TV2;Andy Vajna;

2015-10-13 21:49:00

Vajnáé, így a Fideszé a TV2?

Ellentmondásos információk keringenek a TV2 sorsáról: a Figyelő kedden délelőtt még azt írta, Andy Vajna aláírta a szerződést a csatorna adásvételéről. Ezzel szemben forrásaink szerint a TV2 egyik tulajdonosa, Simon Zsolt nem tudott arról, hogy létezne ilyen kontraktus, de olyan információk is eljutottak lapunkhoz, hogy állítólag az eredeti német tulajdonos, a Pro7Sat1 - amely hitelt adott a Simonéknak a vásárlásra - jóváhagyására várnak. Polyák Gábor médiajogász szerint ha a csatorna a kormány kezére kerül, akkor komoly manipulációs fegyverré válhat, hiszen a kormány üzeneteit a híradója közvetítheti, amely jelenleg a második legnézettebb hírműsor.

A TV2 egyik tulajdonosa nem is tudott arról, hogy Andy Vajna leszerződött volna a csatorna megvásárlására - mondta az ügyre rálátó forrásunk miután a Figyelő megírta, hogy a filmügyi kormánybiztos megegyezett a TV2 tulajdonosaival, Simon Zsolttal és Yvonne Dederickkel, és a napokban aláírták a csatorna adásvételéről szóló szerződést - az Origo szerint erről a csatorna negyedéves értekezletén sem esett szó. Az üzletről ellentmondásos információk keringenek a piacon, lapunknak megerősítették egy részről, hogy az üzlet megköttetett, másrészt olyan értesülések is eljutottak hozzánk, hogy a szerződés még szignálásra vár, állítólag az eredeti német tulajdonos, a Pro7Sat1 - amely hitelt adott a menedzsereknek a vásárlásra - jóváhagyására várnak. Az üggyel kapcsolatban megkerestük Kaminski Fannyt, aki kedd délutánra ígért tájékoztatást, ám nem kaptunk tőle választ.

A Figyelő úgy tudja, a kormánybiztos átvállalja és rendezi a jelenlegi tulajdonosi kör összes tartozását, sőt, Simonék többet kaphatnak a TV2-ért, mint amennyit eddig kifizettek érte - a hírek 20 milliárd forint körüli összegről szólnak. Azt már korábban is lehetett tudni, hogy Vajna a tranzakció nagy részét hitelekből állja. A szerződés aláírása ugyanakkor nem jelenti azt, hogy az új tulajdonos már jövő héten házon belül lesz, hiszen a tranzakciót még a versenyhivatalnak is jóvá kell hagynia, illetve vannak egyéb olyan szerződéses ügyei is a csatornának, amit a váltás előtt rendezni kell. Év végére ugyanakkor egész biztosan a Fidesz-közeli vállalkozó tulajdonába kerül a második legnagyobb hazai kereskedelmi csatorna.

Mint ismert, Simon és Dederick is hitelből vásárolta meg a csatornát a német Pro7Sat1-től (P7S1), amelyet a reklámbevételekből kellett volna visszafizetniük. A pletykák szerint 5 milliárd körüli kölcsönt vettek fel, emellett a Napi.hu emlékeztetett: a TV2 tavaly 7,9 milliárdos hitelt kapott egy külső vállalkozástól a tevékenységéhez. A kötelezettségállománya év végén meghaladta a 15,1 milliárd forintot. A hitelek törlesztése a kormányzati intézkedések miatt nehézkesen mehetett: a csatorna 60 százalékkal kevesebb állami megrendelést kapott 2015 első félévében, mint tavaly ugyanebben az időszakban, jelentősen csökkent a bevétele a reklámadó miatt is, illetve a Nemzeti Média és Hírközlési Hatósággal (NMHH) kötött megállapodás értelmében január óta a csatorna úgynevezett terjesztési díjat is szedhetne a szolgáltatóktól, ám ezt a kormány egy tavalyi rendelete megakadályozta – a VS.hu szerint már készül az ezt feloldó rendelkezés, így a díj évente akár 5 milliárd forintnál is nagyobb összeget hozhat immár Vajnának.

Korábban felröppentek olyan hírek is, hogy Simicska Lajos beleegyezése is kellhet a tulajdonosváltáshoz, mivel jelenleg ő fizeti a törlesztés egy részét, ám a 444 szerint lehet, hogy Simicskának már nem érte meg százmilliókat önteni egy olyan üzletbe, amit később sem lehet nyereségesen működtetni, így beadta a derekát. A portál információi szerint Vajna tavaly óta többször is tárgyalt a P7S1-el arról, hogy mennyiért vásárolhatná ki Simonék hitelét.

Az egyre fokozódó kormányzati nyomásgyakorlásból már lehetett tudni, hogy a Fidesznek Simicska Lajos és Orbán Viktor összeveszése miatt nagy szüksége van a kereskedelmi csatornára, hiszen a kormánypártnak a vállalkozóhoz köthető Hír Tv elvesztése után csak a közmédia maradt meg, mint „állami szócső”. Ám a nemzeti hírcsatornává avanzsált M1 nem elég nézett ahhoz, hogy eséllyel indulhasson a Nemzeti Kommunikációs Hivatal (NKH) évi 25 milliárd forintos keretösszegű reklámtenderén, ugyanezért nem lehetett komolyan venni azokat a híreket sem, hogy Vajna letett a TV2 megszerzéséről, és inkább egy InfoTv nevű közéleti csatorna beindításán dolgozik. Az Index szerint a kormánybiztos ezzel is csupán nyomást akart gyakorolni Simonékra, akik kezdetben nem hajlottak az üzletre. Ezzel szemben Vajna tudta, hogy rajta kívül kevés olyan befektetőcsoport van hazánkban, amely szívesen ölne pénzt az eladósodott csatornába, így előbb-utóbb meg kell egyezniük – a pletykák hatására pedig felgyorsulhat az ügymenet. Ezt alátámasztja, hogy az InfoTV próbafelvételei a Mafilm egyik Róna utcai stúdiójában zajlottak, ugyanott, ahol a TV2 is működik. Az is különös, hogy Vajna arra a György Bencére bízta a koncepció előkészítését, aki az idén távozott a TV2 program- és hírigazgatói székéből.

Amennyiben Vajnának valóban sikerül megszereznie a TV2-t, a csatorna nem maradna sokáig cége tulajdonában, hanem előbb-utóbb beleolvadna a Habony Árpádhoz köthető Modern Media Group Zrt.-be (MMG), amelyet a Simicska-médiabirodalom pótlására hoztak létre – állították korábban a Heti Válasz forrásai, akik szerint Orbánék azért bízhatták a tanácsadó helyett a kormánybiztosra a kormánypárti tévéadó felépítését, mert Habonnyal ellentétben Vajnának vannak erre "legálisan százmilliói". Az MMG másik tulajdonosa egyébként az a Győri Tibor, aki korábban a Miniszterelnökség jogi ügyekért felelős államtitkára is volt, emellett a minisztériumoknak is dolgozó Nézőpont Csoport Zrt. tulajdonosa.

Az idő sürget, hiszen, ahogyan korábban lapunk is beszámolt róla: állítólag a miniszterelnök őszig adott haladékot Vajnáéknak arra, hogy pótolják Simicska médiafelületeit és erősítsék a kormánypárti médiát. Ez mint láthatjuk lassan halad, a hetekben csak az MMG internetes újságja, a 888.hu indult el: ennek főszerkesztő-hírigazgatója G. Fodor Gábor, a Századvég Alapítvány kuratóriumának tagja, és stratégiai igazgatója lett. Emellett fut még a vállalat Lokál nevű hetilapja, amelynek október eleji számában már nem próbálták rejtegetni a lényeget, kétoldalnyi kormányzati hirdetést helyeztek el benne, ami a nemzeti konzultáció eredményei alapján azt állítja: „Az emberek döntöttek: az országot meg kell védeni”. A Lokál emellett külön oldalt szánt még a menekültügyekre, ezzel összefüggésben a legfrissebb közvélemény-kutatásokra hivatkozva azt írja: "a publikált elemzések alapján konszenzus alakult ki abban, hogy a Fidesz–KDNP támogatottsága rég nem látott magasságokba ugrott". A hetilap finanszírozása hosszú távon megoldott, ugyanis a Szerencsejáték Zrt. a lap dupla "fortuna" oldalain van folyamatosan jelen hirdetésekkel, ezen kívül ez az állami cég szponzorálja a Lokál sportoldalát is.

Vajna a rádiópiacon is megvetné a lábát Radio Plusz Kft.-jével: a 96,4-es frekvencián (az egykori Roxy Rádió helyén) a jelen állás szerint DJ FM néven indít új adót. A Heti Válasz szerint már meg is indult a védjegy-bejelentési eljárás; Bakai Mátyás, a Radio Plus Kft. társügyvezetője a djfm.hu domaint is lefoglalta. A DJ FM létrejöttének egyik oka az lehet, hogy – állami hirdetések „felszívására” is alkalmas – konkurenciát kell teremteni a Simicska Lajos portfóliójába sorolt Music FM-nek.