A körvonalazódó együttműködés Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök múlt heti moszkvai látogatásának eredménye. Az izraeli kormányfő Oroszország szíriai szerepvállalása tisztázása végett utazott az orosz fővárosba. Moszkvai katonai jelenlétének hangsúlyos megerősítése nemcsak Jeruzsálemben, hanem Washingtonban és a nyugat-európai kormányzati központokban is aggodalmat szült.
Izraelt elsősorban az aggasztja, hogy a Bassar el-Aszad hadseregének nyújtott orosz támogatás, a korszerű orosz fegyverzet a Hezbollah libanoni síita milíciához, illetve más terrorcsoportokhoz kerülnek, növelve Izrael fenyegetettségét. Több nemzetközi szereplő fejezte ki az utóbbi időben aggodalmát amiatt, hogy Oroszország egyre tevékenyebben jelenik meg Szíriában. Moszkva azzal érvel, hogy Aszad kormányhadserege nélkül nem lehet legyőzni az Iszlám Államot és nem lehet újrateremteni a térségbeli stabilitást.
Noha az orosz – izraeli katonai tevékenység összehangolásáról szóló döntés még e múlt heti moszkvai találkozón megszületett, az mégis váratlannak számít, hogy máris kezdődik a tényleges összehangolás, ugyanis Washington, Jeruzsálem stratégiai partnere még nem alakította ki végleges álláspontját a szíriai orosz szerepvállalás kapcsán.
A Bloomberg tegnap arról írt, hogy Oroszország légicsapásokat kezdeményez Szíriában, ha nem sikerül megállapodnia az Egyesült Államokkal. Putyinhoz közeli források szerint Moszkva már el is juttatta javaslatát Washingtonba, választ azonban még nem kapott, ami feszélyezi Putyint, aki akár egyedül is kész megkezdeni a légicsapásokat. A Bloomberg hírre reagálva az orosz elnök szóvivője cáfolta az orosz légicsapásokról szóló állítást.