kormányátalakítás;Rogán Antal;

2015-09-28 21:24:00

Keresztbe tesznek Rogánnak

Vége a titkolózásnak, a Nemzetgazdasági Minisztérium bejelentette, menesztik Czomba Sándort, illetve Glattfelder Bélát, az önálló adóügyi államtitkárságot pedig - mint azt a Népszava már augusztusban megírta - a jövőben miniszter-helyettesként Tállai András vezeti. Miközben dübörög a kormányátalakítás, a Fidesz szeretné, ha kedden döntene a Ház az új "propagandaminisztériumról", ám ezt az MSZP várhatóan megakadályozza.

Szorosabb felügyelet alá vonja a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a Nemzeti Adó és Vámihvatalt (NAV). A tárcán belül önálló adóügyi államtitkárságot hoznak létre, amelyet miniszter-helyettesként Tállai András vezet. Lapunk augusztusban elsőként írta meg, hogy Tállai államtitkári rangban felelhet majd az adópolitikáért, de nem NAV elnökként, mert a hivatal várhatóan az NGM fennhatósága alá kerül. Arról is beszámoltunk, hogy a tárca által bekebelezett NAV-ot hivatalvezetőként vagy az adóhatóság jelenlegi "elitjéből" előléptetett szakmai vezető, vagy pedig az a Pankucsi Zoltán irányítja majd, aki ma még adózásért és számvitelért felelős helyettes államtitkár.

Noha a Varga Mihály által vezetett minisztérium nem volt hajlandó érdemi választ adni idevágó kérdéseinkre, most nem csupán korábbi információinkat erősítették meg hivatalosan, de az NGM arról is tájékoztatta lapunkat, hogy lemondott posztjáról Czomba Sándor, aki egyebek mellett a bukásként elhíresült Gyere haza fiatal programért felelt. Czombát a fideszes Cseresnyés Péter, Nagykanizsa korábbi polgármestere váltja az államtitkári székben. Menesztik Glattfelder Béla gazdaságszabályozásért felelős államtitkárt is, az ő utóda november 1-jétől Lepsényi István lesz. A leendő államtitkár volt a Magyar Suzuki Rt. vezérigazgatója. A július végén lemondott Orbán Gábor pénzügypolitikáért felelős államtitkár helyét Hornung Ágnes jogász, közgazdász foglalja el Varga Mihály javaslata szerint. Egyébként Orbán Gábor nem sokáig volt munka nélkül, a Portfolio szerint saját céget alapított, szeptembertől pedig vezető tanácsadó a Rothschild független pénzügyi tanácsadó csoportnál.

Tegnap a parlamenti ülés elején bejelentették: Áder János rábólintott egy új államtitkár kinevezésére, így szeptember 19-ei hatállyal Szabó Tünde lett az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) új, sportért felelős államtitkára. A jogász, olimpiai ezüstérmes úszó, aki Simicskó István honvédelmi miniszter megüresedett posztját tölti be, 2003-ban a Playboynak vetkőzött. Egyébként forrásaink szerint Orbán Viktor még nem nevezte meg az új egészségügyi államtitkárt. Kormánykörből úgy tudjuk, egy férfi és egy nő neve van a "kalapban", de a korábbi híresztelésekkel szemben nem Beneda Attila egészségpolitikáért felelős helyettes államtitkáré.

Hétfő estig hivatalosan nem közölték, valóban menesztik-e Répássy Róbertet, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkárát, de már vannak, akik tudni vélik, hogy Tuzson Bence, a Fidesz frakció szóvivője válthatja a posztján.

Népszava fotó

Népszava fotó

A hírt Schiffer András, az LMP társelnöke Facebook-oldalán úgy kommentálta: "a miniszterelnöknek sikerült kirúgnia legfelkészültebb államtitkárát, Répássy Róbertet (IM), az egyetlent az államtitkári karból, aki a nemzeti együttműködés jegyében, rendre érdemi vitába bocsátkozott ellenzéki képviselőkkel a parlamenti üléseken. Lehet, hogy ez volt a bűne".

Kardinális négyötödöd
A Ház kedden azt is megszavazhatja, hogy ne csak a Szegedi Járásbíróság, hanem a pécsi és a zalaegerszegi is eljárhasson a határzárral kapcsolatos bűncselekményekben. A módosítást már múlt héten elfogadta volna a kormányoldal, az ellenzék azonban megakadályozta a házszabálytól való eltérést, hiszen az MSZP tartózkodása, valamint a DK és az LMP nem szavazatai miatt nem volt meg a szükséges négyötödös többség.

Az viszont már eldőlt, hogy a kormányfő saját "propagandaminisztériumot" hoz létre, amelyiknek október elsejétől már Orbánt kellene szolgálni, ám úgy tudjuk, a szocialisták keresztül húzzák a számítását. Ahhoz ugyanis, hogy a Miniszterelnöki Kabinetiroda felállhasson, módosítani kell a minisztériumok felsorolásáról szóló jogszabályt, ami a mai rendkívüli ülésen kerül az Országgyűlés elé. A kormánypártok - eltérve a házszabálytól - már ma lehetőséget teremtenének a javaslatok zárószavazására akkor is, ha a képviselők négyötöde nem járul hozzá a házszabálytól való eltéréshez. Ebben az esetben kivételes sürgős eljárást kezdeményezhetnek, amivel elfogadhatják az előterjesztést, feltéve, hogy senki nem nyújt be hozzá módosító javaslatot. Csakhogy Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezető-helyettese lapunknak elmondta: miután koherenciazavart találtak a törvényben, módosítót adnak be. A szocialisták egyébként sem a házszabálytól eltérést, sem a sürgősséget nem fogják támogatni. Ahogy a DK sem, amely gyalázatosnak tartja, hogy a miniszterelnök a Lázár-Rogán háború pacifikálására költi a közpénzt ahelyett, hogy egészségügyre, oktatásra adna. Az Együtt is úgy véli, "propagandaminisztérium" helyett a korrupció elleni fellépésre és jól működő egészségügyi, oktatási rendszerre lenne szükség, az érintett területek élén felelős vezetőkkel.

Az új "propagandaminisztérium", amelyet Rogán Antal irányíthat majd, a Miniszterelnökséggel osztozik majd költségvetési kereten, apparátuson és irodákon, de hogy pontosan hány munkatársa lesz, illetve mennyi pénzből gazdálkodhat, körülbelül két hét múlva fog kiderülni. Annyit viszont már tudni, hogy Rogán minisztériuma komoly költségvetési források felett is rendelkezni fog, hiszen Miniszterelnöki Kabinetirodához kerül a csak idén 25 milliárd forintot szétosztó Nemzeti Kommunikációs Hivatal is.