Szíria;légicsapások;Francois Hollande;Jean-Yves Le Drian;Iszlám Állam (IS);

2015-09-17 07:37:00

Párizs bevetésre készül

Franciaország már a következő hetekben megindíthatja a légicsapásokat Szíriában, az Iszlám Állam (IS) állásai ellen – jelentette be Jean-Yves Le Drian francia védelmi miniszter. Ausztrália már meg is indította légicsapásait az ország területén, Berlin azonban nem tervez hasonló lépést.

Jean-Yves Le Drian francia védelmi miniszter a France Inter rádiónak elmondta, Párizs azután indítja meg a légitámadásait Szíria területén az Iszlám Állam ellen, ha egyértelműen azonosították a célpontokat. A francia légierő szeptember 8. óta végez felderítő repüléseket Szíria felett, amelyek a lehetséges célpontok meghatározását szolgálják. Francois Hollande francia elnök hétfőn szükségszerűnek nevezte a szíriai légicsapásokat. Hasonlóképpen nyilatkozott kedden Manuel Valls miniszterelnök. Ugyanakkor mindketten elutasították a szárazföldi csapatok bevetését.

Franciaország Irakban már egy éve hajt végre légicsapásokat az IS állásai ellen: 2014 szeptemberétől hét Rafale vadászgéppel részt vesz az Iszlám Állam elleni 22 tagú nemzetközi koalícióban, amely eddig mintegy 4 ezer légi csapást hajtott végre. A francia elnök júliusban még azt mondta, hogy a francia erők nem fognak Szíriában katonailag beavatkozni, és két hete is "politikai megoldást" sürgetett Szíriában. Párizs előzőleg a mérsékeltnek tartott ellenzéki erőket fegyverekkel és stratégiai tanácsokkal segítette, mert attól tartott, hogy a légi csapások Bassár el-Aszad elnök rezsimjét erősíthetik.

Első ízben a francia védelmi tanács szeptember elején megrendezett ülésén közölte a francia elnök, hogy a polgárháború sújtotta országban is légicsapásokat fontolgat. A francia stratégiaváltást egyrészt a felgyorsult menekülthullámmal, másrészt a már Moszkva által is elismert orosz szíriai katonai jelenléttel indokolta.

Franciaország a szíriai konfliktus kapcsán kezdettől fogva különösen kemény álláspontra helyezkedett, s Bassár el-Aszad rezsimjének megbuktatását követelte. Párizs azonban ma már nagyobb veszélynek tartja az IS további terjeszkedését. Közben az ausztrál légierő első ízben hajtott végre légitámadásokat az IS szíriai állásaival szemben – jelentette be Kevin Andrews védelmi miniszter. Egy F/A-18-as géppel hajtották végre a manővert az ország keleti részén, s egy katonai járművet semmisítettek meg. Hírek szerint Ausztrália Iszlám Állammal szembeni politikája azután sem változik, hogy hétfőn leváltották a kormányfői tisztségből Tony Abbott kormányfőt, akinek utódát, Malcolm Turnbullt kedden iktatták be.

Franciaországgal és Ausztráliával szemben Németország továbbra is elutasítja a német hadsereg bevetését Szíriában. Ursula von der Leyen hadügyminiszter a ZDF televízióban óva intett az ilyen „egyszerű”megoldásoktól. Utalt arra, hogy a Bundeswehr segíti az IS ellen harcoló kurd pesmerga harcosok kiképzését. A német szerepvállalással kapcsolatos vita Wolfgang Ischinger diplomata, Németország korábbi Egyesült Államokba, illetve az Egyesült Királyságba akkreditált nagykövetének kijelentése alapján robbant ki. Szerinte az Európai Uniónak is szerepet kell vállalnia katonai fellépés révén egy szíriai biztonsági zóna kialakításában, s azok az államok, amelyek elutasítják ezt, „ne csodálkozzanak azon, ha továbbra is tömegével érkeznek szír menekültek Európába”.

John Kerry amerikai külügyminiszter aggodalmát fejezte ki a Kreml szíriai szerepvállalása miatt. Az amerikai diplomácia vezetője orosz kollégájával, Szergej Lavrovval folytatott telefonbeszélgetését követően kifejtette, a Bassár el-Aszad elnöknek nyújtott támogatás csak súlyosbítja és elnyújtja a válságot. Szíriában. Ugyanakkor hozzátette, Washington üdvözölné Oroszország konstruktív szerepvállalását az Iszlám Állammal szembeni erőfeszítésekben. Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő jövő héten Moszkvában Vlagyimir Putyin orosz elnökkel tárgyal a szíriai helyzetről.