befektetők;Quaestor;

2015-09-26 07:22:00

A Quaestor-vezér luxusautón - A kicsiket meg vegzálják

Több kisbefektetőt is bíróság elé citált a Quaestor állami felszámolója bennfentes kereskedelem gyanújával. Az volt a "bűnük", hogy a bróker cég bedőlése előtti napokban, illetve a botrány napján váltották be kötvényeiket. A felszámoló a 3,8 milliárdot kimentő külügyminisztériumi háttérintézményt nem jelentette fel.

Bíróság előtt kénytelenek magyarázkodni azok a volt Quaestor ügyfelek, akik a brókercég bedőlése előtti napokban vették ki pénzüket, váltották be kötvényeiket. A cég felszámolását végző Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft. azért fordult a taláros testülethez, mert szerinte az ügyfelek gyanús hirtelenséggel váltották vissza befektetésüket, vagyis bennfentes kereskedelem gyanújával jelentett fel információink szerint eddig 20-30 embert. Közöttük egy 77 éves asszonyt is, aki 2,4 millió forintot vett fel március 6-án, mert elmondása szerint az unokájának akart ezzel segíteni. Akad a listán olyan is, aki frissen elváltként lakásvásárláshoz akarta felhasználni a Questornál elhelyezett 1,8 millió forintját.

Pápa Levente, az Együtt alelnöke a Népszavának felháborítónak nevezte, hogy miközben ilyen csekély összegek miatt a bírósághoz fordult a Magyar Nemzeti Bank (MNB) felügyelte alá tartozó felszámoló, a külügyminisztérium és háttérintézménye, a Magyar Nemzeti Kereskedő Ház (MNKH) március 9-én, vagyis a bedőlés napján kivett 3,8 milliárd forintja már nem érte el a felszámoló ingerküszöbét. Ellenük nem tett feljelentést és a mai napig nem is indokolta, hogy miért nem, pedig ellentétben a magánszemélyekkel, ez az összeg hozzájárult a Quaestor fizetésképtelenségéhez. Az állami felszámoló azt akarja elérni, hogy ezek a kisbefektetők kamatostól fizessék vissza a felvett összeget.

Az Index.hu értesülése szerint a 77 éves asszony elleni per novemberben folytatódhat, mert a pénteki első tárgyaláson elnapolták, mivel a felperes (a felszámoló) beadványa olyan hiányos volt, hogy nem lehetett annak alapján érdemben az üggyel foglalkozni.

Az ellenzéki politikus megemlítette, miközben a 32 ezer Quaestor károsult nagy része hiába vár a pénzére, a Quaestor tulajdonosát, a több mint 150 milliárd forintos csalással gyanúsított Tarsoly Csabát a bíróság éppen házi őrizetbe készül helyezni.

Az Együtt alelnöke korábban már feljelentette Orbán Viktor miniszterelnököt és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert bennfentes kereskedelem gyanúja miatt, amit az ügyészség július elején elutasított. Pápa a Népszavának megerősítette, feljelentést tesz a kereskedőház ellen bennfentes kereskedelem miatt. Arra is kíváncsi lesz, hogy ha 1-3 milliós tételekért eljárás indul magánszemélyek ellen, akkora 3,8 milliárdos ügy milyen indokok alapján marad ki. Ráadásul a politikus tudomása szerint még a magánszemélyek között is különbséget tesznek és eddig ismeretlen szisztéma szerint valaki ellen indul eljárás, míg a más ellen nem.

Pápa Levente lapunknak megemlítette, magánemberként a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz (NAV) fordult pénteken, hogy végezzen vagyonosodási vizsgálatot Orgován Bélánál, mert a büntetett előéletű, korábban közmunkásként is foglalkoztatott szobafestő, aki 10 napig volt a Quaestor vezérigazgatója, nem csak hogy egy Audi 6-os autóval közlekedik, de 17 millió forintért vásárolná be magát egy cégbe. Felvetődik az a gyanú, hogy a 10 napos "szolgálatért" akár több tízmillió forint is üthette Orgován markát. Nem zárható ki ugyanis, hogy Orgován pünkösdi vezérigazgatósága alatt a tulajdonosok milliárdokat vehettek ki a cégből és fontos papírokat tüntethettek el.

Az ügyet ismerő szakértők azt is furcsállották, hogy míg a Buda Cash esetében villámgyorsan csattant a gyanúsítottak kezén a bilincs, a Quaestor tulajdonosainál a a bedőlés és a letartóztatás között két hét telt el.