Kocsis Máté;Város Mindenkié;kikaloltatás;Magdolna Program;

2015-10-08 07:14:00

Újabb kilakoltatási hullám söpör végig a fővároson

Újabb kilakoltatási hullám söpör végig a fővároson, a szegénységben élők üldözésében a VIII. kerület jár az élen. Ahogy arra A Város Mindenkié (AVM) civil csoport felhívta a figyelmet, a kerületben jelenleg több olyan folyamat is zajlik, amely a szegény emberek kiszorítását, lakhatásuk ellehetetlenítését szolgálják. Igaz, a fideszes Kocsis Máté vezette önkormányzat másképp látja a helyzetet: Sára Botond, Józsefváros alpolgármestere úgy véli, lakáspolitikájukkal "kiemelt figyelmet fordítanak" a kerületben élők lakáshelyzetének javítására.

Ez a gyakorlatban viszont nem azt jelenti, hogy a legelesettebbeken segítenének, a lakáshelyzet javítása alatt az önkormányzat valójában az újabb, és nem utolsó sorban módosabb lakók "bevonzását" érti, a szegényebbek közül pedig csak azok kaphatnak kegyelmet és tetőt a fejük fölé, akiket a kerületi vezetés arra érdemesnek talál. Az érdemtelennek nyilvánított embereket könnyű szívvel utcára teszik, az AVM szerint ehhez több eszköz is a helyi hatalom rendelkezésére áll: szelektív feltételekkel kiírt, bizonyos csoportokat eleve kizáró lakáspályázatok vagy a méltányossági lakáskérelem rendeletbe foglalt, de a gyakorlatban nem létező lehetősége. A civil csoport adatai szerint 2014 eleje óta több mint 300 önkormányzati lakásból történt kilakoltatás Józsefvárosban.

Egy biztos, a kerület nem tétlenkedik: a Corvin sétány program utolsó ütemének keretében lebontandó önkormányzati bérházakból például már számos családot kilakoltattak, az ottmaradók közül pedig korántsem mindenkivel kötnek tisztességes megállapodást. Gyakorlatilag ugyanez történik a Magdolna Program keretein belül, pedig a programnak éppen a szegény emberek tartós lakhatását kellene biztosítania. Az Orczy negyedben is felgyorsultak a kilakoltatások a Ludovika projekt keretében felépíteni tervezett épületek "terepének" előkészítésére.

Az AVM emlékeztet: szeptemberben a józsefvárosi képviselő-testület arról döntött, hogy 150 önkormányzati bérlakást közalkalmazottaknak adnak ki, piaci áron. A civilek szerint a döntés felháborító annak ismeretében, hogy a kerületben nem írnak ki szociális alapon elbírált lakáspályázatot, és hogy semmilyen módon sem teszik lehetővé, hogy a legrászorultabbak lakáshoz juthassanak. Mindeközben nem szánnak forrásokat a szegényebb bérlők lakásainak felújítására, ezért rengetegen laknak egészségkárosító, már veszélyességig leromlott állapotú lakásokban. A jobb lakásokat pedig privatizálják, 2014 eleje óta 125 lakást adtak el. Világosan látszik: az önkormányzat tevékenysége tovább mélyíti a lakhatási válságot.