LMP;menekültek;

Orbán "összekeveri a parlamentet a Fidesszel"

Az LMP szerint a határ menti megyeszékhelyek bíróságainak speciális illetékességgel való felruházásának egyetlen célja a menekültügyi eljárások kiüresítése, amely megfosztja a menedékkérőket alapvető jogaiktól.  

Schiffer András társelnök-frakcióvezető és Gerstmár Ferenc, a párt rendészeti szakszóvivője keddi budapesti sajtótájékoztatóján a hétfőn elfogadott, tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet kezelésére irányuló jogszabályokról szólva közölte: az LMP nem támogatja a katonák rendészeti célú bevetését, csak humanitárius és logisztikai feladatok ellátását tenné lehetővé számukra. 

Azzal a kormánypárti előterjesztéssel kapcsolatban pedig, amely a szegedi mellett további bíróságokat is kijelölne az illegális bevándorlással összefüggő ügyek tárgyalására, a frakcióvezető azt kérdezte: később majd a győri és a szombathelyi bíróságnak is speciális illetékességgel kell felruházni?     Mi lesz, ha Ukrajna felől indul el egy menekülthullám? - tette fel a kérdést, hangsúlyozva: nem rángatható a bíróságok illetékessége pillanatnyi helyzettől vezérelve.  

Schiffer András emellett aggályosnak ítélte, hogy a miniszterelnök a kérdésben tartandó szerdai uniós csúcstalálkozót megelőzően nem hívta össze az ilyenkor szokásos konzultációs ülést a parlamenti frakciók vezetőinek és az érintett bizottságok elnökeinek részvételével. Szerinte a hatékony brüsszeli érdekérvényesítéshez szükséges, hogy a magyar álláspontot ne csupán a Fidesz-KDNP támogassa. 

A migránsügyre elkülönített újabb 30 milliárd forinttal kapcsolatban Schiffer András kijelentette: az LMP ennél nagyobb forrást is elképzelhetőnek tart a probléma kezelésére, kérdésesnek ítélte ugyanakkor azt, pontosan mire fordítódik az összeg. A társelnök az európai vezetőkhöz szóló, kedden elfogadott országgyűlési határozattal kapcsolatban kijelentette: az a külpolitikai ámokfutás része, az LMP épp ezért nem vett részt a szavazáson. Kijelentette: Orbán Viktor miniszterelnök összekeveri az Országgyűlést a Fidesz pártkongresszusával. Hozzátette: az elmúlt 15 évben a demokráciaexport örve alatt a közel-keleti erőforrások lenyúlásáért folyt a harc, ebben pedig súlyos felelőssége van az Egyesült Államoknak.

Gerstmár Ferenc azt emelte ki: az LMP-nek alkotmányos aggályaik vannak a hétfőn elfogadott jogszabállyal kapcsolatban, az alkotmány ugyanis tételesen felsorol minden az általános jogrendtől eltérő különleges állapotot, a honvédségnél most alkalmazott azonban nem szerepel ezek között.