Vasárnap délután híre jött, hogy az ausztriai Salzburgból hétfőtől már nem indulnak különvonatok Németországba. Az aggodalmak szerint a salzburgi pályaudvaron várhatóan kritikus helyzet alakul majd ki, hiszen a városba naponta 2000 ember érkezik és a szolgálatot teljesítők már így is a kapacitásaik határán vannak. A Vöröskereszt és a Caritas segélyszervezet humanitárius és egészségügyi katasztrófára figyelmeztetett. Az osztrák vasúttársaság (ÖBB) tájékoztatása szerint a különvonatok eddig mintegy 1200-2000 menekültet szállították át naponta Salzburgból Németországba, a többiek a freilassingi határátkelőnél próbáltak átjutni, de a legutóbb az embereknek itt is órákat kellett az esőben állniuk, hogy kijussanak az országból. Szombat este 11 óra körül 300 főt szállító különvonat indult Németország felé Salzburgból, vasárnap két különjárat indítását tervezték. Az elmúlt napokban Salzburg illetékesei már arra kérték a bécsi és a déli országrészben dolgozókat, hogy lassítsák a menekültek szállítását.
Az MTI kora esti híradása szerint a német belügyminisztérium cáfolta azokat a híreket, amelyek szerint hétfőtől nem járnak a menedékkérőket az ausztriai Salzburgból Németországba szállító különvonatok. A szóvivő a dpa német hírügynökségnek azt mondta, hogy egyelőre nincs ilyen döntés, de tárgyalnak az osztrák partnerekkel.
Közben szombaton, Magyarországon 9472 menekülttel szemben intézkedtek a rendőrök - közölte az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálata. A magyar-horvát határon 9268, a magyar-szerb szakaszon pedig 181 ember lépte át a zöldhatárt. Közokirat-hamisítás miatt egy, embercsempészés miatt szintén egy embert fogtak el. Vasárnap hajnalban már csaknem kétezer menekült érkezett Hegyeshalomra, hogy onnan Ausztria felé folytassa útját.
Az M1 aktuális csatorna műsorában elhangzott: január elseje óta csaknem 270 ezer menekülttel szemben intézkedtek a rendőrök. Gál Kristóf, az ORFK helyettes szóvivője szerint 243 emberrel szemben indítottak eljárást bűncselekmény miatt, többnyire a határzár átlépése, megrongálása okán. A műsorban Szép Árpád, a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal menekültügyi igazgatója azt mondta, 175 ezren nyújtottak be január elseje óta menedékkérelmet. Mindez azt jelenti, hogy a kormány kommunikációjával szemben - "minden menekültet regisztrálnak" - csaknem 100 ezren elkerülték a hivatalos utat.
Szijjártó Péter a hétvégén is folytatta a „mindenkivel összevesszünk” politikát, a külgazdasági és külügyminiszter felszólította a horvát miniszterelnököt: fejezze be Magyarország és a magyar emberek szidalmazását. Zoran Milanovic azt mondta, a magyarok falat építenek a barbárok felé, a szerbek felé, amelyet elfogadhatatlannak tart. Kijelentette, Horvátország megakadályozhatja Szerbia európai uniós csatlakozását, de én ezt nem szeretném".
A külügyi tárca válaszul azt közölte: az elmúlt két hétben világossá vált a különbség a magyar és a horvát kormány között. A horvát miniszterelnök két hete folyamatosan sértegeti Magyarországot és a magyar embereket, pedig "lenne oka a szerénységre", hiszen Horvátország bevándorlókat ellátó rendszere egy nap alatt összeomlott. Horvátország megzsarolta Szerbiát, és képtelen vádakkal illette Magyarországot – tették hozzá.
A szocialista Mesterházy Attila szerint a „szerénység a magyar kormányra is ráférne” hiszen az utóbbi hetekben maga is tömegesen szállítja regisztráció nélkül Ausztria határaihoz a menekülteket, és a civilek segítsége nélkül humanitárius katasztrófa alakult volna ki Magyarországon. Indokolt a szerénység azért is, mert a magyar kormány nem olyan rég még a saját rendőrei és katonai ellátásáról sem volt képes gondoskodni – jegyezte meg. Magyarországon nincs választási kampány – tette hozzá Mesterházy, aki kiemelte: a magyar külügyminiszter befejezhetné a hetek óta tartó diplomáciai ámokfutását.
Szerbia és Horvátország között csillapodni látszik a korábbi konfliktus; Ante Kotromanovic horvát nemzetvédelmi miniszter közlése szerint egyelőre nincs szükség arra, hogy Horvátország a menekültválság miatt újra lezárja a horvát-szerb határt. Annak ellenére sincs szükség a határok újbóli lezárására, hogy a szerb hatóságok továbbra sem irányítják Horgosra, azaz a magyar határ felé a menekülőket. A kérdésre, hogy mit fognak tenni, ha Szerbia továbbra sem küldi a csoportokat Horgos felé, Kotromanovic azt mondta: azt teszik, amit eddig is tettek. "Ez hosszabb, nehezebb és kíméletlenebb út ezeknek az embereknek, de mi felkészültek és szervezettek vagyunk, már azon is gondolkodunk, mit tegyünk, ha beköszönt a tél". Elmondta, megpróbálnak Szerbiával is olyan egyezségre jutni, mint amilyen Magyarországgal már létezik, vagyis, hogy a szerb hatóságok olyan határátkelő felé irányítsák a menekülőket, amely a legelfogadhatóbb Horvátország számára.