Szíria;Szergej Lavrov;Bassár el-Aszad;harci gépek;Gazeta.ru;

Putyin eleinte csak széttárta a kezét, amikor hazája szíriai szerepvállalásáról kérdezték
FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

- Nem harcolnának az orosz katonák

A szíriai orosz katonai aktivitás felerősödése Szíriában eddig sem volt titok a közvélemény előtt. Moszkva számos harci járművet szállított a közel-keleti országnak, pontosabban Bassár el-Aszad elnök rezsimjének. Egy orosz portál érdekes részletekre világított rá a Kreml szíriai szerepvállalásával kapcsolatban.

A kialakult helyzet a legkevésbé sem nyugtatja meg a katonákat és hozzátartozóikat. A Gazeta.ru újságíróit felhívta egy katona édesanyja, és elmondta, hogy az anyák és feleségek nyugtalanok, hiszen háborúba küldik szeretteiket, miközben Oroszország nem is áll háborúban. Hozzájárulásukat mindehhez nem kérték, sőt még védőoltást sem kaptak. Egészségi állapotukat ugyancsak figyelmen kívül hagyták. A védelmi minisztérium nyomást gyakorol a hozzátartozókra, hogy ha fecsegnek, elveszíthetik az anyagi segítséget abban az esetben, ha meghal a fiuk, vagy a házastársuk.

A botrány miatt végül a szerződéses katonák szeptember 17-re tervezett Szíriába küldését a parancsnokság elhalasztotta, miközben többen beadták felmondásukat. Egy hadbíró azt a véleményét fogalmazta meg, hogy parancsmegtagadók mindig is voltak, az afgán háborúban éppen úgy, mint a csecsenföldiben. A katonák nagyobb része el fog menni Szíriába. Mint ahogy a haditechnika előtt is szabad az út. Miután eltávolították róluk a regisztrációs számot, berakodásukat mindig éjszaka végezték. Novorosszijszki lakosok az újságíróknak elmondták, az utóbbi időben megnövekedett a katonák száma a városban, a technika pedig vasúti szerelvényeken érkezik.

Szeptemberben az amerikaiak műholdfelvételeket tettek közzé, tanúsítva, hogy Latakiában kiszélesítik a leszállópályákat, hogy alkalmasak legyenek nagy teherszállítógépek fogadására, és helikopter leszálló helyeket is építenek. Pszkov, Rjazany, Kosztroma és Mozdok orosz városokból indították útnak az Il-76-os szállítógépeket, Modokból pedig a Ruszlán óriás szállító-repülőgépet. A Novorosszijszkban berakodott technika elszállítására már kevésnek bizonyultak a hadihajók, ezért más hajókat is igénybe vesznek. Hírek érkeztek Szíriából orosz katonákat szállító autóbusz konvojokról is.

Orosz elemzők azonban nem számolnak azzal, hogy orosz katonák tömegesen bekapcsolódnának a szárazföldi harcokba. Inkább beszélnek egy olyan politikai játszmáról, amelynek célja, hogy bizonyítsa: Oroszországgal számolni kell a térségben. Felismerték ezt Washingtonban is: bejelentették, hogy felújították a magas szintű amerikai-orosz egyeztetést a szíriai konfliktusról. A védelmi miniszterek már tárgyaltak is egymással, többek között arról, hogyan kerüljék el a véletlen összeütközéseket a térségben.

Eközben az Iszlám Állam már megtette az első válaszlépést: videón jelentették be, hogy támadják a Bászel repülőteret, amelyből szerintük orosz támaszpont lett. A tengerparti repülőtér elleni rakétatámadásról készült videó előrevetíti, milyen nehéz dolga lesz Oroszországnak a térségben. Több az ellensége, mint a barátja.

Végeztek az Iszlám Állam egyik vezetőjével
Az Egyesült Államok által vezetett nemzetközi koalíció végzett az Iszlám Állam (IS) terrorszervezet egyik vezetőjével az iraki légicsapásai során. Abu Bakr al-Turkmanit már két héttel ezelőtt ölték meg az iraki város, Tal Afar közelében – közölte a Pentagon szóvivője, Peter Cook. Al-Turkmani az IS-be való belépése előtt az al-Kaida parancsnoka volt, s az IS többi vezetőének fontos munkatársai közé tartozott.
Légicsapások során vesztette életét a Horaszan terrorcsoport tagja, a francia bombaszakértő, David Drugeon. Ez a támadás a szíriai Aleppóban történt – közölte Cook. Hozzátette, a férfi más szélsőségeseket képzett ki Szíriában, s merényleteket tervelt ki nyugati létesítményekkel szemben.
A Horaszan szoros kapcsolatban áll a szíriai harcmezőn az IS ellenlábasának számító terrorszervezetnek, az az-Nuszra Frontnak, amely az al-Kaida szíriai ága. Az Egyesült Államok által különösen veszélyesnek ítélt csoportot az al-Kaida veteránjai hozták létre.



Elsősorban a klímaváltozás kérdéséről tett említést Ferenc pápa, akit Barack Obama elnök fogadott a Fehér Házban. Az egyházfő, aki magyar idő szerint kedden este érkezett meg az amerikai fővárosba, szerdai beszédében úgy foglalt állást, hogy a világ kritikus helyzetbe került. Utalt arra, hogy a keresztények kötelessége a Föld védelme.