Nemzeti Nyomozó Iroda;Lombard Kézizálog Zrt;Kézizálog Zrt.;hamis aranytömbök;

2015-09-18 07:18:00

Aranyhamisítási ügy - Hazudott a hatóság?

A nemesfémeket ellenőrző hivatal szerint nem vizsgálták azokat a hamis aranytömböket, amelyeket a Lombard Kézizálog Zrt. tulajdonosa adott biztosítékként több magyar magánszemélynek és pénzintézetnek. A jegyzőkönyvben azonban más szerepel. 

Újabb fordulathoz ért a rendkívüli aranyhamisítási ügy, amelyről korábban lapunk is beszámolt. A nemesfémeket ellenőrző hivatal korábbi állításával szemben mégis vizsgálta az aranytömböket, amelyekről kiderült, trombitarézből készültek - tudta meg a napi.hu. A probléma az, hogy a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal Nemesfémvizsgáló és Hitelesítő Hatóság (Nehiti) szerint az "aranytömbökkel" semmi gond sem volt.

A Kézizálog Zrt. számára még 2012-ben végzett legalább hét alkalommal vizsgálatot a Nehiti, a lapnál lévő jegyzőkönyvek szerint viszont mindössze három fúrással voltak gondok. Ugyanakkor a hivatal korábban azt állította, hogy soha nem végzett aranytárgy-hitelesítést a zrt. számára. Azon kívül, hogy a hivatal a napi.hu szerint nem mond igazat, a dolog azért is igen kínos, mert a Nehiti jelenleg is őrzi a cég 200 kilogramm aranyát, ami az eddigiek szerint hamis is lehet.

Megírtuk: hamis aranytömböket adott biztosítékként a Kézizálog Zrt. tulajdonosa több magyar milliárdosnak és pénzintézetnek. Amennyiben ez igaz, az év elején csődbe ment zálogcég és annak egyszemélyes tulajdonosa, Bíró Péter által okozott veszteség meghaladja a 20 milliárd forintot. A zálogba vett tárgyak azonban nem fedezik a veszteséget, a tulajdonos által fedezetül adott aranytömbökről pedig kiderült: vélhetően hamisak.

Az ügy érdekessége, hogy roppant egyszerű módszerrel kideríthető lett volna, hamis-e az aranyrúd - vallják szinte egyöntetűen a hazai aranykereskedők. A réz fajsúlya ugyanis sokkal kisebb, mint az aranyé, a belőle készült tömb tehát nagyobb, mintha valódi aranyból lenne. Az eddigi hamisítók - ellentétben a most kirobbant botrány vélhető "főszereplőjével" - legalább arannyal vonták be a rezet, hogy az nemesfémnek látsszon. A pápai fociklub tulajdonosaként is ismert egykori becsüs azonban erre már nem vette a fáradságot. Mivel ennél az esetnél aranyról szó sem volt, nem aranyhamisításról hanem egyszerű csalásról van szó.

A beolvasztott aranyból készült rúd egyáltalán nem hasonlít a filmekben is látott rudakhoz: felülete rücskös, és hiányoznak róla a jól ismert fémjelek és szimbólumok is. ,,Egy befektetési aranytömbön szerepelnie kell az aranyfinomító pecsétjének, az egyedi sorszámnak, az arany finomságának és a tömb tömegének– fejtette ki egy ötvös-ékszerész. A csalásra csak hónapokkal a cég bedőlése után derült fény, és az érintettek - akik a csalás tényét megerősítették, de nevük mellőzését kérték - megtették a feljelentést. A Nemzeti Nyomozó Iroda még április 7-én rendelt el nyomozást csalás gyanúja miatt egy gyanúsított ellen.