Amikor a nyolcvanas évek végén itt hagyta hazánkat, még csak nem is sejtette, hogy csaknem három évtizeddel később futballmenedzserként keresi a kenyerét. Nagy Mihály a Stuttgarthoz közeli kisvárosban focizó fia révén került kapcsolatba a sportággal, előbb tolmácsként segített, majd magyar csapatok németországi edzőtáborozását szervezte. A felesége révén hazájának tekinti Lengyelországot is, hat éve FIFA-licences menedzser, a labdarúgói közt jól megférnek egymással magyarok és lengyelek.
„Ha otthon megkérdik, hová megyek, azt felelem: haza. Mármint Németországba. De ugyanezt mondom akkor is, amikor onnan indulok Tatabányára. A feleségem lengyel, sokat vagyunk ott is, a munkám nagy része is oda köt, ugyanakkor kijelenthetem, a fociszívem örökre magyar marad” – kezdett bele a sok más focista mellett a poznani Lovrencsics Gergő és a kétszeres Bajnokok Ligája-aranyérmes, német bajnok és kupagyőztes Jakabfi Zsanett pályafutását is egyengető Nagy Mihály.
Az ügynök hat esztendeje szerezte meg a nemzetközi szövetség licencét, a csapatába jelenleg húsz-huszonöt játékos tartozik. Amint a menedzser fogalmazott, a célja nem az egyszer pénzkereset, a labdarúgóknak hosszú távú segítséget igyekszik nyújtani. Hölgyek és urak egyaránt partnerei az ügynökségének, Jakabfit például hét éve, még az MTK-ban szúrta ki, azóta a Wolfsburg színeiben mindent megnyert, amit csak lehet. Nagy Mihály roppant büszke a válogatott Lovrencsicsre is. „Majoros Árpád volt az első, aki a segítségemmel került a Cracovia Kraków csapatába, Gergőt 2012-ben vittem Poznanba – tette hozzá a menedzser.
Lovrencsics remekel PoznanbanFOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES
– Az utóbbi időben sok kellemetlen sérüléssel kellett megküzdenie, ám azt megelőzően fantasztikusan futballozott. Meggyőződésem, hogy az azóta a lengyel élvonalba igazolt magyarok neki köszönhetik, hogy csapatra találtak az Ekstraklasában. A Lechet erősíti Lovrencsics Gergőn kívül Kádár Tamás és Holman Dávid, Guzmics Richárd alapembere a Wisla Kraków-nak, míg Nikolics Nemanja a Legia Warszawa színeiben rugdossa a gólokat.”
A menedzsernek tökéletes rálátása van a lengyel és a magyar labdarúgás közti különbségekre, és nem árulunk el nagy titkot azzal, hogy az összevetést nem az NB I nyeri meg. „Aki Magyarországon kimagasló teljesítményt nyújtott, az a lengyel élvonalban is megállja a helyét, amennyiben a küzdeni tudásban felveszi a tempót – vélekedett Nagy Mihály. – Technikailag nincs gond, de Lengyelországban harcolni kell. Óriási az iram, minden meccsen jelen vannak az európai klubok – melyek sok esetben lengyeleket alkalmaznak – megfigyelői, nem véletlen, hogy jelentős az átjárás a lengyel bajnokság és a német Bundesliga közt.
Óriási különbség, hogy szemben az otthon tapasztaltakkal, az Ekstraklasában gazdasági alapokon működnek az egyesületek, így fontos számukra a játékosok eladásából származó bevétel. Magyarországon néha azt tapasztalom, a klubvezetők nincsenek tisztában a játékosaik értékével. Millió eurókban gondolkodnak, miközben ennyi pénzért csodát lehet venni – Brazíliából, vagy valamelyik afrikai országból…”
Megtudtuk, a menedzser fényes karriert jósol a lengyel sajtóban előszeretettel NiGOLicsként emlegetett válogatott csatárnak, noha meglátása szerint túlságosan későn intett búcsút az NB I-nek. Éppen ezért arra biztatja a válogatottban Észak-Írországban bemutatkozó ferencvárosi tehetséget, az igen sokra tartott Nagy Ádámot, hogy időben váltson. Nagy Mihály egyébként Lengyelországban is felfedezett egy gyöngyszemet, nevezetesen a mindössze 18 esztendős Ewa Pajort (a neve ellenére nem magyar), aki már Jakabfi csapattársa a Wolfsburgban, s akiről hazájában csak úgy írnak: „Messi, szoknyában”. Ki ne hagyjuk, honfitársunk elmondhatja magáról, hogy ő volt a kolumbiai sztár, Jackson Martínez első menedzsere. A most 28 éves csatár a nyáron igazolt a Portóból az Atlético Madridba, az ára „potom” 35 millió euró volt…