menekültek;katonaság;Röszke;Keleti pályaudvar;

2015-09-12 13:26:00

Tüntettek a Keletinél - Már 4600 magyar katona van a határnál (Fotók)

Civilek tüntettek a Keletinél a szolidaritáson alapuló menekültpolitika és a Nyugat-Európába vezető tranzitfolyosó bevezetéséért. A pályaudvarnál mintegy kétezer menedékkérő várt reggel óta arra, hogy felszállhasson a Hegyeshalom felé tartó vonatok valamelyikére, az osztrák határra folyamatosan érkeznek a menekültek. A szerb-magyar határon a Horgos-Szeged vasútvonal mentén fegyveres katonák mellett nagy ütemben zajlik a kerítés hiányzó szakaszának építése. Röszkén a migránsok egy újabb csoportja tört ki a táborból délelőtt, Szentgotthárdon pedig 400 férőhelyes gyűjtőpontot építenek. Simicskó István honvédelmi miniszter bejelentette, hogy már 4300 magyar katona állomásozik a szerb határnál. A fő képre kattintva további felvételeket láthat!

Fegyveres katonák a határnál

A reggeli órákban és délelőtt a zöldhatár felől a sűrű ködben folyamatosan érkeztek az emberek a gyűjtőpontra. A határnál, ahol a Horgos-Szeged vasútvonal miatt nem épült drótakadály, a rendőrök mellett hátukon AK-47-es gépkarabélyt viselő katonák is posztoltak.

Orbán szerint felkelés volt Magyarországon

Ezért épít Magyarország kerítést a menekültek ellen címmel közölt szombaton interjút Orbán Viktor miniszterelnökkel a Bild című német lap. A kormányfő szerint Magyarországon "felkelést" eredményezett a német döntés, hogy a migránsokat beengedik Németországba. Korábban a magyar hatóságok kézben tartották a helyzetet, amikor viszont Berlin bejelentette, hogy az uniós szabályokat átmenetileg hatályon helyezik, kitört a káosz - jelentette ki. "Ez történik akkor, ha nem tartják be a szabályokat" - tette hozzá. 

Az Orbán-interjúról bővebben itt olvashat!

Félnek a rendőröktől

A migránsokat az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) kék mellényt viselő alkalmazottai és önkéntesei fogadták, útbaigazították őket a sínek mentén, mintegy egy kilométerre található gyűjtőponthoz, és válaszoltak az érdeklődőknek a regisztrációs eljárással kapcsolatos kérdéseire. Az érkezők között - az útjuk során szerzett negatív tapasztalatok miatt - sokan tartanak a rendőröktől, az önkéntesek őket is igyekeznek megnyugtatni.

Gyűjtőpontot építenek Szentgotthárdon

Huszár Gábor, a város polgármestere elmondta: Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságtól pénteken kapott tájékoztatást arról, hogy szombaton reggel megkezdik a gyűjtőpont építését, amely a tervek szerint egy napot vesz igénybe. A polgármester hozzáfűzte: péntek este telefonon tájékoztatta a szentgotthárdi képviselőtestület tagjait, jelenleg pedig az építkezés helyszínén tartózkodik.

Építik a szentgotthárdi gyűjtőpontot. MTI Fotó: Varga György

Építik a szentgotthárdi gyűjtőpontot. MTI Fotó: Varga György

Huszár Gábor hangsúlyozta: a gyűjtőpont létesítésére kijelölt terület lakott területektől viszonylag távol, Szentgotthárd és Rábafüzes között félúton, az ipari park egy őrzött részén terül el, így nem valószínű, hogy a létesítmény működése megzavarná a város lakóinak nyugalmát. Szerinte nem valószínű, hogy a gyűjtőpontra érkező menekültek közül sokan feltűnnének majd Szentgotthárd belvárosában, hiszen néhány száz méterre az ipari park másik oldalán már ott van Ausztria.

Korábban írtuk: Lázadással állunk szemben, az elmúlt napokban a menekültek "szabályosan fellázadtak a magyar jogrend ellen", ám keddtől a hatóságok nem lehetnek elnézőek az illegális határátlépőkkel - mondta Orbán Viktor azt követően, hogy Manfred Weberrel, az Európai Parlament (EP) néppárti frakcióvezetőjével tárgyalt a menekültkrízisről.

Eközben kiderült, már 3800 katona van a déli határ közelében, akik jelenleg hivatalosan a kerítésépítésben vesznek részt. Bár a kormánynak még nincs parlamenti felhatalmazása a honvédség bevetésére, a katonákat elkezdték felkészíteni az "élőerős" határvédelemre. A Délmagyar.hu-n megjelent fotón ráadásul látszik, hogy a rendőrön kívül géppisztolyos katonák is állnak a sínen Röszkén. 

Lásd még: Fegyverben a katonák Röszkén

Katonákkal kell megvédeni a határainkat
Ha Görögország nem képes megvédeni saját határait, akkor az EU-nak jogot kellene biztosítani ahhoz, hogy valós, rendészeti erővel, határőrizettel megvédje az ország határait - mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken az Országházban újságírók előtt, miután megbeszélést folytatott az Európai Néppárt európai parlamenti frakciójának vezetőjével. Manfred Weber közölte: támogatja, hogy az uniónak közbe kell avatkoznia a külső határok védelmére, ha egy ország nemzeti erői kudarcot vallanak.
Orbán Viktor szerint az, hogy Görögország nem tartja be a schengeni szabályokat, nem jogosítja fel Magyarországot arra, hogy ő is felmondja a schengeni előírásokat. "Ezért a görögök nyilvánvaló jogsértéseitől függetlenül mi (...) a schengeni szabályok betartására fogunk törekedni az előttünk álló időszakban is" - húzta alá, majd újból nyomatékosította: Magyarország szigorúan az európai értékek és jog talaján áll, és azon is marad.

A magyar szabályok bajt hoznak Szerbiára

Még nagyobb problémákra számít Aleksandar Vučić szerb kormányfő szeptember 15-étől, amikor Magyarországon szigorúbbá válik a határvédelem. Lehetséges nehézségnek nevezte, hogy míg a menekültek most körülbelül két-három napot töltenek Szerbiában, a magyarországi szigorítások után akár öt-tíz napra is nőhet ez az időszak. 

A menekültek új útvonala?

Bulgária irányából is egyre több migráns érkezik Szerbiába, idén összesen 9 ezer, főleg a Közel-Keletről érkező embert regisztráltak a határ szerb oldalán fekvő Bosilegradban, de számuk egyre gyorsabban nő - számolt be róla a szerbiai közszolgálati televízió (RTS) szombaton. 

Az oda érkezők sokszor orvosi segítséget is kérnek. Az egészségügyi dolgozók az RTS-nek azt mondták: a legtöbben izomfájdalom, kimerültség és lábfájdalom miatt keresik fel őket.

Mint mondta, "Szerbia nem emel falakat határain, hanem vállalja a felelősség ráeső részét". A tél kezdetéig több ideiglenes befogadóközpontot is felállítanak, ahol a migránsok meghúzhatják magukat a hideg és a csapadék elől. Emellett a kormányfő toleranciára és megértésre kérte a Szerbiában élőket.

Megírtuk: Magyarország területére szeptember 15. után csak akkor léphet egy menekült, ha a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH) irodájában beadta a menekültkérelmét és regisztrált, ez azonban nem megy olyan gyorsan. Várhatóan komoly sorok torlódnak majd föl egy-egy ilyen határátkelőnél, de mivel a BÁH közvetlenül a határon vár, a sorok jó része már a szerb oldalon lesz. Itt viszont a magyar hatóságoknak nem kötelessége gondoskodni a várakozókról, bár Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter nem zárta ki, hogy a Magyar Vöröskereszt segít majd ebben a szerbeknek. Budapest és Belgrád között nagyon komoly diplomáciai egyeztetés zajlik, Pintér Sándor például csütörtökön tárgyalt a szerb belügyminiszterrel, és megállapodtak, hogy Szerbia naponta maximum 80 embert vesz vissza szeptember 15. után. Ez a naponta több ezer érkezőhöz viszonyítva nagyon kevés, ahhoz képest viszont komoly eredmény, hogy Szerbiának ez sem lenne kötelessége, főként az egyre fokozódó krízisben.