MSZP: gyalázatosan keveset keresnek a szociális dolgozók
Korózs Lajos (MSZP) azt tette szóvá, hogy gyalázatosan keveset keresnek a szociális ágazatban dolgozók, hat éve nem kaptak fizetésemelést az ágazatban, a bérből élők helyzete az elmúlt években folyamatosan romlott. Ugyancsak szót emelt az állami vezetők bérplafonjának emelése ellen. Mint mondta, ha egy szociális ágazatban dolgozó gondozó fizetését összevetik a Magyar Posta vezetőjének bérével, akkor az látszik, hogy a posta vezére a gondozó ötévi fizetését kapja havonta.
Rétvári Bence válaszában azt vetette fel, hogy a szocialista kormányok alatt egyáltalán nem volt bérplafon az állami vezetőknek és Korózs Lajos államtitkárként magasabb fizetést kapott, mint a második és a harmadik Orbán-kormány államtitkárai. Beszélt arról is, hogy több mint 4 millióan dolgoznak ma Magyarországon, nőtt a foglalkoztatottság, csökkent a munkanélküliség, a reálbérek 31 hónapja folyamatosan nőnek.
LMP: buta döntés az állami földek eladása
Sallai R. Benedek (LMP) szerint "rettenetesen elhibázott és buta döntés" az állami földek értékesítése. Hiányolta a párbeszédet "termőföld privatizációjával kapcsolatban". Szerinte az állam közvetlenül ezen földek tulajdonjogán keresztül tud beavatkozni a birtokpolitikába. Ha kiengedi a jogot a kezéből, lemond arról, hogy a jövőbeni kormányoknak hatása lehessen a vidékre - közölte.
Bitay Márton, a Földművelésügyi Minisztérium állami földekért felelős államtitkára válaszában közölte, hogy az állami földek eladásával a helyben élő családi gazdákat segítenék. Nem privatizációról van szó - jelentette ki, majd ezt úgy magyarázta, hogy a földeket nyilvános árverésen értékesítik és az lesz tulajdonos, aki a legtöbb pénzt ajánlja. Elmondta azt is, hogy kifejezetten szántóföldekről van szó, nem értékesítenek erdőket, védett természeti területeket.
Fidesz: a baloldal nem támogatta a kormány küzdelmét
Németh Szilárd (Fidesz) azt vetette fel, hogy a baloldali pártok nem vették komolyan a miniszterelnök azon kérést, hogy párthovatartozástól függetlenül támogassák a magyar kormány tömeges bevándorlás elleni küzdelmét, mert nem szavazták meg a honvédség bevetését a határon. Azt kérte, hogy az ellenzéki pártok támogassák az unió vezetőinek címzett üzenetet a parlamenti szavazáson. Beszámolt arról is, hogy 200 millió forintot adott a kormány a Karitatív Tanács három tagjának, olyan civil szervezetek kaptak támogatást a migrációs feladatok ellátásra, amelyek átláthatóak.
Jobbik: árt a romaintegrációnak a kormány politikája
A Híd a munkába program kapcsán Mirkóczki Ádám (Jobbik) a kormány cigányintegrációs politikáját bírálta, amely szerinte nem különbözik az MSZP-jétől és az SZDSZ-étől. Az eredmények a nullával konvergálnak - értékelt. Az ellenzéki politikus szerint ami árt a társadalmi integrációnak az a politika, amit a kormány folytat, hogy szemet huny mindenfajta lopás, csalás, hazugság felett, kiáll köztörvényes bűncselekmény-sorozatokat elkövető képviselőjük, államtitkáruk mögött. Hozzátette: "amíg helyt adnak Farkas Flórián ámokfutásának", legitimálják a köztörvényes lopássorozatot.
MSZP: előremutató pontok a javaslatban
Józsa István, az MSZP vezérszónoka a brókerbotrányokat és kiemelten a Quaestor-botrányt idézte fel, majd kritizálta a MNB-felügyeleti tevékenységét. Ha a felügyelet próbavásárlást végzett volna, menet közben meg lehetett volna akadályozni a történteket, illetve ha szigorúbbak lettek volna a kibocsátás feltételei, akkor szintén elkerülhető lett volna a kár - mutatott rá. Hozzátette: az, hogy Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter személyesen ismertette a javaslatot, azt jelzi, felvállalja a felelősséget a tőkepiaci és biztosítási törvények megalkotásáért. A fogyasztóvédelem erősítését megfogalmazó célt helyénvalónak nevezte a politikus, aki kitért a javaslat azon pontjára, amely a székhely szerinti tagállam meghatározására vonatkozik. Pontosítja továbbá a javaslat az éves, féléves jelentések körét is - jelezte.
LMP: két évig tartott egy átláthatósági irányelv átültetése
Schmuck Erzsébet, az LMP vezérszónoka kritizálta, hogy egy átláthatósági irányelv átültetése két évig tartott a kormánynak, amely szerinte az átláthatóság és a szigorúbb fogyasztóvédelem terén "szelektíven szeret szabályt alkotni". Általában nem szereti a kabinet, ha azonos játékszabályok között kell működnie az európai térséggel - fogalmazott. Az LMP-s politikus a javaslattal összefüggésben arról is beszélt, hogy a brókerbotrány rávilágított: a jegybank nem képes megfelelően ellátni a pénzügyi felügyeleti területet.