Elmondta, hogy csak azok maradtak még hivatalosan szolgálatban, akik gyógykezelésen, rehabilitáción vesznek részt egészségügyi intézményekben, illetve egyéb indokolt okok miatt, amelyeket viszont nem árult el. Közölte, hogy a leszerelt tartalékosok anyagi támogatást kapnak. Az összeg minden teljes szolgálatban töltött hónap után a havi zsoldjuk 4 százaléka, de a teljes összegnek el kell érnie egyhavi zsoldjuknak legalább a negyedét.
Emellett minden tartalékosnak felkínálják a lehetőséget, hogy szerződésesként folytassa a szolgálatot. A szerződésesek közül a sorkatonák fizetése jelenleg a minimálbér nyolcszorosa, az őrmestereké és altiszteké, a kilencszerese, a tiszteké pedig tízszerese. Jelenleg Ukrajnában a minimálbér 1378 hrivnya, azaz körülbelül 17 835 forint. Petro Porosenko ukrán elnök a múlt hónap elején utasította a védelmi minisztériumot és a fegyveres erők vezérkarát, hogy növeljék a szerződéses katonák számát a hadseregben. Elsősorban azoknál az alakulatoknál tervezik ezt, amelyek különösen veszélyes övezetekben, az orosz határ menti területeken szolgálnak. Ezek tagjainak emellett műszaki szakismeretekkel is kell rendelkezniük, a tartalékosok, sorkatonák felkészítése pedig lényegesen tovább tartana.
Az államfő ugyanakkor kijelentette, hogy a szerződéses állomány bővítése mellett továbbra is lesznek sorkatonai behívások. Véleménye szerint ugyanis egy valódi háborús helyzetben nem kivitelezhető, hogy a hadsereg száz százalékban csak szerződésesekből álljon. Október 1-jén kezdődött meg az őszi katonai sorozás, amely a tervek szerint november 30-ig tart, és amelynek keretében 11 ezer újoncot készülnek behívni a fegyveres erőkhöz.
Augusztus közepén ért véget a tavaly tavasszal kezdődött kelet-ukrajnai hadművelet óta a hatodik, idén harmadik mozgósítás. Ugyanakkor elemzők nem tartják kizártnak, hogy idén fognak még tartalékosokat behívni az ukrán hadseregbe. Porosenko elnök korábban kijelentette, hogy évekig elhúzódó fegyveres konfliktusra számít a Donyec-medencében. Ezen a véleményén az sem változtatott, hogy szeptember eleje óta többé-kevésbé betartják a tűzszünetet az Oroszország által támogatott szakadárok, és Luhanszk megyében elindult a fegyverzetkivonás is a front menti övezetből.
Ukrán katonai források szerint a kijevi kormányzat ellen a múlt év elején fellázadt szakadár fegyveresek az utóbbi időben taktikát váltottak: kézi lőfegyverekkel nyitnak tüzet az ukrán állásokra, amivel fegyverhasználatot próbálnak kiprovokálni az ukrán katonákból, hogy utána őket vádolják a tűzszünet megsértésével. Diverziós és felderítő csoportjaik pedig próbálnak az ukrán katonák hátába kerülni, hogy az úgynevezett "szürke zónából" hajtsanak végre támadásokat ellenük. A védelmi minisztériumnál kedden ismételten leszögezték, hogy a katonák nem reagálnak a provokációkra, szigorúan tartják magukat az év eleji minszki megállapodásokban foglaltakhoz. Jelenleg műszaki munkálatokat, aknamentesítést folytatnak, és őrzik állásaikat.