dohánytermesztés;FM;

- Mi lesz a dohánnyal?

Nem tudni mi lesz azzal a közel 20 ezer, hátrányos helyzetű munkavállalóval, akinek ez idáig a dohánytermesztés nyújtott egyetlen, biztos megélhetési forrást Magyarországon, ugyanis maga az ágazat hazai fennmaradása kérdőjeleződött meg az idei évtől kezdve az uniós források megszűnésével – hívta fel a figyelmet a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetsége. 

Az EU eddig a szerkezetátalakítási program részeként adott pénzt a dohánytermesztésből élőknek, egészen pontosan 24,2 millió eurót, azonban az idei évtől a dohány lekerült a támogatási listáról. A kieső összegeket hazai forrásokból kellene pótolni, de eddig mindennek csupán a 60 százalékára sikerült fedezetet találni. Az érintett területek 80 százaléka az amúgy is munkanélküliség sújtotta Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében található.

A dohánytermesztők tegnap megtartott nyílt napján, Ófehértón jelentette be Feldman Zsolt, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) helyettes államtitkára, hogy a következő napokban jelenik meg a dohányágazat új támogatási rendszeréről szóló rendeletcsomag. E szerint a dohánytermesztéshez évente összesen 5 milliárd forintot kaphatnak majd a termelők, az összeg nagyobb részét, 3,5 milliárd forintot átmeneti nemzeti támogatásként, a fennmaradó 1,5 milliárdot pedig a de minimis forrásból folyósítják majd számukra. Hektáronként átlagosan 900 ezer forintos támogatásra számíthatnak a gazdálkodók, amit, az idei támogatási feltételek teljesítése esetén, várhatóan 2016 második negyedévben fizetnek ki.

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 199,55 pontos, 0,95 százalékos emelkedéssel, 21 306,51 ponton zárt csütörtökön.