Magyarország;vonat;MÁV;menekültek;migráció;Horvátország;

- Vasúti szinten folytatódik a horvát-magyar csörte

A MÁV nem kapott hivatalos értesítést a horvát vasúttársaság (HZ) állítólagos kárigényéről - közölte az állami vasúttársaság szombaton az MTI-vel, miután a horvát közlekedésért felelős miniszter pénteken bejelentette: a HZ kiszámlázza a MÁV-nak azokat a költségeket, amelyeket a horvát szerelvény lefoglalása miatt elszenvedett el a társaság. A miniszter azt mondta: a közel 30 ezer eurós számla magába foglalja a takarítás költségeit és azt, hogy a fekália, a bűz és a szemét komoly károkat okozott a vagonokban, amiért azok több hétig ott álltak a magyar oldalon.

A MÁV közleménye szerint a magyar vasúttársaságnak semmilyen kötelezettsége nem volt a migránsokat szállító horvát különvonat takarítására, mivel az engedély, értesítés és vonatszám nélkül lépett be Magyarországra. A MÁV szerint a szerelvényt abban az esetben kellett volna Magyarországon takarítani, ha a magyar vasúttársasággal előzetesen kötött megállapodás szerint közlekedett volna, mint a nemzetközi vonatok.

A tájékoztatásban a vasúttársaság ismerteti: a menetrendi évre kiadott nemzetközi kocsikiállítási terv tartalmazza azokat a járatokat és kocsikat, amelyek a MÁV-START menetvonalán, illetve vonataiban közlekednek. A RIC Szabályzatban (a nemzetközi forgalomban a személykocsik átmenetére és használatára vonatkozó szabályzat) foglaltak szerint a magyarországi fordulóállomáson napi szintű tisztítást kapnak az ilyen kocsik. Van rá lehetőség, hogy megállapodás alapján további munkákat is elvégezzenek a vonaton, valamint arra is, hogy külön megrendeléssel, megállapodás szerint végeznek el tisztítási feladatokat más vasúttársaság részére - áll a MÁV közleményében.

A horvát különvonat szeptember 18-án - előzetes bejelentés, engedély és vonatszám nélkül - 36 horvát rendőrrel és 1059 migránssal érkezett Magyarországra, a magyarbólyi vasútállomásra. A történtek miatt Magyarország büntetőeljárást indított Horvátország ellen. A szerelvény csütörtökön térhetett vissza Horvátországba.

Kairóban szombaton aláírták azt a megállapodást, amelynek értelmében Egyiptom vásárolja meg az eredetileg Oroszországnak szánt két francia Mistral típusú hadihajót.