felsőoktatás;Nemzeti Közszolgálati Egyetem;

2015-09-17 07:05:00

Milliárdokból épül a kormány „janicsárképzője”

Nem garasoskodik a kormány, ha saját janicsárképzőjéről, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemről van szó, a hallgatók múlt hétvégén már be is költözhettek a 4,5 milliárdból épült új kollégiumba. A Ludovika campus fejlesztése még nem fejeződtek be, s miközben az egész magyar felsőoktatás forráshiánnyal küszködik, a kormányegyetem újabb épületekkel bővül, a beruházás továbbra sem kíméli a központi költségvetést.

Elkészült a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) új, hatszáz férőhelyes kollégiuma az Orczy-parkban, az épületbe már be is költöztek az intézmény közigazgatás-tudományi, valamint nemzetközi és európai tanulmányok karának hallgatói. Az épületet elnézve kétség sem fér ahhoz, hogy a kiváltságos jogokat élvező, az utóbbi időben a kormány janicsárképzőjeként elhíresült egyetem diákjainak igyekeznek minden olyan feltételt biztosítani tanulmányaikhoz, amelyekről egy hétköznapi bölcsész kollégista álmodni sem mer. Az NKE weblapján olvasható kommüniké szerint a kollégium tervezése és építése során a hallgatók véleményét is figyelembe vették, így "a létesítmény az ország egyik legmagasabb színvonalú kollégiumi szállása lett." Az épület ötemeletes, minden szintjén kétágyas szobák vannak saját vizesblokkal, emellett modern felszerelésekkel berendezett konyhák, a kikapcsolódást segítő közösségi terek is a diákok rendelkezésére állnak, a kollégium földszintjén pedig egy multifunkciós konferenciaterem is helyet kapott a hallgatói szervezetek és a szakkollégiumi irodák mellett.

Az NKE-t 2012-ben alapította meg az Orbán-kormány a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem és a Rendőrtiszti Főiskola összeolvasztásával, valamint - nyilvánvalóan az oktatás, az egyetem színvonalának javítása céljából - a Budapesti Corvinus Egyetemtől elvették és az NKE alá rendelték a közigazgatás-tudományi kart. A kormány ugyancsak 2012-ben döntött úgy, hogy az egyetemet a Ludovika Akadémiába, valamint az Orczy-parkban található más épületekbe költözteti, így az épülő campusról nemes egyszerűséggel einstandolták a Bárka Színházat és a Raoul Wallenberg Szakközépiskolát. Annak érdekében, hogy még egy biztos lökéssel segítsék ennek a hatalmas újszülöttnek az első lépéseit, a 2015. évi XIII. törvény értelmében az NKE új szak indítása esetén felmentést nyer a Magyar Akkreditációs Bizottság (MAB) szakértői véleménye alól, így nyugodtan indíthat olyan képzéseket is, amelyeket a MAB nem hagyna a jóvá. A többi egyetemre "természetesen" ez nem vonatkozik.

A janicsárképző a költségeket tekintve is kivételes helyzetben van. Miközben az elmúlt években az egész magyar felsőoktatást megrengető forráskivonások történtek, a kormány nem sajnálja a milliárdokat, ha az NKE-ről van szó. A Ludovika Campus Projektet kiemelt állami beruházássá nyilvánították, az NKE korábbi közleménye szerint a munkálatok összesen nettó 30 milliárdot emésztenek fel - ugyanakkor Horváth József, az NKE főtitkára még tavaly novemberben a Napi Gazdaságnak azt nyilatkozta, a Ludovika mintegy 38 milliárdból születik újjá. A fejlesztés első lépése a főépület felújítása volt, ez nettó 4,7 milliárdból készült el tavaly márciusra. A most átadott Orczy Úti luxuskollégium 4,5 milliárd forintból épült meg. Megszületett a szerződés egy új, nyolcszintes, mélygarázzsal és étteremmel rendelkező oktatási épület megépítésére is, ennek értéke mintegy 7 milliárd forint.

Az NKE új sportcsarnokának és az ahhoz tartozó épületek létrehozására 5,3 milliárdért írtak ki közbeszerzést, ezt tavaly júliusban nyerte meg a kormányközeli Market Építő Zrt. Bár a kormány szándékában áll, hogy a beruházásokra uniós forrásokat is fordítsanak, az építkezéseket eddig csak a központi költségvetésből finanszírozták, a 2016-os büdzsében újabb 12,5 milliárdot biztosítanak. A költségek pedig egyre csak nőnek: a Magyar Közlöny július végi számában megjelent kormányhatározat szerint a Ludovika campus további, 2015-2018 közötti fejlesztéseire több mint bruttó 30 milliárd forintot kell elkülöníteni a központi költségvetésben.