perek;felszámoló;Quaestor;

Népszava fotó

- Nem csak a 80 éves néni ússza meg - Eláll a perektől a felszámoló

Egy belső vizsgálatra hivatkozva eláll az olyan Quaestor-ügyfelekkel szemben indított perektől a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft. (PSFN), akik a csőd előtti napokban a felszámoló szerint gyanús hirtelenséggel váltották pénzre lejárat előtt a kötvényeiket. 

A felszámoló, amely amúgy az MNB cége, tegnap a honlapján közölte: a jogszabályi kötelezettségéből fakadóan kezdeményezett korábban pereket, mert meg kellett vizsgálnia a felszámolást közvetlenül megelőző időszak eseményeit. Az ezzel párhuzamosan zajló belső vizsgálat vélhetően nem mutatott ki kirívó forgalmú kereskedési napot, s ez alapján döntött a felszámoló, eláll a korábban megindított perektől, egyúttal felmondja a peres képviseletet eddig ellátó ügyvédi irodával kötött szerződését.

Égbekiáltó igazságtalanság
Az Együtt - a Korszakváltók Pártja szerint a Quaestor felszámolójának, a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft.-nek hivatalból eljárást kellene indítania a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. (MNKH) ellen, mert a botrány kirobbanásának napján vette ki a cégnél tartott tőkéjét. Pápa Levente, a párt alelnöke a múlt pénteken azt mondta, ha ez nem történik meg, feljelentést tesz az MNKH ellen bennfentes kereskedelem miatt. Az ellenzéki politikus égbekiáltó igazságtalanságnak nevezte, hogy a felszámoló "ismeretlen kiválasztási elvek alapján" pereket indít olyan emberek - például egy 80 éves nő ellen - ellen, akik a Quaestor-botrány kirobbanásának napján vették ki a pénzüket, miközben a Magyar Nemzeti Kereskedőház ellen nem indult eljárás, pedig március 9-én jutott hozzá a körülbelül 3,8 milliárd forintos tőkéjéhez. 

Korábban ellenzéki politikusok is felvetették, hogy a Quaestor felszámolója sem a külügyminisztérium, sem annak kereskedőháza ellen nem indított eddig pert, pedig ezek éppen a botrány napjaiban vettek ki 3,8 milliárd forintot. Szakács László (MSZP) tegnap a parlamentben arra várt választ: bekerül-e a Quaestor-törvénybe az állam készfizető kezességvállalása, amely azonnali helytállásra kötelezné. A kormány megvárja a témában várható alkotmánybírósági döntést mielőtt lépne - hangzott a válasz.

A Demokratikus Koalíció azt követeli, hogy hozzák nyilvánosságra azoknak a minisztereknek, államtitkároknak, országgyűlési képviselőknek és polgármestereknek a listáját, akiknek saját számlájuk volt a Quaestornál. Varju László az ellenzéki párt alelnöke tegnapi tájékoztatóján bejelentette: a párt törvényjavaslatban kezdeményezi, hogy ezeket az adatok nyilvánosságra lehessen hozni.

Személykocsi vonattal ütközött össze egy téglási vasúti átjáróban hétfő délután - tájékoztatott a hajdú-bihari rendőr-főkapitányság sajtóreferense.