Színes buszok, baloldali közlekedés, lovagok acélból és műanyagból, na meg az azurkék tenger. Málta közelről még különlegesebb, mint a repülőről, pedig a lehorgonyzott anyahajóként is emlegetett szikla 2000 méterről is elképesztő látvány. Itt minden kicsit más és minden kicsit másképp van. Mintha egy nagy shaker-ben összeráztak volna tucatnyi kultúrát, majd felszolgálták volna. A sziget első lakói hétezer évvel ezelőtt Szicilia szigetéről érkeztek és hoztak létre egyedülálló kultúrát.
Málta és testvérszigetei, Gozo és Comino stratégiai fekvése miatt a Földközi tengeri hatalom megszerzésének és birtoklásának szimbóluma volt: föníciaiak, karthágóiak, normannok, a johannita lovagrend keresztesei, franciák és végül az angolok is uralták. Természetesen mindenki itt hagyta a lábnyomát és a kultúrájának egy kis darabját. Ebből alakult ki az a semmi mással össze nem téveszthető hangulat és életérzés, ami szinte minden ide érkezőt rabul ejt. A máltaiak büszkék rá, hogy a történelem és a természet ennyi kinccsel halmozta el ezt a földet.
A mediterrán szigetek között Málta az egyik legegyedibb. Nincsenek végeláthatatlan homokos tengerpartok, szállodasorok és tömött partszakaszok, ellenben vannak csodálatos katedrálisok, különleges templomok, hatalmas erődök, kristálytiszta tenger, napsütés és különleges helyi ínyencségek. A zafírszínű tengerrel körbevett sziget volt a díszlete a Da Vinci kód, a Gladiátor, a Trója, a Z világháború, a Trónok harca egy-egy részletének is. Az éghajlat mediterrán, a nyár május közepétől októberig tart. A levegő páratartalma nagyon magas. A legmelegebb júliusban és augusztusban van. Az esték általában enyhébbek a tengeri szellők miatt. Télen hűvösebb az idő, novembertől márciusig az átlaghőmérséklet 10 és 20 fok között ingadozik.
A mai főváros, La Valetta egy jól védhető félsziget végén fekszik, hatalmas erődrendszerrel körülvéve. A város nevét Jean Parisot de la Valette-ről, a lovagrend 1557-68 között uralkodó nagymesteréről kapta. A város mértanilag tervezett, szűk utcái szabályos négyzethálót alkotnak. A házakhoz szükséges követ a város alól hozták fel, ennek maradványa a több kilométeres alagútrendszer. A város központján, a Triq ir-Reppublika-n (Köztársaság utca) végigsétálva a környező utcákban az összes látnivalót megnézhetjük.
Málta a türelmes emberek szigete. Itt senki sem rohan, a mindössze fél négyzetkilométernyi területű fővárosban több, mint 7500 ember él. Ehhez természetesen hozzá kell adnunk a turisták sok tízezres seregét, így azután az sem véletlen, hogy miniállamban az év szinte minden napján világvárosi a forgalom. A szárazföld felől Floriana város masszív erődítményrendszere védte Vallettát. A város nevét olasz tervezőjéről, Paolo Florianiról kapta. Itt áll a Bombák Kapuja (városkapu), van egy szép botanikus kert (Argotti Botanikus kert) és a Middle Sea House, ahol 1943-ban Montgomery tábornok elkészítette a szicíliai partraszállás tervét, és ahol 1945-ben Churchill találkozott Roosevelttel a jaltai konferencia előtt.
Valletta másik elővárosa Paola, ahol egy ókori emlékhely, a Hypogeum a legfőbb nevezetesség. A több, mint 5000 éves, sziklába vájt közösségi hely, ma már a Világörökség része. A védelmi vonal következő láncszeme Tarxien i.e. 3600-2500-ból származó templomromokkal, amelyek régebbiek, mint az egyiptomi piramisok. A máltai erődrendszer legjobb állapotban megmaradt épületegyüttese a Fort Rinella. Itt áll a híres Száztonnás Ágyú, ami a világ legnagyobb ágyúja.
A Máltára érkező turisták számára - a rengeteg történelmi látnivaló mellett – az északi rész nyújtja a valódi mediterrán kikapcsolódás lehetőségét. Legismertebb települése a számtalan szállodájáról és színes tengerparti életéről ismert Sliema vagy St Julian’s. Itt kipróbálhatjuk a Splash and Fun élményparkot vagy vásárolhatunk a legmodernebb bevásárló központban a Bay Street Shopping Centerben. A Szent Pál öböl – ahol a legenda szerint Pál apostol hajótörést szenvedett i.e. 60-ban – ma a legnagyobb üdülőkörzet. A strandolás mellett itt is elmerülhetünk a történelmi látnivalókban.
A déli területek vadregényes tájakkal kápráztatnak el. Itt láthatók a fantasztikus a nevezetes Dingli-sziklák, melyek 200 méteres magasságból omlanak a tengerbe és alig pár öböllel arrébb meglátogathatjuk Málta nevezetességét, az Azure Window-t, a Kék Ablakot. Ide zarándokolnak el a könnyűbúvárkodás szerelmesei. A környék központja Rabat és a korábbi főváros Mdina, melynek jelentése arabul „csendes város”. Igazi csemege arisztokratikus hangulatával és hatalmas városfalaival. Csengetés helyett itt kopogtatni szokás, ennek megfelelően a kopogtatókból egész orgia látható a kapukon.
Málta hangulatát nemcsak a történelem és a természet alakította különlegessé, hanem maguk a máltaiak is. Itt grazzie-t mondanak köszönésképpen, arabul számolnak, bon jour-ral köszönnek és angol reggelit adnak az jobbkormányos autóbuszt vezető sofőrnek. Máltán mindig fieszta van! Azaz, nincs olyan hét, hogy a sziget valamely településén ne tartanának tradicionális ünnepi felvonulást, melyet látni kell! Csalogató máltai ínyencségekből sincs hiány. A sült nyúl, az édes paradicsomlekváros toast, a gozói fűszeres juhsajt és a tengeri herkentyűk váltják egymást.
Amikor kitör a Festa ideje, akkor még a templomokban is buli van. Ezekből pedig bőven akad. A tradíció itt mindennél fontosabb. A szigeten élők a történelem viharai során az összes itt megfordult hódítótól átvették azt, ami a számukra a leginkább megfelelt. Az angoloktól a pontosságot és a sört, a johannita lovagoktól az erényességet és a hitet, az araboktól a kereskedő szellemet, az itáliaiaktól pedig a mediterrán életörömöt. Mindez együtt Málta.