Osztrák Szabadságpárt;zöldek;Michael Häupl;

2015-10-13 07:31:00

Változást tervez a bécsi városvezető

Valószínűleg a szociáldemokraták és a Zöldek alakíthatják meg a kormányt Bécsben, ahol a vasárnap megrendezett választást meglepően nagy fölénnyel nyerte meg a szociáldemokrata SPÖ a jobboldali radikális Osztrák Szabadságpárt, az FPÖ előtt. Kizárt azonban, hogy a szociáldemokrata párt az FPÖ-vel lépjen koalícióra.

Bár a szociáldemokraták veszteségeket könyvelhettek el az előző, 2010-es voksoláshoz képest a vasárnapi bécsi választáson, a párt győzelméhez nem férhet kétség. A voksoláson az SPÖ 39,5 százalékot szerzett, ami 4,8 százalékos visszaesés. Bár az FPÖ 5,3 százalékot javított 2010-es eredményéhez viszonyítva, így is messze elmaradt a szociáldemokratáktól 31 százalékos eredményével. Az ÖVP 9,2 százalékot kapott, ez szintén 4,8 százalékos csökkenés.

A Zöldek egy százalékkal kaptak kevesebbet, mint legutóbb, ez 11,6 százalékra volt elég. 6,2 százaléknyian szavaztak a liberális NEOS-ra. A részvételi arány 60,81 százalékos volt, ez azonban nem végleges adat, hiszen a levélben leadott voksokat még nem számolták össze, igaz, a végeredményt ez már csak tized százalékokkal módosíthatja. Mivel Michael Häupl polgármester kategorikusan kizárta az együttműködést az FPÖ-vel, ezért a legvalószínűbb forgatókönyv szerint a Zöldekkel, vagy az Osztrák Néppárttal (ÖVP) lép koalícióra. A városban eddig a szociáldemokraták a környezetvédőkkel működtek együtt. Häupl a voksolás után sem változtatott véleményén, azaz a Szabadságpártot nem tekinti potenciális koalíciós partnernek. „Nem szenvedek amnéziában” – jelentette ki ezzel kapcsolatban.

A Zöldek listavezetője, Maria Vassilakou mindenesetre már vasárnap készek mutatkozott a koalíció folytatására a következő öt évben is. A környezetvédők vezetője a voksolás előtt ugyanakkor kilátásba helyezte, ha pártja visszaesik a választáson, lemond. Bár a Zöldek körülbelül egy százalékot vesztettek, a voksolást követően nem hozta elő a kérdést. Nem zárható ki teljesen az SPÖ és az ÖVP koalíciós kormányzása sem. Ausztriában országos szinten nagykoalíció működik, tehát a két nagy párt képes egymással a megfelelő együttműködésre. Egy ilyen szövetségnek azonban lennének hátrányai, a legnagyobb ezek közül az lenne, hogy mindössze 51 mandátummal rendelkeznének, ami minimális többséget jelent.

Michael Häupl polgármester a választási győzelmet követően azt közölte, mindenkivel le akar ülni tárgyalni, „aztán meglátjuk”. Még az FPÖ-vel is beszélni kíván, „de nem a koalíció megkötéséről” – tette hozzá. Bár nem nyilatkozott arról, melyik párttal kíván koalícióra lépni, nemet mondott egy SPÖ-Zöldek-ÖVP hármas koalícióra, ami szerinte „túl drága” lenne, ezért nem tartaná jó megoldásnak. Bár Häupl természetesen ünnepelt az SPÖ győzelme után, öröme nem volt teljes.

„Őszintén szólva nem tudok maradéktalanul lelkes lenni, ha több százalékot veszítünk” – ismerte el az osztrák közszolgálati televíziónak, az ORF-nek adott rövid nyilatkozatában. Hozzátette, bár az SPÖ fölénye akkora volt, hogy azt egyetlen közvéleménykutató sem mondta meg előre, az eredmény szerinte nem jogosít fel arra, hogy mindent úgy folytassanak, mintha mi sem történt volna. „Egy sor kérdést tisztázunk kell majd” – fejtette ki sejtelmesen a régi-új városvezető. Úgy vélte, változtatni kell egyebek mellett a kommunikáción. Komolyabban kell venni az emberek félelmeit, már ami a munkanélküliséget és a lakáshelyzetet illeti. Mint mondta, beruházásokra is szükség van, akár hitelfelvételek révén is. Óvodákat, iskolákat, kórházakat kell létrehozni, s biztosítani a működésüket – emelte ki.

A bécsi választásnak meg is van az első politikai áldozata. Az ÖVP mélyrepülése nyomán lemondott tisztségéről a konzervatív párt bécsi vezetője, Gernot Blümel. Az eddigi főtitkár utóda Manfred Juraczka lett. A váltást Reinhold Millerlehner, az ÖVP országos elnöke is megerősítette.

A nagy kérdés az, milyen hatással lesz a választás az országos politikára? Politológusok szerint Werner Faymann kancellár példát vesz majd a bécsi polgármestertől, s minden korábbinál keményebben támadja majd az FPÖ-t. Az SPÖ elnökének valamit ki kell találnia, mert az országos felmérések szerint már mintegy 10 százalékkal állnak az FPÖ mögött, ami aggasztó mértékű különbség. Szakértők úgy látják, hogy a 31 százalékos eredménnyel az FPÖ nem ért el egy plafont, akár még tovább növelheti táborát.