vörösiszap-katasztrófa;

Fotó: Népszava

- Vörösiszap-katasztrófa: Letöltendő börtönt kért az ügyész

Súlyos börtönbüntetést kért a vörös-iszap perben az ügyészség a katasztrófát okozó cég vezetőire. A vád szerint B. Zoltán ellentmondást nem tűrve, egyszemélyi vezetőként irányította a céget, ez azonban a többi vezetőt sem menti fel az elképesztő hanyagság alól. Az öt évvel ezelőtti katasztrófában tíz ember vesztette életét és tucatnyi család élete ment tönkre.

Az öt évvel ezelőtti vörösiszap-katasztrófa miatt zajló perben letöltendő fegyházbüntetést kért az ügyész a tragédiáért felelős Mal Zrt. vezetőire - írja az estiujsag.hu. A vád szerint a vádlottak foglalkozás körében elkövetett, halált előidéző gondatlanság, különösen nagy kárt okozó közveszélyokozás, gondatlanságból elkövetett környezet- és természetkárosítás, valamint a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése miatt felelősek.

Az ügyészség továbbra is fenn tartja, hogy a a vádlottak – köztük B. Zoltán cégvezető – vagyonának zár alá vételét tartsa továbbra is fenn a bíróság, továbbá a több mint 73 millió forintra rúgó bűnügyi költség nagy részét is a vádlottak fizessék meg.

A vádhatóság szerint B. Zoltán cégvezető volt felelős többek közt a riasztórendszerek és védőgátak hiányáért, a környezetvédelmi és állékonyság-vizsgálat elmaradásáért, a vörösiszap semlegesítésének visszaeséséért, az engedély nélküli technológia használatáért és a vörösiszap maró hatásának kialakulásáért. A MAL vezetője az ügyész szerint felelős azért is, hogy a katasztrófa bekövetkezte után elmulasztotta a lakosság és a hatóságok értesítését, valamint félretájékoztatott, és elmulasztotta a kárelhárításban való részvételt.

Az elsőfokú döntés decemberre várható.

EP állásfoglalás
Szigorítani kell a veszélyes hulladékot kezelő telepek ellenőrzését, meg kell alkotni a környezetvédelmi felelősséget megállapító uniós jogszabályt, és átláthatóságot kell teremteni a kártalanítás terén - ezek a főbb üzenetei az öt évvel ezelőtti magyarországi vörösiszap-katasztrófa kapcsán megszavazott európai parlamenti állásfoglalásnak.
Az uniós tagállamok továbbra sem hajtják végre a veszélyes hulladékok kezelésére, a környezet védelmére vonatkozó uniós jogszabályokat, amelyek ráadásul néhol hiányosak.
Az EP kifogásolja, hogy a vörös iszapot több tagállamban nem minősítik veszélyes hulladéknak. Az állásfoglalás szerint a brüsszeli bizottságnak fel kellene mérnie, hogy a különösen nagy kárt okozó ipari katasztrófák esetében a "szennyező fizet" elven túl hogyan lehet megosztani az anyagi felelősséget.



Több mint egymilliárd forinttal károsította meg a költségvetést egy budapesti és zalaegerszegi lakosokból álló bűnszervezet fémkereskedelmen keresztül.