David Cameron;

FOTÓ: Paul Hackett - WPA Pool/Getty Images

- Brüsszel határidőt adott Cameronnak

November elejéig adott határidőt Brüsszel David Cameronnak, azt kérve, hogy a brit kormányfő írásban terjessze elő, milyen reformok végrehajtását követeli az Európai Uniótól, szivárogtatták ki uniós tisztviselők.

Ha a brit miniszterelnök nem áll elő a listával, a londoni reformjavaslatok lekerülnek a decemberi  EU-csúcs napirendjéről. Az európai vezetők a politico.eu hírportál értesülései szerint az idei évzáró tanácsülésükön akarnák megvitatni, hogy milyen követelések teljesítése esetén hajlandó Nagy-Britannia tagja maradni az EU-nak. Az Európai Tanács elnökének, Donald Tusknak a hivatala ugyanakkor cáfolta, hogy bármiféle hivatalos ultimátumot adtak volna Cameronnak.

Brüsszeli diplomáciai körökben régóta úgy vélik, a britek nem is igazán tudják, hogy mit akarnak. David Cameront az EU-népszavazás ügyében nem támogatja saját pártja, ráadásul az ellenzéki Munkáspárt és a zöldek is megosztottak a kérdésben. A liberális demokraták új vezetője, Tim Farron azt nyilatkozta, hogy Cameron hozzáállása nem nevezhető stratégiainak.

Néhány napja több korábbi brit miniszterelnök, így a tory John Major, a munkáspárti Tony Blair és Gordon Brown is csatlakozott a „Nagy-Britannia erősebb Európában” kampányhoz, amelynek az a célja, hogy a bennmaradás fontosságáról győzze meg a briteket. David Cameron pártja konzervatív, euroszkeptikus szárnyának nyomására ígérte be, hogy 2017-ig igen-nem referendumot írnának ki arról, tagja maradjon-e az Egyesült Királyság az EU-nak.

Rendkívül élesen bírálták Angela Merkelt pártja, a konzervatív CDU egy szerda esti rendezvényén, amelyen a pártelnök-kancellár ismét elutasította a német határok lezárására irányuló követeléseket.