Nem lehet azzal vádolni Alekszisz Cipraszt, hogy nagyon húzta volna az időt pártja, a Sziriza vasárnapi választási győzelme után. Hétfőn este ugyanis már be is iktatták miniszterelnöknek, kedden este pedig kiválasztotta minisztereit is. A sietség oka részben az, hogy a miniszterelnök ma részt akar venni az Európai Unió állam- és kormányfőinek rendkívüli, teljes egészében a migráció kérdésének szentelt brüsszeli csúcstalákozóján, s ez a téma Görögországot is rendkívüli módon érinti. Tegnap bejelentették, hogy a csúcs margóján Ciprasz megbeszéléseket folytat Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével.
A balközép lap, a Ta Nea találóan jegyezte meg, az új kabinet összeállítása lehetőséget teremt Ciprasz számára, hogy helyrehozza azokat a hibákat, amelyeket januárban egyszer már elkövetett. Akkor tette meg pénzügyminiszternek Janisz Varufakiszt, aki talán a görög kormányok történetében a legkártékonyabb tárcavezető volt. Mint a Ta Nea rámutatott, Ciprasz túlságosan is azzal volt elfoglalva, hogy egyensúlyt teremtsen a Sziriza mérsékeltjei és a radikálisok között, ezért akkor olyanoknak is tárcát adott, akik pártja szélsőbaloldali szárnyához tartoztak, s később nem éppen azzal hívták fel magukra a figyelmet, mennyire kiválóan értenek az adott témakörhöz.
Ciprasz második kormánya tehát a miniszterelnök számára is komoly esélyt jelent, ám egyelőre senki sem lehet biztos abban, hogy a Sziriza és az ANEL felújított koalíciója sokkal sikeresebb lesz. Természetesen a helyzet teljesen más, sokkal kedvezőbb, mint januárban. Akkor egy a hitelmegállapodással ellenséges kormány került hatalomra, most viszont nem ez a helyzet.
Kedvező jel, hogy a pénzügyminiszter ismét Euklid Cakalotosz lesz, akinek jelentős szerepe volt abban, hogy hazája júliusban megállapodásra jutott a hitelezőkkel. Ciprasznak nem volt könnyű meggyőznie Cakalotoszt arról, hogy folytassa. Nagyon megviselte az a rövid időszak, amit a tárca élén kellett eltöltenie. A hollandiai születésű, Nagy-Britanniában tanult közgazdász mindemellett tagja a Sziriza azon 53+ nevű frakciójának, amely aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a párt eltávolodott a baloldali irányvonalától. Kinevezése mindenképpen jó hír a hitelezők számára, az euróövezeti pénzügyminiszterek dicsérték konstruktív hozzáállása miatt. Helyettese Jeorjiosz Huliarakisz lett, aki szintén részt vett a hitelezőkkel folytatott tárgyalásokon.
Szintén régi arc az új kabinetben Panosz Szkurletisz energiaügyi miniszter, aki ugyanezt a tárcát vezette Ciprasz előző kormányában, de csak július közepén került a minisztérium élére, amikor a kormányfő leváltotta Panajotisz Lafazaniszt. Utóbbi alapította meg a hitelmegállapodást elutasító baloldali képviselőkkel a Népi Egység nevű pártot, amely nem volt képes beverekedni magát a parlamentbe a vasárnapi idő előtti voksoláson. Szkurletisz egyébként Alekszisz Ciprasz egyik bizalmi embere.
Mint a Kathimerini című lap írta, a miniszterelnöknek véghez kell vinnie a bankreformot, mert csak így kaphat meg egy új, 3 milliárd eurós hitelrészletet. Ezt Thomas Wieser, az uniós pénzügyminiszterek munkáját előkészítő csoport vezetője is megerősítette. Ezeket az intézkedéseket a következő két hónapban kellene átültetni a gyakorlatba. Ez is azt jelzi, nagyon zivataros időszak elé néz a görög kormány.