tőzsde;növekedés;VW-botrány;

2015-10-14 15:28:00

Ezek tényleg veszélyeztetik a gazdasági stabilitást

Változik a növekedés szerkezete, tavaly az állami beruházások húzták a gazdaságot, az idén viszont inkább a fogyasztás és az export lehet a motorja. Ugyanakkor "veszélyek is leselkednek" - írta a FAZ szerzője, Christian Geinitz elemzésében.

A Pozitív fejlődés - Magyarország tőzsdéje a kívülálló szerep ellenére szárnyal című írásában a szerző, Christian Geinitz úgy összegezte álláspontját, hogy a tőzsdei befektetők "nagy bizalmat tanúsítanak Magyarország iránt", a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe újabb csúcsokat ér el, "a gazdaság jól fejlődik", de a menekültválság esetleges elmélyülése negatívan befolyásolhatja a növekedést.

Kifejtette: Magyarország Európa-szerte közismerten szégyenteli menekültek-politikája miatt szóbeszéd tárgya. Számos uniós tagország kiszámíthatatlansággal, a bizalommal való visszaéléssel és uniós-jogsértéssel is vádolják a nemzeti konzervatív magyar kormányt. Úgy tűnik azonban a befektetőket sem ez, sem a  gazdasági kiszámíthatatlanság, az átláthatóság hiánya sem riasztja el, hiszen továbbra is nagy bizalmat mutatnak az ország iránt, és erőteljesebben vásárolnak részvényeket, és ezzel egyre újabb csúcsokra emelik a budapesti tőzsde indexét.

A lap Kelet- és Dél-Európával foglalkozó gazdasági tudósítója rámutatott, hogy az index az év eleje óta 32 százalékkal emelkedett, és ennél nagyobb mértékű növekedés az egész világon csak a venezuelai, a dél-afrikai és a lettországi tőzsdén ment végbe. Hozzátette: a magyar piacra irányuló tőkebeáramlás figyelemre méltó, hiszen a központi bank több alkalommal csökkentette az irányadó kamatot, amely így jelenleg 1,35 százalékon áll. További csökkentés nem várható, az árszínvonal pedig stabil, és úgy látszik, a defláció réme eltűnt. A pénzpolitikai lazítás nem utolsósorban a vállalkozások és a háztartások fogyasztásának és beruházásainak ösztönzését szolgálja, és "a magyar gazdaság valóban jól fejlődik".

A magyar központi bank 3,2 százalékos GDP-növekedési előrejelzése "talán egy kicsit túl optimista", de külső szakemberek felfelé módosították prognózisukat, így egy 3 százalékos növekedés reálisnak tűnik - fejtette ki a FAZ szerzője, megjegyezve, hogy az EU egészében jóval alacsonyabb, 1,7 százalékos növekedés várható.

Megállapítja, változik a növekedés szerkezete, míg tavaly az állami beruházások húzták a növekedést, az idén inkább a fogyasztás és az export lehet a növekedés motorja, Ez a  fogyasztási hajlandóság tükröződik az energia és a pénzügyi piacokon is.

Hosszútávú veszélyek leselkednek - írta a FAZ szerzője, Christian Geinitz. A menekültválság elmélyülése alááshatja Magyarország és az EU kapcsolatát, ami negatívan befolyásolhatja a gazdaság növekedését. A Raiffeisen Research abban is kockázatot lát, hogy az amúgy is csökkenő autóipari kapacitás, és a megjósolhatatlan következményekkel járó VW botrány, milyen hatással bír majd a magyar export zászlóshajójaként aposztrofált Audi-gyár termelési mutatóira.