Magyarországon évente átlagosan 20 ezer személy eltűnését jelentik be a hatóságoknak. A keresések, mentések során gyakran olyan terepeket – hegyeket, szakadékokat, vizeket – is át kell fésülni, amelyek speciális képzettséget, felszerelést és gyakorlatot igényelnek. A Cserhát Mentőkutyás, Különleges Mentő, Önkéntes Tűzoltó és Polgárőr Közhasznú Egyesület több speciális szaktudás, valamint hosszú évek tapasztalatának birtokában, a Vodafone Magyarország Alapítvány támogatásának köszönhetően nem csupán mentőkutyákkal képes keresni az eltűnteket, hanem olyan egyedülálló, hazai fejlesztésű nyomkövető rendszert és technikai eszközöket – drónokat, hőkamerákat – is alkalmaz, amelyek jelentősen növelik a kutatás hatékonyságát.
Chuck Norris (Cserhát-mentőkutya) a MAF díjátadón FORRÁS: VODAFON
Az egyesületet 2010-es megalakulása óta több mint 120 alkalommal hívták segítségül tűzesetekhez, műszaki, vagy egyéb mentésekhez. 49 esetben riasztották eltűnt személyek felkutatásához, és 44 esetben zárult sikerrel a mentés. Az esetek felében sikerült megmenteni az eltűntet, 22 esetben pedig át tudták adni a holttestet a családtagoknak. „Tapasztalatunk szerint a hozzátartozók a halál tényét általában könnyebben fel tudják dolgozni, mint a bizonytalanságot” – mondta Juhász Zoltán, a Cserhát egyesület elnöke.
A szervezet az első olyan civil szervezet hazánkban, amely működésének alig öt esztendeje alatt megteremtette annak feltételeit, hogy képes legyen az ORFK hivatalos partnereként, immár az ország egész területén segítséget nyújtani a bajbajutottaknak. A 2015 júniusában aláírt együttműködési megállapodással a három szervezet célja, hogy hatékonyabbá tegye az eltűnt személyek felkutatását, illetve kidolgozza a GPS és GSM alapú nyomkövető rendszerek alkalmazásának újabb módszereit.
Az egyesület munkáját a hazai mellett komoly nemzetközi érdeklődés is kíséri. A szlovák Központi Rendeltetésű Különleges Mentőszolgálattal tavaly júniusban megkötött komplex, határon átnyúló civil együttműködés keretén belül alig egy esztendő leforgása alatt már számos sikeres nemzetközi vízi mentést hajtottak végre. A MAF a díj odaítélésének legfontosabb szempontjaként az egyediséget, az innovációt, illetve a pozitív társadalmi hatást jelölte meg. A program mindhárom területen kiemelkedő eredményeket ért el.
„Büszkék vagyunk arra, hogy tevékenységünket ezzel a díjjal a Magyar Adományozói Fórum is elismerte. Külön örülünk annak, hogy a Vodafone Magyarország Alapítvány ismét elnyerte a MAF Felelős Támogató Védjegyét, bizonyítva, hogy valóban felelősen, objektív szakmai szempontok szerint és transzparens módon végzi közhasznú támogatási tevékenységét.” - mondta Marchhart Pál, a Vodafone Magyarország Vállalati kapcsolatokért felelős vezérigazgató-helyettese.