő- és fiatal felnőttkorban előforduló daganatos betegségek gyakoriságát.