A politikus úgy vélte, az őszi törvényalkotási időszakban erős üzenetet kaphatnak az állampolgárok a Fidesztől, illetve a kormánytól azzal, hogy egyáltalán hajlandóak lesznek-e érdemben tárgyalni erről a felvetésről. "Választ kaphatunk arra a kérdésre, ki akar érdemben tenni a korrupció ellen, mert az elmúlt évek tapasztalata, valamint az utóbbi hónapok eseményei azt mutatják, a hatalmon lévők és az illetékes szervek is másban érdekeltek” - fogalmazott akkor Jávor.
Csakhogy, még mielőtt az EP-képviselővel e témában folytatott beszélgetés megjelenhetett volna, hétfőn az Országgyűlés igazságügyi bizottságának fideszes többsége - az ellenzéki pártok egyhangú támogatása ellenére - elutasította a javaslat tárgysorozatba vételét. Az ülésen a kormánypárti képviselők és maga Polt Péter legfőbb ügyész is állították, nincs szükség a korrupcióellenes szervezetre, mert az állami vádhatóság elvégzi annak munkáját. A PM közölte: tovább folytatja az egyeztetéseket és konzultációkat, és újra be fogja nyújtani törvényjavaslatát.
"Ha a Polt által vezetett vádhatóság valóban elfogulatlanul és hatékonyan látná el a feladatát, akkor nem lenne szükség a korrupcióellenes ügyészségre sem, de teljesen nyilvánvaló, hogy Polt személye önmagában is komoly problémát jelent, mivel politikai függetlensége erősen megkérdőjelezhető" - fogalmazott lapunknak Jávor.
Népszava fotó
Az EP-képviselő szerint ráadásul az eseti példák és az általános statisztikák is azt támasztják alá, hogy rosszul teljesít a Polt-féle ügyészség a korrupciós területen, hiszen gyakorlatilag egyetlen korrupciós ügyben sem folyt érdemi eredménnyel zárult nyomozás az elmúlt öt évben. "Maga a vádhatóság pedig egy hierarchizált szervezet, bizonyára számos olyan ügyész van, akire nem jellemző a politikai elfogultság, ám a szervezeten belül egzisztenciálisan kiszolgáltatottak, így könnyen befolyásolhatóak, vagy akár leállíthatóak bizonyos ügyekben. A mi javaslatunk nemcsak az új, korrupcióellenes főügyész személyének függetlenségét garantálhatná, hanem azt is, hogy a különböző ügyekben eljáró ügyészek is befolyásolhatatlanok maradhassanak, s ne legyen központból vezérelhető eljárások, például olyan esetek, amelyekben politikai nyomásra bizonyos ügyeket megakasztanak."
Jávor úgy vélte, a javaslatukban sok függetlenségi garanciával ellátott szervezet ellen nehéz lenne észérveket felhozni, ráadásul a Fidesz pártpolitikai csatározásnak sem tekintheti ezt az ügyet. "Miután a javaslatunk elfogadása egy, a kormányciklusokon túlmutató intézmény létrehozását jelentené, egyértelmű, hogy nem a mai hatalom ellen szól, hanem az ellenzék és a Fidesz most egyaránt vizsgázik arról, mit vállal, célként tűzi-e ki a korrupció felszámolását, s a tiszta közpénzfelhasználást. Részünkről már a javaslat benyújtása is bizonyítja: a PM beleáll, nekünk nemcsak az a korrupció fáj, ami más zsebébe vándorol, mi magunkra nézve kötelezőerejűnek tekintjük az átlátható közpénzköltés elvét" - fogalmazott Jávor, hozzátéve: a többi politikai erő ugyanerről vizsgázik.