Rogán Antal ma még biztosan nem tudja elfoglalni miniszterelnöki bársonyszékét, mivel az MSZP keddi módosító javaslatának köszönhetően az Országgyűlés nem tudta egyetlen nap alatt elfogadni a Miniszterelnöki Kabinetiroda létrehozásához szükséges törvényeket.
Ám a Fidesz-frakció távozó vezetője már így is szép pártkarriert tudhat maga mögött: a Fidesz ifjúsági szervezetének, a Fidelitasnak alapító tagja, 1997-től alelnöke, 2001-2003 között a Fidesz alelnöke volt. A 2003-as néppárti átalakulás során megbízták a belváros-lipótvárosi választókerület elnöki tisztségével, 2002 és 2004 között pedig az V. kerület képviselő-testületében a Fidesz-KDNP frakciót vezette. A 2006-os országgyűlési választás előtt a Fidesz országos kampányát is vezette, majd a belvárosi Fidesz elnökévé, 2006 őszén pedig Belváros-Lipótváros polgármesterévé választották. Az Országgyűlésbe először 1998-ban választották be, a Fidesz-frakciót 2012 nyara óta irányította.
Bőkezű ingatlanosztó
Az idevágó törvényi változások miatt, 2014-től már összeférhetetlen a polgármesterség és az országgyűlési képviselőség, ezért 2014-ben már nem indult az önkormányzati választáson, ám nyolcéves ciklusa alatt is sikerült "maradandót alkotnia" a Belvárosban. A Fővárosi Főügyészség április közepén jelentős vagyoni kárt okozó hűtlen kezelés gyanújával rendelt el nyomozást a még Rogán vezette V. kerület ingatlanértékesítései miatt. Az ügyben Juhász Péter tavaly decemberben tette meg feljelentését ismeretlen tettes ellen, bűnszervezetben elkövetett, jelentős értékű csalás miatt, mivel az Együtt helyi képviselője szerint a kerületben a bérlők 30 százalék engedménnyel vehettek ingatlanokat az önkormányzattól, majd ezeket többen rövid időn belül, magasabb áron továbbértékesítették. Később az ügyészség is megállapította, hogy a bérleti szerződések valóban csupán formálisnak tűnnek. Kiderült, hogy 2008 és 2013 között 155 helyiség megvásárlásához csaknem négymilliárd forint kedvezményt adott az akkor még Rogán vezette kerület.
Az igazságszolgáltatás azonban egyelőre tétlen az ügyben, Juhász májusban tett vallomást, melyet írásban is kiegészített: ismertette, hogy az ügyletek során nem készült ingatlangazdálkodási terv. Így felmerült a kérdés, hogy akik az érintett időszakban béreltek, majd vásároltak ingatlant, e terv hiányában honnan tudták, melyik ingatlanba érdemes fektetni. Emellett az sem tisztázott, hogy a vevők kivel tárgyaltak a bérlésről és a vásárlásról, és hogy az önkormányzat mi alapján számolta a bérleti díjat. A Fővárosi Főügyészség már korábban megállapította, hogy az eladások során nem készült érdemi szakvélemény, sőt az értékbecslést végző CCA Zrt.-nek nincs is bejegyezve ilyen tevékenységi köre: "a szakvélemény jogcímen kifizetett összegek is hűtlen kezelés gyanúját vetik fel, (…) mivel becsérték meghatározása céljából alkalmatlan szolgáltatást rendeltek meg" - írta Juhász. Hozzátette, mindenképp ki kell vizsgálni, hogy ki fizette, és fogadta el az értékbecslést, amennyiben készült ilyen. A hatóságoknak emellett tisztáznia kellene, hogy kik határoztak arról, hogy 30 százalék kedvezményt adnak a vevőknek, illetve a vásárlások után miért nem kellett befizetniük az önkormányzati rendeletben előírt ÁFA-t. Az önkormányzati képviselő felhívta a hatóságok figyelmét arra is, nem tudni, az ügyletek során volt-e állapotfelmérés, illetve átadás-átvétel - ha volt, akkor azok jegyzőkönyveit is át kellene világítani.
Rogán a kezdetektől azzal védekezett, hogy az elmúlt években az V. kerületi önkormányzat minden vagyonpolitikai döntése jogszerű volt. Ám a döntéshozatal, s az eljárásmód miatt felmerülő felelősség mindenképpen Orbán bizalmasát, a kormányfő újdonsült kabinetfőnökét illetheti. Nyár elején kiderült az is, hogy maga Rogán jegyezte a pályázatot, mely arról döntött, hogy az V. kerületi önkormányzat korábbi irodájába költözhet a kerület egykori polgármestere, Karsai Károly és családja. Juhász júliusban kérdezte meg az önkormányzattól, hogy Karsaiék milyen módon szereztek tulajdonrészt egy önkormányzati irodában. A helyhatóság kifejtette: nyilvános pályázaton, saját erőből megvalósított felújítást követően szabályosan lehetett megvásárolni, majd használni a városrész rossz állapotú irodáit. A szóban forgó, Károly Körút 26. szám alatti ingatlan felújítása 100 millió forintot meghaladó összeget igényelt volna, amire az önkormányzatnak nem volt forrása. A Belváros szerint a Károly körút 26.-ban nagyságrendileg 80 millió forintot költöttek a pályázók lakáskialakításra, megjegyezték továbbá, a lakás vételára az akkori forgalmi értékének 100 százaléka volt, és az árban rögzítették a felújítási-kialakítási kötelezettség összegét.
Ezen a címen régebben egy másik gyanús ingatlanügylet is volt az V. kerületbe: az önkormányzat 2011 októberében bérbe adta, két hónappal később pedig 54,2 millió forintért el is adta az éjszakai életből is ismert, jelenleg fegyházbüntetését töltő Portik Tamás élettársa, Pápa Marianne Classic Immo Kft.-jének a ház egyik 212 négyzetméteres ingatlanát. Juhász erről azt találta, hogy a vállalat 2012 júliusában 102 millió forintért adott túl az ingatlanon. Ez olvasható a belvárosi önkormányzat egy 2012. szeptemberi döntésében is, melyben az V. kerület egyidejűleg lemondott az elővásárlási jogáról a két orosz vevő, Mihail Lohovickij és Ljubov Lohovickij javára. Az ingatlan azonban ennél is többet érhetett: a Blikknek nyilatkozó szakértők szerint ugyanis piaci értéke nagyjából 600 ezer forint négyzetméterenként, tehát akár 127 milliót is kérhettek volna érte.
Vagyonnyilatkozat-guru
Polgármesterként és a Fidesz vezető politikusaként azonban nemcsak ilyen ingatlanügyek kerültek elő Rogánról. Vagyonnyilatkozatai, azokon belül is Pasa parki lakása tele van talányokkal. Tavaly a parlamenti választási kampányban derült ki, hogy valami nem stimmel a Fidesz-frakcióvezető vagyonnyilatkozatában. Rogán márciusban kétszer is kijavította 2013-as vagyonnyilatkozatát, egyéb felelősségre vonás azonban nem történt amiatt, hogy a megelőző öt évben 50 százalékos tulajdonrészt jelölt meg egy 2009-ben vásárolt, a II. kerületi Pasa Lakóparkban lévő, 149 négyzetméteres luxuslakásban, amelynek másik fele a bevallás szerint felesége tulajdonában volt. A első javítás szerint viszont a teljes ingatlan Rogáné. A második javításban pedig a politikus már feltüntetett egy, a lakáshoz épített télikertet is és a lépcsőház egy darabját, amelyekkel együtt az általa birtokolt ingatlan 185 négyzetméterre nőtt. A lakás értékét az ellenzék 80-100 millió forint körülire becsülte, és azt is firtatta, honnan volt erre pénze Rogánnak, aki szinte egész életében csak politikusi fizetést kapott.
Az ügy pikantériája volt, hogy a botrány kipattanása után a szintén a Pasa Parkban élő Varga Mihály is módosította vagyonnyilatkozatát; a nemzetgazdasági miniszter egy osztatlan közös tulajdonban lévő teremgarázs rá eső tulajdonrészét "felejtette el". Kiderült az is, hogy Rogán Pasa parki szomszédja Puskás András, a Belváros tavaly nyáron lemondott fideszes alpolgármestere. De még itt sem volt vége az ingatlanbotrányoknak, hiszen rövidesen nyilvánosságra került: Puskás élettársa és Rogán felesége közösen birtokol egy harmadik lakást is az épületben.
Miután pedig Puskás lemondott az alpolgármesterségről, nem őt, hanem a helyére került Szentgyörgyvölgyi Péter alpolgármestert indította a Fidesz a kerület vezetéséért, a parlamentet választott Rogán helyére. Csakhogy Juhász Péter szerint a polgármesterré választott Szentgyörgyvölgyi töredékáron vásárolhatott meg az V. kerületi önkormányzattól egy 110 négyzetméteres önkormányzati lakást a Szerb utcában. Az akár 60 millió forintot érő lakást a Rogán vezette önkormányzat alig 33,6 millióra értékelte, majd ezt az értéket egyoldalúan 25 millióra csökkentette, és ezen összeg háromnegyedéért adta el Szentgyörgyvölgyinek - állt az Együtt képviselőjének idevágó feljelentésében. Szentgyörgyvölgyi később úgy döntött, visszaadja Szerb utcai lakását, erre azonban hónapokkal ezelőttig nem kerített sort.
Médiacsászár
Rogán elszámoltatását a parlamentben megakadályozta a Fidesz, de Orbán Viktor más módon sem vonta kérdőre emberét annak legalábbis kétes ügyei miatt. Sőt, a kabinetfőnöki pozíció a magyar média egyik legbefolyásosabb szereplőjévé teheti Rogánt, hiszen tárcája alá kerül majd a Nemzeti Kommunikációs Hivatal (NKOH), mely az állami cégek reklámköltéseit intézi, 25 milliárdos éves állami kerettel. Ezzel jól járhat a jövendőbeli miniszter szomszédja is: Csetényi Csaba nevét már hallhattuk a hírekben, az érdekeltségébe tartozó HG360 Reklámügynökség Kft. például az utóbbi hónapokban két állami plakátkampány közbeszerzését is elnyerte. A HG360 végezte az "a magyar reformok működnek" kampányának médiavásárlásait (a grafikai tervezést pedig a Lounge Design Kft. csinálta), melyre 600 millió forintot kaptak a kormánytól. Az erre kiírt tendert az ügy "rendkívüli sürgőssége miatt" hirdetmény nélkül, tárgyalásos úton bonyolították le. Az eljárás teljesen jogszerű, ugyanis a közbeszerzési törvény szerint, ha "előre nem látható okból" rendkívüli sürgősség áll elő, akkor nem kell nyílt közbeszerzést kiírni, mert az előírt határidők nem lennének tarthatóak. A kormány előző, bevándorlással kapcsolatos reklámkampányának lebonyolításával is ezt a két vállalatot bízták meg - az indoklás szerint azért, mert az EU képtelen kezelni a helyzetet, ezért a magyar kormánynak jogszabályváltozásokat kell végrehajtania, amelyhez ki kell kérni az emberek véleményét. Erre 300 millió volt a költségkeret. A tenderrel kapcsolatban a törvénysértés gyanúja is felmerült, júniusban az LMP tett feljelentést az ügyészségen a közbeszerzési törvény megsértése miatt. Ráadásul már a most közvetlenül Rogán kezébe kerülő NKOH médiatenderének augusztusi eredményhirdetésén kiderült, Csetényi cége az egyik befutó. Nobilis Márton, az NKH azóta már távozott vezetője szerint ugyanakkor ez csak az "első kapu" volt: a szerződések aláírása után minden állami médiaköltést megversenyeztetnek a három győztes között.
A cégcsoport egyébként sem új szereplő az állami szférában: 2008 óta különböző közbeszerzési pályázatok győztese, egyebek között dolgozott az ITD Hungary Zrt.-nek, a budapesti V. kerületi önkormányzatnak, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnek, a Magyar Nemzeti Banknak - emlékeztetett a HVG. Csetényi ráadásul nemcsak az állami hirdetések milliárdos piacán sikeres, több V. kerületi dohányboltban is érdekelt. A korábban Rogán vezette városrészben kiírt trafikpályázatokon ugyanis taroltak a belvárosi Cigar Towert működtető Szivartorony Investment Kft. tulajdonosai. Krskó Tibor, Csetényi Csaba és testvére, Csetényi Zsuzsanna a 14 kerületi koncesszióból összesen 9-et nyert el, ami akár azt is bizonyíthatja, Rogán ügyel környezetére.