Ónodi-Szűcs Zoltán - aki eddig az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) főigazgatója volt - a sajtótájékoztatón azt mondta, az a legfontosabb, hogy az egészségügy ne az intézmények érdekeit, hanem a lakosság igényeit szolgálja. "Azt szeretnénk, hogy a lakosság érezze, hogy a bajával törődtek, ami egy talán kicsit háttérbe szorult" - mondta, hangsúlyozva ugyanakkor, hogy a magyar egészségügyi intézmények ma európai színvonalon működnek.
Ónodi-Szűcs Zoltán röviden felvázolta teendőit, amelyek közül kiemelte az alapellátás kompetenciáinak fejlesztését, növelését, amely lehetőséget ad arra, hogy a lakosság elégedettségét erősítse. Ezen kívül tervezik az intézményi ösztönzőrendszer átalakítását is. Kérdésre válaszolva közölte, az ágazatban dolgozók esetében valószínűleg nem lesz életpályamodell, de az ágazati kollektív szerződésről, amely ezt "kiváltja", már elkezdődtek az érdekegyeztető tárgyalások.
MTI Fotó: Szigetváry Zsolt
A kórházadósságról szólva kijelentette, jelenleg a pénzügyi források felhasználása az intézmények érdekei szerint történik, így azt is nehéz megmondani, hogy a rendelkezésre álló forrás sok vagy kevés. Az első lépésnek a lakossági igények feltérképezésének kell lennie, és akkor lehet majd a forrást meghatározni - tette hozzá.
Ónodi-Szűcs Zoltán elmondta, jelezte Orbán Viktor kormányfőnek, hogy akkor alkalmas jelölt, ha lehet változtatni, és erre fog törekedni ezután is. "(...) ha fel tudom vázolni azokat a forgatókönyveket, amelyek mentén ezek a célok meg tudnak valósulni, akkor nem lesz gond a források előteremtésével" - fogalmazott.
Budán lesz a szuperkórház
A budapesti "szuperkórházzal" kapcsolatban azt mondta, valószínűleg Budán fog megvalósulni, de előzőleg megkérdezik az embereket a beruházásról. Jelenleg tizenhárom helyszín felülvizsgálata folyik - tette hozzá, jelezve: nem lesz gyors folyamat, de jövő év végére szeretnének végezni a tervezés összes elemével. Ónodi-Szűcs Zoltán hozzátette: azon szeretne dolgozni, hogy megszűnjön a mai ellátórendszer kórházcentrikussága, és a beteg kerüljön a középpontba.
MTI Fotó: Szigetváry Zsolt
Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter a sajtótájékoztatón megerősítette, hogy Zombor Gábor távozásának személyi és nem szakmai okai voltak. A korábbi államtitkár érdemei közé sorolta az alapellátás megerősítését, a védőoltási kampány országos bevezetését, a várólisták csökkentését, a rezidensi ösztöndíjrendszer folytatását és a szakorvosi bér fejlesztését.
Orbán már aláírta
Ónodi-Szűcs Zoltánnal kapcsolatban úgy fogalmazott: "komoly harcossal van dolgunk, aki nemcsak az orvosok, hanem a betegek nyelvét is beszéli". A sajtótájékoztatón jelen lévő Zombor Gábor azt mondta, jó szívvel ajánlja az új államtitkárt, és minden segítséget megad neki a jövőben. Az új államtitkár kinevezését a miniszterelnök már aláírta, a kinevezési okmány a köztársasági elnök szignójára vár.
Ónodi-Szűcs Zoltán 1966-ban született Debrecenben, orvos és egészségügyi szakmenedzser, de a Magyar Idők szerint jelenleg is tanul: a Corvinus Egyetem PhD-hallgatója. Amikor 1991-ben elvégezte az általános orvoskart, profi kosárlabdázó volt, egészen 1995-ig, és egy egészségügyi informatikai cégnél vállalt munkát. 2003-ban nevezték ki a debreceni Városi Egészségügyi Szolgálat élére, amelynek átalakítását követően 2004 októberétől a VESZ Egészségügyi Szolgáltató Kht. és VESZ Vagyonkezelő Kft. ügyvezető igazgatója volt.
2006-tól a debreceni Kenézy Kórház főigazgatójaként dolgozott, levezényelte az intézmény gazdasági társasággá alakítását, majd a Kenézy Kórház Zrt. vezérigazgatója, később a debreceni Egészségügyi Holding Zrt. igazgatóságának elnöke lett. 2012 februárjától a központosított kórházakat fenntartó Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) Észak-Alföldi régiójának területi igazgatója volt.
2014 október 1-jétől, nem sokkal Zombor Gábor érkezését követően bízták meg a GYEMSZI főigazgatói feladatainak ellátásával. Az intézmény azóta az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) nevet viseli.
Egy életveszélyben lévő betegen nem segít, ha kicserélik alatta az ágyat. Éppen ezért teljesen mindegy, hogy ki az államtitkár, amíg ilyen gyalázatos helyzetben van a Fidesz által padlóra küldött magyar egészségügy! - közölte Korózs Lajos, a Népjóléti bizottság alelnöke.
A magyar embereket inkább az érdekli, hogy mi lesz a lerobbant és eladósodott kórházakkal, hogy ne kelljen senkinek szenvednie vagy meghalnia a hosszú várólisták miatt, hogy ugyanolyan minőségű ellátást kapjon mindenki, hogy az egészségügyben dolgozók rendes fizetést kapjanak, az emberek gyógyítására befizetett forintokat pedig ne stadionokra és fideszes politikusok luxusvilláira költsék.
A magyar egészségügy helyzete mostantól elsősorban Ónodi-Szűcs Zoltán szégyene. Az emberek elvárják, hogy ne csak a fizetését vegye fel, hanem tegyen is valamit azért, hogy a jelenlegi áldatlan helyzet megváltozzon.