Tudomány;Föld;szuperhold;teljes holdfogyatkozás;

2015-09-28 07:16:00

"Szupervérhold" volt hajnalban - Fotók!

Több mint 30 év után szuperholddal "egybekötött" teljes holdfogyatkozás volt ma hajnalban. Szuperholdról akkor beszélünk, amikor az égitest a lehető legközelebb kerül a Földhöz, a közelségnek köszönhetően a Hold 14 százalékkal nagyobbnak tűnik és 30 százalékkal fényesebben ragyog az égbolton.

A különleges égi jelenség során a Hold teljes egészében a Föld árnyékába kerül, mégsem lesz teljesen fekete, hanem vöröses árnyalatot kap - ezt szokták Vérholdnak is nevezni. Ilyenkor a Föld légkörén szóródó fény miatt hasonló vöröses fényhatás alakul ki, mint a hajnali derengés idején. A teljes holdfogyatkozás Európa egész területén, így Magyarországon is megfigyelhető volt, emellett az égi "színjátékot" élvezhették Afrikában, Észak- és Dél-Amerikában, valamint a Közel-Keleten is.

Teljes holdfogyatkozás Salgótarján Salgóbánya városrészéből, faágak közül fotózva 2015. szeptember 28-án. MTI Fotó: Komka Péter

Teljes holdfogyatkozás Salgótarján Salgóbánya városrészéből, faágak közül fotózva 2015. szeptember 28-án. MTI Fotó: Komka Péter

Az "egyszerű" holdfogyatkozások meglehetősen gyakoriak, évente átlagosan kétszer fordulnak elő, a 21. században pedig 228 alkalommal vetül bolygónk árnyéka az égitestre. A szuperhold és a holdfogyatkozás egybeesése viszont rendkívül ritka jelenség: legutóbb 1982-ben történt ilyen, a következőre 18 évet, 2033-ig kell várni.