regény;Salman Rushdie;irodalmi Nobel-díj;két év;Murakami Haruki;nyolc hónap;huszonnyolc éjszaka;

2015-09-28 07:45:00

Nobel-esélyesek legújabb regényei

Új könyvvel jelentkezik a kortárs világirodalom két nagyágyúja, az indiai születésű brit író, Salman Rushdie és a japán sztárszerző, Murakami Haruki. Mindketten évek óta nagy esélyesei az irodalmi Nobel-díjnak, amelynek idei évi kitüntetettjét októberben jelentik be Stockholmban.

Salman Rushdie indiai író új nagyregénye, Két év, nyolc hónap, huszonnyolc éjszaka (Two Years Eights Months and Twenty-Eight Nights) címmel szeptember 8-án jelent meg az Egyesült Államokban és Rushdie hazájában, az Egyesült Királyságban, ahol az indiai szerző gyermekkora óta él. A 68 éves író legutóbbi regénye három éve jelent meg, az erősen életrajzi ihletettségű Joseph Anton című kötetben azokról az évekről vall, amikor a Sátáni versek című műve miatt a rá kimondott fatva halálos ítélete miatt bujkálni kényszerült.

Az új műben visszaköszön a Rushdie-ra jellemező mágikus realizmus. A kerettörténet Az Ezeregyéjszaka meséinek színes, mitikus világába kalauzolja az olvasót, amelyben a valós történelmi személy, Ibn Rushd középkori arab filozófus és Dunia, egy női dzsinn találkozik a 12. századi Spanyolországban. A több szálon futó eseményláncolat egyik szála napjaink világában, New Yorkban játszódik, főhősei pedig a tudós és a szellem kapcsolatából született mágikus képességekkel rendelkező leszármazottak, akiknek sötét erőkkel kell megküzdeniük az új világrend kialakulása közepette. A New York Times kritikusa szerint a lebilincselő regény csúcspontja, egy hatalmas csatajelenet leginkább ahhoz hasonlítható, "mintha Kafka megírta volna egy szuperhősökkel zsúfolt hollywoodi film forgatókönyvét."

A The Guardian publicistája elsősorban a kötet bátorságát, féktelenségét, humorát, humanizmusát és azt a nagyfokú vitalitást emelte ki, amivel Rushdie megírta művét. A Los Angeles Times méltatásában úgy fogalmaz, a regény felnőtteknek szóló történet, amelynek fantasy műfajhoz sorolható zárójelenete szilárdan megalapozott filozófián nyugszik. Apró érdekesség, hogy a szerző a kötet kapcsán árulta el egy interjújában, hogy a Rushdie vezetéknév csupán édesapja találmánya, aki a művében szereplő Ibn Rushd tiszteletére változtatta meg nevét. A kötet magyarul október 5-én jelenik meg.

Szeptember közepén jelent meg Japánban Murakami Haruki legújabb kötete, amelynek angol fordítása Novelist as a Vocation (Írás, mint hivatás) címmel kerül a boltokba. A populáris szerző legújabb műve esszétörténetekből áll, amelyek többsége korábban egy irodalmi magazinban már megjelent, de százötven oldalnyi tartalom még publikálatlan. A kötet 100 ezer példányban jelent meg, ebből a hatvanhat üzletet működtető Kinokuniya, Japán legnagyobb könyvesbolthálózata 90 ezret felvásárolt, hogy ezzel hadat üzenhessen az Amazon amerikai internetes boltnak. A Svéd Királyi Akadémia október 8-án jelenti be, hogy az idei évben kinek ítéli az irodalmi Nobel-díjat, azonban a fogadóirodákban már lehet tippelni a befutóra. A legesélyesebb szerző Szvetlana Alekszijevics fehérorosz regényíró, a kenyai Ngũgĩ wa Thiong’o, Murakami Haruki, Salman Rushdie és Nádas Péter.