menekültek;Rogán Antal;

Rogán, Lázár, Röszke

Igazi kremlinológusnak kellene ahhoz lenni, hogy pontosan értelmezzük, miért is lett Rogán Antal eddigi frakcióvezető Orbán Viktor kabinetfőnöke. Vajon miért tartotta fontosnak a Fidesz főnöke éppen most, a menekültválság kellős közepén – elején? – meghúzni ezt a váltást? Mi az, amit Rogán tudhat, miért van szükség rá Orbán Viktor közelében, és miért vállalja az esetleges Lázár-Rogán konfliktust is a miniszterelnök? Mi ez a játszma, ami a szemünk előtt zajlik ugyan, de még sem tudunk róla semmit.

Az ugye nem lehet vízválasztó, hogy mindkét politikus száz százalékig hűséges Orbánhoz és ez akkor is igaz, ha Lázár – némi önállóságot mutatva – időnként ellentmondani látszik főnökének. Az sem lehet döntő ebben az ügyben, hogy melyik politikus a rátermettebb a feladatra, már csak azért sem, mert fogalmunk sincs, mi lehet maga a feladat. Azt látjuk, hogy az orbáni rendszerben a központosítás az egyik vezérlő elv; nem történhet semmi a kormányfő tudta és engedélye nélkül – az egész kormányzati szervezet ennek megfelelően lett felépítve. Ezért is hárul hihetetlen mennyiségű feladat a miniszterelnökséget vezető miniszterre. Ez alapján persze indokolt lenne némi terhet levenni Lázár válláról, de Rogánnak – az eddigi tudásunk szerint – nem ez lenne a dolga. De ha nem ez, kérdezzük újra, akkor mi? Milyen közvető szerepre lehet szükség Lázár és Orbán között? Ki kinek lesz alárendelve, avagy abszolút párhuzamos pályán futnak ők ketten? Egymás mellett, vagy egymás ellen?

Tudjuk, az olyan típusú vezető, mint Orbán nem feltétlenül a bizalmi-elv alapján működik, vannak neki sokkal fontosabb megfontolásai. Nem a hűségben bízik, hanem az erőben, nem a megbízhatóságban, hanem az információ hatalmában. Nyilván nem mellékes, hogy kit hogyan lehet szolgálatba állítani és szolgálatban tartani, kinek milyen múltja és jelene van – ez meghatározhatja Orbánnál a jövőjét.

Most csak annyit láthatunk, hogy Rogán jön és Lázár még nem megy. Orbán zsonglőr „buzogányai” a levegőben vannak; bármikor lepottyanhatnak.

Eközben Horgoson és Röszkén, a szerb-magyar határon szinte háborús helyzet alakult ki, illetve a Fidesz-frakció – gondolom én – áhítattal hallgatta Orbán Viktort.

Magyarország, 2015 szeptembere…