szennyezés;Illatos út;

FOTÓ: Tóth Gergő/Népszava

- Titkok az Illatos úton

A talajban és a talajvízben is jócskán meghaladja a szennyezés a megengedett határértéket az Illatos úti vegyiművek-telephely közelében lévő lakótelepeken az önkormányzat vizsgálata szerint, Ferencváros vezetése mégis úgy véli, nincs szükség beavatkozásra, a részletes eredményekről pedig hallgatnak. A botrányt kirobbantó önkormányzati képviselő szerint ilyen mértékű szennyezés nem elhanyagolható.

Az önkormányzat szerint nem kell félniük a ferencvárosi lakótelepeken, az Illatos úti vegyiművek közelében élőknek, mert a vizsgálatok szerint a levegő és a föld nem szennyezett - derült ki a hivatal közleményéből. E szerint megvizsgáltatták a levegőt például a Napfény utcai Termelői Piac környékén, a földet és a vizet pedig a József Attila-lakótelep területén. "Az akkreditált laboratóriumi vizsgálatok legfontosabb eredménye, hogy akut, azonnali óvintézkedést igénylő szennyezést az említett területeken nem mutattak ki" - írták.

Ugyanakkor a vizsgálati eredményeket vonakodtak nyilvánosságra hozni, az érdeklődők csupán a jegyzőkönyvbe pillanthattak bele. Bácskai János, Ferencváros fideszes polgármestere az RTL Klub riporterének azt mondta, azért tartják vissza a dokumentumot, mert nem akarnak pánikot kelteni. Baranyi Krisztina (Együtt), az Illatos úti botrányt kirobbantó képviselőnő nem hitt a kerületi vezetésnek, hiszen korábban közadakozásból saját maga is végeztetett méréseket a területen, amelyekből kiderült, hogy például a talajvíz klórtartalma ötvenszerese a megengedettnek. A Greenpeace a vegyiművek területétől körülbelül 600 méterre délre élő lakostól kért csirketojás-mintákat. Az akkreditált laboratóriumban végzett vizsgálatok szerint az összes DDT (erős rovarirtó szer) koncentrációja a mintában meghaladta a vonatkozó határértékeket.

Felmerült a kérdés: ha a környéken minden rendben van, ahogy azt az önkormányzat állítja, mi értelme az asztalfiókba rejteni a mérési eredményeket? Ez valószínűleg a kerületi vezetésnek is eszébe jutott, ezért csütörtökön mégis nyilvánosságra hoztak egy vizsgálati beszámolót, a több mint ötven oldalas dokumentum Ferencváros weblapján elérhető. Kiderült, még sincs minden rendben, s az önkormányzat korábbi közleményében állítottak sem felelnek meg a valóságnak, ugyanis két vizsgált területen a föld is szennyezett. Az Aszódi úti lakótelep szélén, valamint a József Attila-lakótelep déli részén vett mintákban a DDT szennyezettség hússzorosa a megengedettnek. Ugyancsak a József Attila-lakótelepen vett talajvízminták pedig nyolcvan, illetve százszoros DDT szennyezést mutattak ki.

Az önkormányzat szerint ezek csak "kismértékű határérték túllépések". A mérés összegzéséből kiderült, hogy beavatkozásra például azért nincs szükség, mert "a felszín alatti víz használata a környéken nem jellemző, így a DDT szennyezettség egészségügyi kockázatot nem jelent". Baranyi Krisztina szerint a szennyezést ilyen indokokra hivatkozva nem lehet figyelmen kívül hagyni, hiszen a lakótelepeken több fúrt kút is van, amelyeket a helyiek növénytermesztéshez, locsoláshoz használnak. "A weblapon található dokumentum ráadásul nem is az eredeti anyag, hanem annak egy lecsupaszított változata, az eredeti változatban, amelyet egy alkalommal láthattam is, több mérési eredmény, mintavételi hely is meg volt jelölve". Ilyen helyszín volt az Illatos úti állatmenhely is, ahol az eredeti dokumentum eredményei szerint például a talajvíz benzol szennyezettsége meghaladta a határérték 7300-szorosát, a klórbenzol pedig a 19 ezerszeresét. Baranyi hangsúlyozta: haladéktalanul meg kell kezdeni a környék kárfelmérését, a maradék hordók elszállítása után pedig a kármentesítést. A vizsgálati eredmények elhallgatása helyett a lakosságot pedig tájékoztatni kell. A politikus a részletes szakértői anyagért közérdekű adatigénylést nyújtott be.

A magyar hatóságok minden tőlük telhetőt megtesznek az érvényben lévő európai jogi előírások teljesítéséért - mondta Manfred Weber, az Európai Néppárt frakcióvezetője pénteken újságíróknak, miután a bicskei befogadóállomáson tájékozódott.