Műsormagazin;Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete;Mendrey László;Klebelsberg Intézményfenntartó Központ;Budai Nagy Antal Gimnázium;Manolovitsné Erdőközi Orsolya;

2015-10-09 07:13:00

Gimnáziumból politikai játszótér, a diák meg kit érdekel

Lassan tarthatatlanná válik a helyzet a Budai Nagy Antal Gimnáziumban. Már a tanév első hónapjában legalább száz óra elmaradt, nincs munkaterv, az új, politikai erőből kinevezett igazgató alig kommunikál a tantestülettel. A diákok és a tanárok érdekei is sérülnek, az oktatási kormányzat szerint viszont minden a legnagyobb rendben van.

Elfogadhatatlan, ami a Budai Nagy Antal Gimnázium diákjaival és tanáraival történik - jelentette ki Mendrey László. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke ezt arra a hírre reagálva mondta lapunknak, mely szerint az intézményben nem biztosított a zavartalan oktatói munka. Az iskola szülői szervezete arra hívta fel a figyelmet, hogy a tanév első hónapjában legalább száz tanóra elmaradt, több mint kétszázat pedig helyettesítéssel vagy felügyelettel tudtak megoldani. Az iskola tantestülete szerint gondot jelent az is, hogy a gimnáziumnak még mindig nincs elfogadott munkaterve.

A szülők és a tantestület szerint a problémák oka a politikai akaratból kinevezett új igazgató, Manolovitsné Erdőközi Orsolya. A botrányos igazgatóváltásról korábban lapunk is beszámolt: Manolovitsnét annak ellenére ültették az igazgatói székbe, hogy kinevezését szinte a teljes nevelőtestület és a szülői választmány is elutasította, igazgatói pályázatát - amely plágiumgyanús is volt - szakmailag elfogadhatatlannak tartották. Az új igazgató - aki jó kapcsolatban van a köznevelési államtitkárral, Czunyiné Bertalan Judittal - alkalmassága valóban megkérdőjelezhető, az iskolában már a tanévnyitó is botrányosra sikeredett, a Manolovitsné által támogatott igazgató-helyettesek pedig nem felelnek meg a jogszabályi követelményeknek.

Ezt végül a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) is belátta, s a tankerület új pályázatot írt ki a helyettesi pozíciókra azzal a kikötéssel, hogy a pályázók csak matematika vagy kémia szakos, vezető tapasztalattal rendelkező tanárok lehetnek. A szülői szervezet szerint az ilyen kitételek a jogszabályokban nincsenek követelményként megjelölve, "de mindenképpen alkalmasak arra, hogy a nevelőtestület jelenlegi tagjai (a volt igazgatót leszámítva) ne tudjanak pályázni".

A gimnázium nevelőtestülete és a szülői szervezet levélben kérte a Kliktől és az Emberi Erőforrások Minisztériumától (Emmi) az igazgatónő mihamarabbi visszahívását, mert az iskolában kezd tarthatatlanná válni a helyzet: a vezetés szakmai szempontból hibát hibára halmoz, "a vezetési módszerek destruktívak, az ősztől elvárt értékelési rendszerek kidolgozása sem történt meg". A kérelmeket mintegy 30 tanár, az iskola 19 osztályából pedig 18 írta alá. A két testület korábban már több alkalommal is felhívta a Klik és az Emmi figyelmét a szabálytalanságokra és az iskolai munkát nehezítő körülményekre, érdemi választ azonban nem kaptak. Manolovitsné sem hajlandó nyilatkozni az ügyben, sőt a nevelőtestület alig beszél vele.

Czunyiné korábban azt állította, a kinevezéskor szakmai döntés született. A Népszabadságnak adott interjúban azonban már arról beszélt, hogy az igazgatókat az elmúlt húsz évben mindig politikai alapon választották, szerinte ilyenkor "kis választási kampányok" zajlanak az iskolákban "tiszta és kevésbé tiszta eszközök bevetésével". Budafok-Tétény fideszes képviselőcsoportja pedig a szülőket vádolta azzal, hogy feszültséget szítanak, hazudnak és rágalmaznak, az iskolában szerintük ezért akadozik az érdemi munka. Czunyiné szerint a kinevezés nem ment az oktatás rovására, s ezt a Klik is ugyanígy látja. Megkeresésünkre közölték: az iskolában "a tanulók minőségi nevelése-oktatása zavartalan", az elmaradt órák - melyek száma a Klik szerint az elmúlt évekhez képest nem nőtt, idén 127 helyettesítés volt a tavaly szeptember és október között regisztrált 291-el szemben - pótlása folyamatos, a szülők által jelzett problémákat pedig még vizsgálják. 

- A kialakult helyzet egész biztosan az oktatás színvonalának visszaesését eredményezi, katasztrofális, ami történik, előbb utóbb az ombudsmannak is lépnie kell - véli Mendrey László. A PDSZ elnöke szerint a Budaiban zajló események súlyosan sértik a diákok tanuláshoz és a pedagógusok tisztességes munkavégzéshez való jogát. Hasonlóan vélekedik az Orbán-kormány által életre hívott tanárszervezet, a Nemzeti Pedagóguskar elnöke is. Horváth Péter lapunknak elmondta: nem meglepő, hogy a helyzet elmérgesedett, az új igazgató kinevezésével pedig maga sem értett egyet. - Olyan igazgatóra lenne szükség, akiben megbízik a nevelőtestület. A legfontosabb azonban a gyerekek érdeke - mondta Horváth, hozzátéve: ami a Budaiban történt, rossz üzenet a rendszer egészére nézve.