Az uniós tagállamok belügyminisztereinek hétfői brüsszeli üléséről szólva a német külügyminiszter azt mondta, messze van a megállapodás a menekültek tagországok közötti elosztására szolgáló, nem szükséghelyzeti, hanem állandó, tartós elosztási kvótáról.
A nyomásgyakorlás, illetve az uniós megegyezést elutasító országok kapcsán kiemelte, hogy ezek a tagállamok közben meglehetősen sok strukturális támogatást kapnak az Európai Uniótól. Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnökének részéről helyes felvetés, hogy "beszélnünk kell arról, hogy (az érintett országok) kevesebb strukturális támogatást kapjanakk" - jelezte a német belügyminiszter.
Thomas de Maiziere, a konzervatív CDU politikusa leszögezte: Görögország a "döntő pont", ahol a menekültválság kezelésével gyorsan enyhíteni lehet a terheket. Hétfőn a brüsszeli ülés után a miniszterek tanácsának soros elnökségét ellátó Luxemburg uniós nagykövetsége közölte, hogy az uniós tagállamok többségének belügyminiszterei elvi megállapodásra jutottak az eddigi 40 ezren túl további 120 ezer menedékkérő elosztásáról a tagországok között, bár a tervet nem támogatta mindenki.