„Ne bízd a véletlenre!” – így hirdeti magát az az internetes oldal, amely tényleg „profikat” foglalkoztat, hiszen a Tippmixszakértőként feltüntetett három személy a magyar labdarúgást megrázó, több mint négy éve tartó fogadási botrány vádlottja. K. Zoltánt és L. Mátyást ráadásul a szingapúri központú maffia magyarországi vezéralakjaként emlegették a bírósági tárgyalásokon, de vádlott a harmadik szakértő, Sz. György is. Ahogy az a vs.hu cikkéből kiderül, az évekig előzetes letartóztatásban lévő – jelenleg lakhelyelhagyási tilalom vonatkozik K.-ra és L.-re – vádlottak nem követnek el bűncselekményt azzal, hogy fogadási tippeket árulnak. Rablóból lesz a legjobb pandúr?
„A sportfogadás nem szerencsejáték, hanem tudáson alapuló szakma. Magunkon kívül jó pár embert ismerünk, aki ebből él (nem is rosszul), mindenki kérdezi a titkunkat, vagy, hogy mi miért lehetünk ebben ennyire sikeresek. Titok nincs, sok tanulás és tapasztalat árán tanultuk meg mi is, hogyan kerülhető el, hogy akár csak egy meccsen ússzon el a szelvény. A több mint 10 éves sportfogadási tevékenység után megosztjuk veled a tapasztalaton és gyakorlati tudásunkon alapuló tippjeinket a legfontosabb sporteseményekre” – olvasható a nemrég indult weblapon.
A világhálón arccal, névvel adják a „tutikat” FORRÁS: VIPTIPP.HU
K. Zoltán és L. Mátyás a Központi Nyomozó Főügyészség szerint évekig mozgatta a hazai bundaszálakat, a vád úgy tartja, több tucat elcsalt focimeccs köthető hozzájuk, Magyarországtól Törökországon át Dél-Amerikáig (amint a vádiratból kiderül, a fogadási maffia öt éve magyar játékvezetőket küldött Argentínába, hogy a manipulált korosztályos válogatott mérkőzéseken az általuk elvárt eredmény szülessen). K. és L. az előzetesben töltött csaknem két év után tavaly augusztustól házi őrizetben volt, amelyet idén júliusban feloldottak. A „szakértő tippadók” – akik ezer forintot kérnek egy-egy „tutiért” – egyébként nem is tagadják a múltjukat.
„Valószínűleg többeknek bemutatkoznunk sem kell, a médiából, pletykák alapján sokan próbálnak ítélkezni rólunk – írták az oldalukon. - Mindannyian az alapítók közül profi sportolók voltunk, az életünk része a sport, aki így nő fel, talán soha nem is tud elszakadni ettől a világtól. Mi sem tudtunk. A sportfogadás mint hobbi, több mint tíz éve kezdődött. A hobbiból pedig rájöttünk, hogy tökéletesen meg lehet élni, ha az ember elegendő időbefektetéssel, alapos odafigyeléssel és szakmai tudással rendelkezik. Miután elterjedt, hogy a Tippmix számunkra már sokkal több mint hobbi, és látta a környezetünk, hogy remekül megélünk csak a sportfogadásból, naponta 5-10 ember hívott fel minket azzal, »adj már egy jó tippet«. És nem, nem azért mert úgy gondolták mi előre tudjuk az eredményt – most szólunk, hogy előre mi semmilyen eredményről nem tudunk!”
A site egyébiránt nemcsak a futballra összpontosít, ötleteket nyújt kosárlabda-, tenisz-, kézilabdameccsekre is, s havi tízezer forintért korlátlan számban kínál tippeket. A vs.hu utánajárt annak is, jogszerű-e a bundaügy vádlottjainak vállalkozása. „Az esetnek három szintje van – magyarázta a portálnak Kolláth György alkotmányjogász. – Először is, amíg jogerősen el nem marasztalják, megilleti őket az ártatlanság vélelme. Van egy sportjogi szint, nevezetesen elmarasztalhatja őket az a sportszervezet, amelynél elkövették a fogadási csalást. Esetünkben azonban a harmadik a legérdekesebb, a vállalkozáshoz fűződő alkotmányos jog, amely mindenkit megillet. Ez alapján folytathatnának ilyen tevékenységet, ám van egy csavar, a szerencsejáték állami monopólium, ha tehát kvázi bukmékeri tevékenységet folytatnak, megsérthették a Szerencsejáték Zrt.-vel kapcsolatos jogszabályt. Vélhetően engedélyt kellett kérniük tőlük a működéshez, a kérdés: megtették-e ezt?”
A Népszava elérte K. Zoltánt és védőjét, dr. Zamecsnik Tamást, ám egyikük sem akart nyilatkozni.